Powrót

Druk 3D w Polsce nie zwalnia: coraz większe wdrożenia i pierwsze patenty


3 czerwca 2016

Brak komentarzy

Startupy działające obszarze druku 3D stale inwestują w badania i rozwój, bo technologia ciągle się rozwija. Polskie startupy konkurują rozwiązaniami w zakresie rentowności i czasu wydruków 3D, wdrożeniami technologii dla przemysłu oraz autorskimi produktami tworzonymi dla konkretnych branż. Prezentujemy trzy z firm zajmujących się drukarkami i drukiem 3D: 3DKreator, CUBIC i OMNI3D.

3DKreator

Startup wyrósł z założonej w 2013 roku firmy Kreator zajmującej się dystrybucją drukarek 3D. Od dwóch lat jako 3DKreator zajmuje się produkcją multimateriałowych drukarek 3D oraz dostarczaniem rozwiązań technicznych na potrzeby szybkiego projektowania i prototypowania.

Głównym źródłem przychodów firmy jest sprzedaż własnych urządzeń oraz materiałów eksploatacyjnych poprzez sieć resellerów oraz sprzedaż bezpośrednią. W 2015 roku firma pozyskała wsparcie zewnętrznego inwestora, a ze względu na prowadzone obecnie projekty, pojawia się możliwość sięgnięcia po wsparcie ze środków UE.

Aktualnie 3DKreator ma stabilną pozycję na polskim rynku i rozwija sieć dystrybucji. na rynkach zagranicznych. To właśnie ekspansja na nowe,rynki stanowi priorytet firmy. Dział badawczo-rozwojowy jest obecnie w zaawansowanym stadium prac nad dwoma nowymi produktami. Firma zapowiada też wprowadzenie na rynek nowatorskiego, objętego patentem rozwiązania przeznaczonego dla dotychczasowych użytkowników drukarek 3D. 

Oferta 3DKreatora jest skierowana do przedsiębiorstw. Z rozwiązań korzystają firmy z bardzo różnych branż, m.in. biura projektowe międzynarodowych firm z branży automotive, elektrotechnicznej,  budowlanej, instytucje edukacyjne oraz biura architektoniczne.

Firma jest laureatem nagrody Top Design Award 2016 w kategorii Industry.

3DKreator: kto za tym stoi?

Przemysław Kazanowski – Prezes Zarządu i Dyrektor Działu Sprzedaży, Andrzej Szłapa – Członek Zarządu oraz odpowiedzialni za Dział badawczo-rozwojowy Piotr Klama i Piotr Kowalski.

druk 3D 3D Kreator
Podczas sesji zdjęciowej wykorzystano model Cityspace z portalu Thingiverse.com zaprojektowany przez MakerBot, udostępniony pod licencją CC BY 3.0.

CUBIC Inch

Przygoda założycieli startupu CUBIC Inch z drukiem 3D rozpoczęła się na studiach, na Wydziale Mechatorniki Politechniki Warszawskiej. Zafascynowała ich możliwość wytwarzania w krótkim czasie przedmiotów o dowolnym kształcie. W 2014 powstała firma CUBIC Inch, która dziś specjalizuje się w szybkim prototypowaniu, dzięki któremu już następnego dnia po zaprojektowaniu produktu można go trzymać go w ręku.

CUBIC Inch 3D oferuje usługi prototypowania, skanowania 3D oraz inżynierii odwrotnej, które sprzedaje w modelu B2B. Jest firmą na początkowym etapie wzrostu. Posiada już dopracowany produkt, teraz skupia się na wzmocnieniu sprzedaży, rozwoju parku maszynowego i edukacji potencjalnego klienta. Do tej pory CUBIC Inch finansował się ze środków własnych i z bieżącej działalności.

Największym dotychczasowym sukcesem firmy jest pozyskanie klienta strategicznego – firmy Unilogo, producenta lini nalewających, zakręcających i dozujących.

CUBIC Inch: kto za tym stoi?

Filip Matejak – Członek Zarządu odpowiedzialny za produkcje i technologie. Inżynier, absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Pasjonat narciarstwa, cały swój urlop wykorzystuje na prowadzenie grupy sportowej w warszawskim klubie sportowym.

Maciek Stefańczyk – Członek Zarządu odpowiedzialny za sprzedaż i marketing. Inżynier, absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Pasjonat żeglarstwa i sportów wodnych. Kilkukrotny mistrz Polski na katamaranie.

„Największą siłą naszego  zespołu jest  wiedza i doświadczenie inżynieryjne, dzięki którym możemy oferować wsparcie merytoryczne dotyczące nie tylko  procesów wytwarzania, ale też funkcjonalności prototypowanych czy wytwarzanych  produktów” – mówią założyciele.

_SZ_9815-Edit

OMNI3D

Firma istnieje od kwietnia 2013 roku i oferuje pakiet usług dla przemysłu: wdrożenia technologii 3D, przemysłowe drukarki i materiały do druku 3D  oraz druk na zlecenie. Klientami firmy są  przedsiębiorstwa przemysłowe średniej wielkości posiadające linie produkcyjne.

OMNI3D jest na etapie customer development – stawia na rozwój organiczny i – jak deklarują szefowie – z fazy badań i rozwoju wchodzi właśnie w fazę wzrostu. Firma finansuje się z własnych przychodów. Obecnie wprowadza nowy produkt Factory 2.0 Production System, który ma obniżyć jednostkowe koszty i czas prototypowania oraz poprawić rentowność produkcji niskoseryjnej. OMNI3D ma już za sobą kilka wdrożeń zagranicznych – w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Meksyku, Rosji i Australii.

Największym sukcesem firmy OMNI3D jest fakt, że jako pierwsza w Polsce podjęła się skonstruowania przemysłowego urządzenia do druku 3D. “Uważamy, że jedyny dobry sposób zdobywania doświadczenia to uczenie się na błędach i eksperymentowanie. Błędów popełniliśmy dużo i bardzo dużo się nauczyliśmy. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby pracować dla naszych klientów” – deklarują.

OMNI3D: kto za tym stoi?

Zespół liczy obecnie 21 osób i stanowi według właścicieli najwięsz Tworzą go głównie inżynierowie i technolodzy z doświadczeniem w konstrukcji maszyn przemysłowych, druku 3D i programowaniu maszyn. Zarząd Spółki tworzą współzałożyciele: Sławomir Mirkowski i Konrad Sierzputowski z łącznym doświadczeniem 32 lat w rozwoju biznesu, operacjach, finansach.

omni3d_team_2016

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej