Powrót

Ericsson Start-Up Days: tak powinna wyglądać współpraca ze startupami


24 marca 2017

1 komentarz

Zamiast korporacyjnych przemówień, zaplanowany cykl spotkań, udostępnienie startupom swojej bazy partnerów, zorganizowanie spotkań z decyzyjnymi osobami w organizacji – to wyróżniki podejścia Ericssona do tematu współpracy korporacyjnej ze startupamii. 23 marca, przy wsparciu Startup Poland, w warszawskiej siedzibie firmy odbył się Ericsson Start-Up Day #2. “Ericsson robi to dobrze” – to najlepsza rekomendacja, jaką usłyszeliśmy od startupów. Dzielimy się dobrymi praktykami

Win-win-win

Ericsson Startup Start-Up Day #2 to druga odsłona projektu, w którym firma zaprosiła do współpracy polskie startupy. W pierwszym spotkaniu, które odbyło się 8 lutego w warszawskiej siedzibie firmy zaprezentowało się 21 startupów, których wstępnej selekcji dokonało Startup Poland. Każdy z projektów przedstawiał swoje rozwiązanie w formie pięciominutowego pitchu. Przedstawiciele firmy uważnie słuchali. I tutaj, w miejscu gdzie wiele firm kończy współpracę ze startupami, Ericsson ją zaczyna.

Na kolejne spotkanie, 23 marca, Ericsson wraz ze Startup Poland zapraszają dziesięć startupów z największymi szansami na współpracę, a Ericsson do rozmów doprasza swoich partnerów biznesowych (!), którzy mogą być zainteresowani rozwiązaniami oferowanymi przez startupy. W formule Startup Connectora odbywają się 32  kameralne spotkania biznesowe. Biorą w nich udział nie tylko przedstawiciele poszczególnych działów Ericssona, ale także decyzyjni reprezentanci dostawców i partnerów biznesowych firmy: T-Mobile, Orange, Polkomtel, Play, PKP Energetyka, Tauron, Energa. Po stronie startupów: VPPlant, Onemeter, Flytech, Psenso,Grinfinity , BlastLab, IT-automotive, Social Wifi, Grenton, eVici. – Jeśli odpowiednie pomysły spotkają się dziś z odpowiednimi firmami, to będzie to sytuacja win-win- win – tłumaczy koncepcję spotkań Martin Mellor, Country Manager w Ericsson Polska.

Po serii spotkań łapiemy Artura Racickiego z SocialWifi, który podsumowuje wydarzenie – Pierwszy raz ktoś to zrobił dobrze od A do Z. Organizacja spotkań w formie dwóch etapów to strzał w dziesiątkę. Najpierw przedstawiliśmy się Ericssonowi, powstały briefy dla partnerów z telekomunikacji i energetyki i ludzie z tych organizacji sami wybrali, z kim chcą się spotkać. Spotkałem się z kompetentnymi ludźmi, którzy naprawdę mogą coś w danym obszarze zrobić.

Konkretna wizja, wspólny cel

Ericsson ma przede wszystkim jasno sformułowaną biznesową motywację, stąd praktyczne podejście do współpracy ze startupami. To nie tylko chęć pokazania się w firmowym komunikacie w towarzystwie słowa “innowacja”. Z młodą przedsiębiorczością technologiczną łączy Ericssona wspólny cel, szczególnie na polu IoT – ten sektor nie ma bowiem perspektyw bez superszybkiej i niezawodnej łączności, jaką może zapewnić technologia 5G, której Ericsson jest promotorem i liderem.

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy startupów z dostawcami usług telekomunikacyjnych i sektorem usług, Polska stanie się liderem we wdrażaniu technologii 5G – mówi Mellor. Według przewidywań firmy Deloitte, pełnych wdrożeń 5G można spodziewać się około roku 2020. Technologia ma przyczynić się m.in. do znacznego zwiększenia prędkości przesyłanych danych, znacznego obniżenia opóźnień przesyłu i – jak prognozuje Deloitte – popularyzacji rozwiązań z obszaru IoT.

Z najnowszej edycji badania Ericsson Mobility Report wynika z kolei, że w 2022 roku, dwa lata po prognozowanym starcie technologii 5G, liczba subskrypcji wykorzystujących tę technologię wyniesie 550 milionów.

Ericsson to też firma, która wcześnie zrozumiała, że innowacje przychodzą z zewnątrz. – Jesteśmy ogromną firmą, zatrudniającą ponad 100 tys. pracowników, jednak wierzymy, że sami nie stworzymy innowacyjnych usług we wszystkich interesujących nas obszarach i że wkraczamy w erę, w której kluczem dla rozwoju będzie współpraca. Współpracujemy z partnerami między innymi w obszarze rozwiązań dla przemysłu, bezpieczeństwa publicznego, transportu (z uwzględnieniem automotive i inteligentnych systemów transportowych)  oraz rozwiązań dla transportu morskiego. Prowadzimy też bardziej horyzontalne projekty w ramach działań New Business – mówiła Anna Andersson, szefowa działu Industry and Society Ericssona na Europę Zachodnią i Centralną,

Współpraca korporacji ze startupami to gorący trend, dlatego pokazujemy firmy, które robią to dobrze. Współpraca przy organizacji Ericsson Start-up Up Days była dla nas prawdziwą przyjemnością. Będziemy informować o owocach i dalszych krokach.

ericsson startup ale ale

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Konrad

24 marca 2017 o 15:50

Liczę, że owoców będzie dużo i Ericsson będzie często spoglądać na rynek młodych firm 🙂