Powrót

Drżyjcie politycy! Startupy to politycznie i społecznie zaangażowani przedsiębiorcy, wykazał Europejski Monitor Startupów 2016


22 listopada 2016

Brak komentarzy

Mimo że nasze startupy są najmłodsze w Europie, dla 48% polskich przedsiębiorców ich aktualny startup to kolejne z serii przedsięwzięcie. Obszary specjalizacji polskich startupów znajdują się w głównym nurcie, co sprawia, że już 90% z nich planuje ekspansję na zagraniczne rynki. Polskie startupy to zespoły najczęściej 5-osobowe, gdzie pracują w 95% Polacy, ale już 33% założycieli pochodzi z zagranicy. Raport European Startup Monitor 2016, publikowany po raz drugi przez German Startup Association, to narzędzie dla polityków i decydentów w Europie do tworzenia polityki i kształtowania regulacji prawnych, dopasowanych do rozwoju i potrzeb przedsiębiorców cyfrowych. W tegorocznej edycji Polska bierze udział po raz drugi, a rola Startup Poland we współtworzeniu tej publikacji jest wzmocniona poprzez szczegółowy opis ekosystemu.

European Startup Monitor 2016 zgromadził dane o 2 515 startupach, 6 340 założycielach przedsiębiorstw, 23 774 pracownikach z 18 krajów. W tegorocznej edycji badanie objęło również ekosystem Cypru, Finlandii, Portugalii, Słowenii, Grecji, Węgier, Szwajcarii i Irlandii.

Zatrudnienie i różnorodność kulturowa

Startupy w Europie średnio tworzą 12 nowych miejsc pracy. Największy wpływ na pobudzanie zatrudnienia widać w północnej i środkowej Europie (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Finlandia). Aż 19% pracowników europejskich startupów pochodzi z innych krajów członkowskich, a 11%  spoza Unii Europejskiej. W Polsce startupy średnio zatrudniają 5 pracowników, a w ciągu najbliższego półrocza planują zatrudnić drugie tyle! Założyciele wolą dzielić się obowiązkami i mają nawet 3-osobową kadrę kierowniczą.

W tegorocznym raporcie autorzy wykazali, że najmłodsi założyciele startupów pochodzą właśnie z Polski (mają średnio 27 lat), jak również z Austrii, Cypru i Finlandii. W Polsce startupy są, podobnie jak w badaniu z 2015 roku, zdecydowanie monokulturowo polskie (95%), mimo że już 33% założycieli to obywatele krajów trzecich. Polacy ponownie znaleźli się wśród startupów najmniej usatysfakcjonowanych z poziomu swoich zarobków w relacji do konkurencyjnych ekosystemów. Natomiast są zdecydowanymi optymistami wobec przyszłości ich biznesu i w 78% uważają, że będzie tak samo dobra jak dotychczas.

Nasze przewagi konkurencyjne

Polskie startupy znajdują się na drugim miejscu, po irlandzkich, wśród tych, które osiągnęły etap stabilnego wzrostu. Nasi przedsiębiorcy cyfrowi znajdują się pośród najmłodszych w Europie. Mamy stosunkowo dużo startupów, które wyrosły ze środowiska akademickiego (9%) czy niezależnego instytutu badawczego (14%) i aż 18% tych, którzy stworzyli spin-off przedsiębiorstwa.

Badanie European Startup Monitor 2016 potwierdziło, że nasza specjalność to rozwiązania z obszaru IT, Software development i SaaS, które jednocześnie mają największą grupę klientów w Europie i na świecie. Polskie startupy myślą lokalnie (50%), ale już 90% nie skrywa planów dalszej ekspansji zagranicznej poza Unię Europejską. Według Raportu w Polsce mamy aż 48% seryjnych przedsiębiorców.

Prezentujemy się jako kraj, w którym zaledwie 15% przedsiębiorstw technologicznych reprezentują kobiety. Okazuje się, że nie jesteśmy na szarym końcu – Austria, Szwajcaria i Belgia mają jeszcze więcej niż my do nadrobienia. Największe zaangażowanie kobiet w biznes cyfrowy widać w Grecji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Z raportu wynika, że mężczyźni są średnio trzy lata młodsi niż kobiety kiedy zakładają swój pierwszy startup.

Kultura organizacji w startupie

W Raporcie autorzy podjęli się próby stworzenia rysopisu przedsiębiorcy startupowego. To osoba, która dba o pracowników i czuje się za nich odpowiedzialna (94%), zgadza się ze stwierdzeniem, że ciężka praca szefa zobowiązuje zespół to podobnego zaangażowania (89%), dba o środowisko, w którym pracuje i angażuje firmę w działania na rzecz jego ochrony (63%). Swoboda w aranżowaniu swojego czasu i niezależność, są centralnym argumentem do zaangażowania się we własne przedsiębiorstwo (74%). Startupy odnajdują wartość w poszukiwaniu niekonwencjonalnych rozwiązań (77%), a co ciekawe, są również zaangażowane politycznie żeby móc aktywnie wpływać na realizację interesów swojego przedsiębiorstwa (44%), oraz społecznie zaangażowane (69%).

Raport powstał z inicjatywy German Startup Association oraz członków European Startup Network (Startup Poland jest członkiem założycielem). Europejski Monitor Startupów to publikacja, która ukazuje się drugi rok z rzędu w celu zaznaczenia roli i wpływu startupów na rozwój europejskich gospodarek, pokazania ich zasięgu międzynarodowego i wpływu kulturowego, jaki młodzi przedsiębiorcy wywierają na zmiany w prowadzeniu biznesu w Europie.

Autorka: Magdalena Beauchamp

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej