Powrót

Debata o PSA cz. 1: Jest miejsce na Prostą Spółkę Akcyjną w Kodeksie Spółek Handlowych!


4 sierpnia 2016

Brak komentarzy

Pamiętacie nasze stanowisko o Prostej Spółce Akcyjnej utworzone w wyniku konsultacji w Wami? Pisaliśmy w nim, że stanowisko Startup Poland o Prostej Spółce Akcyjnej to dopiero punkt wyjścia dla dalszej debaty, a kluczowe dla sprawnego korzystania z nowej spółki kapitałowej będzie stworzenie właściwych regulacji prawnych służących jej wykorzystaniu przez startupy w praktyce. 3 sierpna br. odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych w sierpniu debat o Prostej Spółce Akcyjnej zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju. Poza Startup Poland wzięli w niej udział przedstawiciele nauki prawa handlowego, funduszy inwestycyjnych i praktycy obsługujący startupy.

Oto wnioski jakie wyłaniają się z pierwszej sierpniowej debaty: 

  • Prosta spółka akcyjna jest potrzebna i jest na nią miejsce w Kodeksie Spółek Handlowych.
  • Można się zastanawiać nad zmianami obecnych regulacji, ale warto dać startupom nowy model spółki kapitałowej. Lepiej stworzyć coś nowego, niż prowadzić operację na żywych organizmach, jakimi są istniejące już i funkcjonujące spółki akcyjne i z o.o..
  • Istniejące formy działalności prawnej można uprościć i można to zrobić w formie prostej spółki akcyjnej.
  • Istotne jest zachowanie w Prostej Spółce Akcyjnej swobody umów – jeśli mają być klauzule regulujące relacje między akcjonariuszami, to nie powinny być one obowiązkowe. Jak najwięcej rozstrzygnięć o działaniu prostej spółki akcyjnej powinno być konsekwencją jej własnej decyzji.
  • Prosty w prostej spółce akcyjnej powinien być w szczególności proces rejestracji i proces likwidacji.

Na kolejnych spotkaniach (10 i 17 sierpnia) będziemy rozmawiać o szczegółowych rozwiązaniach w ramach prostej spółki akcyjnej, takich jak kapitał zakładowy, wkłady do spółki, ochrona wierzycieli, klauzule umów między akcjonariuszami i organy spółki. Wszystko po to, aby stworzyć przepisy konstruujące prostą, atrakcyjną, wygodną dla Was formę działalności, która zapewni łatwe i różnorodne formy inwestycji w Wasze innowacyjne pomysły i przedsięwzięcia.

Wszystkich zainteresowanych Prostą Spółką Akcyjną zapraszamy do udziału w sierpniowych spotkaniach w Ministerstwie Rozwoju: 10 sierpnia, godz. 17  i 17 sierpnia o godz. 17.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej