Powrót

Fintech zyskał najwięcej od funduszy inwestycyjnych w 2015 roku


13 lutego 2016

Brak komentarzy

Wyniki badań zgromadzone w raporcie wydanym przez portal tech.eu o finansowaniu technologii w Europie i Izraelu pokazują, że w 2015 roku inwestorzy wlali więcej kapitału w europejskie startupy z branż fintech i e-commerce niż w jakikolwiek inny sektor gospodarki.

W analizie sporządzonej na podstawie raportu European Tech Funding 2015 przez portal POLITICO dowiedzieliśmy się, że „startupy z branży fintech, włącznie z online bankiem Kreditech oraz brytyjską platformą Funding Circle, która umożliwia zaangażowanie oszczędności w udzielanie pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom, zebrały 1,8 mld €, z czego 18% zyskały w 2014 roku. Tymczasem startupy e-commerce, otrzymały łączne finansowanie w wysokości 1 mld €.”

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez portal POLITICO zgromadzone środki zostały przeznaczone na tworzenie produktów i usług związanych ze zdrowiem, produkcją żywności, grami i muzyką.
Raport portalu tech.eu umieścił równocześnie Niemcy i Wielką Brytanię na pierwszym miejscu rankingu. Z badań wynika, że około połowa finansowania venture capital (VC) z Europy i Izraela trafiła do niemieckich i brytyjskich spółek technologicznych. W pierwszej piątce szczęśliwców znalazły się ponadto Hiszpania, Izrael i Szwecja.

Tech.eu
Tech.eu

W 2015 roku inwestorzy przeznaczyli 12 mld € na rozwój 1500 startupów. Najbardziej aktywnymi spośród wszystkich funduszy VC były niemieckie High-Tech Gründerfonds i Index Ventures oraz skandynawski Northzone. Portal POLITICO dodaje, że według danych z raportu European Tech Funding 2015, ponad połowa z 20. najbardziej aktywnych w 2015 roku funduszy inwestycyjnych jest zlokalizowana w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, co dodatkowo wzmacnia dominującą pozycję tych krajów w rankingu.

Okazuje się jednak, że „Niemcy znalazły się na szczycie rankingu pod względem ilości dofinansowanych firm technologicznych (było ich aż 275 w stosunku do 255 z Wielkiej Brytanii), ale brytyjskie startupy zebrały więcej, bo aż 3,4 mld € (Niemcy 2,7 mld €)”.

Ponieważ twórcy raportu European Tech Funding 2015 nie posiadają własnych danych o inwestycjach z poprzednich lat, analitycy POLITICO zebrali dane z innych źródeł i oszacowali, że w 2014 roku w europejską scenę technologiczną zainwestowano pomiędzy 5 mld €  a 10,5 mld €.

Źródła:

http://tech.eu/inside/7942/european-tech-funding-report-2015/

http://www.politico.eu/pro/fintech-e-commerce-most-popular-tech-investment-in-europe-2015/

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej