Powrót

Brain Bar Budapest: Ekosystem startupowy w Europie Środkowo Wschodniej


6 czerwca 2015

Brak komentarzy

4-6 czerwca braliśmy udział w międzynarodowej konferencji Brain Bar Budapest. Ponad 500 osób przybyło na trzy dni do stolicy Węgier,  by wziąć udział w burzy mózgów na temat relacji między ludzkością i technologią. „Festiwal inspiracji”, bo tak tytułuje się pierwsza edycja międzynarodowego wydarzenia, poruszał zagadnienia polityka vs technologia,  decydenci vs przedsiębiorcy, rządy vs innowatorzy,  inteligentne miasta vs przestrzeń publiczna. Prezentacje międzynarodowych prelegentów zostały uzupełnione przez intrygujące dyskusje panelowe – jednej z nich przewodziła Fundacja Startup Poland. Czy istnieje „ekosystem startupowy w Europie Środkowo Wschodniej?”

startup poland brain bar budapest

Wiekszość znanych startupów technologicznych wyłoniło się z kilku głównych zagłębi startupowych. Dolina Krzemowa i Boston wiodą prym. Równocześnie globalna eksplozja przedsiębiorczości spowodowała powstanie nowych ekosystemów startupowych na całym świecie. Wiemy już, że startupy technologiczne będą głównym motorem wzrostu w nowej gospodarce informacyjnej, ale ważne jest, aby postawić sobie pytanie: co to oznacza dla przedsiębiorczości Nowej Europy? Czy możemy mówić o rewolucji w naszym regionie? Czy istnieje już zarodek budowy ekosystemu w Europie Środkowo-Wschodniej?

Takie zagadnienie było wyjściem do panelu “Ekosystem startupowy w Europie Środkowo-Wschodniej – co to oznacza dla przedsiębiorczości Nowej Europy?” moderowanego przez Elizę Kruczkowska, prezesa Startup Poland. Wzięło w nim udział trzech przedstawicieli krajów z naszego regionu – Veronika Pistyur, szefowa Bridge Budapest, Zuzanna Stańska, pomysłodawczyni aplikacji DailyArt i laureatka zeszłorocznej edycji Listy New Europe 100 oraz Ivan Stefunko, partner zarządzający słowackiego funduszu VC, Neulogy Ventures.

Screenshot 2015-06-06 19.25.56

Zastanawialiśmy się wspólnie nad receptą sukcesu z mitycznej Doliny Krzemowej i jednogłośnie doszliśmy do wniosku, że próba powtórzenia tego unikalnego zestawu okoliczności w innych miejscach jest mało prawdopodobna.

Jak zatem zbudować ekosystem w oparciu o lokalne warunki?

“Receptą jest zaangażowanie sektora publicznego – przekonywał Ivan przywołując swoje doświadczenia w budowaniu relacji ze słowacką adminstracją – nam bardzo pomogło, gdy politycy zaprosili słowackich startupowców do samolotu i razem pojechali do Doliny Krzemowej. Teraz są naszymi ambasadorami przy każdej misji handlowej”

tech vs state brain bar budapest

“Ogromną rolę w kreowaniu wizerunku za granicą ma sukces lokalnych startupów. My mamy rozpoznawalne Prezi – dodała Veronika. Władze kształtując rozwój takich ekosystemów powinny zwrócić uwagę na wsparcie firm o wysokim potencjale wzrostu, które mogą zostać „wielką wygraną”. Takie lokalne sukcesy są wzorcem dla innych I moga pociągnąć za sobą kolejne.”

I tu jest własnie różnica między naszym regionem a Stanami – dodała Zuzanna – polski świat startupowy ma zupełnie inną mentalność – dalej brakuje nam wspólnej radości z sukcesów, umiejętności współpracy, otwartości i zdrowej rywalizacji. Tam rząd nie musi ingerować, by przedsiebiorczość rosła bo firma, która w krótkim okresie czasu nie może osiągnąć wartości liczonej w setkach milionów dolarów dla ekosystemu Doliny Krzemowej nie jest interesująca.

Scena New Europe 100 Corner, na której odbył się panel została zorganizowana przez magazyn Res Publica, organizatora New Europe, we współpracy z instytucjami partnerskimi z regionu (m.in. German Marshall Fund of the US, Instytut Lecha Wałęsy, Global Lithuanian Leaders, Sofia Platform). Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej