Powrót

Flagowe polskie startupy zagrożone! Zajmujesz się analityką? Nie czekaj


17 lutego 2017

1 komentarz

Nadchodzi prawo, które może podciąć skrzydła jednej z najważniejszych polskich startupowych specjalizacji – wykorzystaniu treści publikowanych w sieci, np. do monitorowania obecności marek, do przewidywania trendów, oceny produktów w oparciu o ich popularność w sieci. Zmiany w prawie autorskim przygotowywane w Brukseli będą dla takich usług bezlitosne. Nie czekajmy aż to skandaliczne prawo stanie się faktem, spotkajmy się 3 marca i ze startupami z innych krajów powalczmy o ochronę naszych interesów w Unii Europejskiej.

Bruksela przygotowała projekt dyrektywy w sprawie praw autorskich jako część reformy jednolitego rynku cyfrowego. Te zmiany uniemożliwią oferowanie dotychczasowych usług startupom  w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska w tym projekcie prawnym faworyzuje interesy tradycyjnych wydawców treści i daje przestrzeń tym ostatnim do pobierania wynagrodzenia za eksploatację ich treści w Internecie. Również od startupów!

Jako Startup Poland jesteśmy zbulwersowani kształtem tych reform i ich konsekwencjami dla działalności polskich startupów w Internecie.

Kto ma nóż na gardle?

-> startupy zajmujące się analityką treści w internecie,

-> startupy wykorzystujące linki i snippety,

-> platformy e-commerce wykorzystujące treści tworzone przez użytkowników,

-> agregatory treści.

Mamy jeden cel: zablokować ten projekt 

Jak to zrobić? W grupie siła. Musimy wypracować wspólny front ze startupami z innych krajów. Dlatego z naszym partnerem w Brukseli – Allied4Startups, organizujemy spotkania w tej sprawie w Warszawie, Barcelonie i Berlinie.

Czujesz, że ta dyrektywa godzi w Twoje interesy? Nie czekaj! Dołącz do spotkania w Warszawie, które odbędzie się 3 marca od godz. 10.00 do 13.0. Spotkanie poprowadzi specjalista od od praw autorskich, który pomoże nam wypracować wspólny front przeciwdziałania tym oburzająco uwsteczniającym zmianom w prawie autorskim.

Wspólnie z Allied4Startups przekażemy Wasze opinie osobiście na ręce Europosłanki Theresy Comodini Cachia, odpowiedzialnej w Parlamencie Europejskim za zebranie poprawek i głosowanie nad projektem dyrektywy.

Nie dopuścimy do tego, żeby:

  • Wszelka komercyjna eksploracja tekstów i danych w Internecie wymagała licencji,
  • Wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej (np. zdjęcia wieży Eiffla) wymagało uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli w celu ich powielania,
  • Wprowadzono podatek od linków, który da wydawcom prawo do gromadzenia zysku z tytułu wykorzystania fragmentów ich tekstów (np. przez wyszukiwarki, czy agregatory wiadomości gromadzące oraz udostępniające linki do artykułów wydawców),
  • Linkowanie do publikowanej treści będzie uwarunkowane zgodą posiadaczy praw, bądź zależeć będzie od uiszczenia opłaty licencyjnej.

Zapraszamy na spotkanie! RSVP do 24 lutego br. na kontakt@startuppoland.org

Przeczytaj więcej o mobilizacji środowiska na całym świecie.
Na naszym blogu również więcej o planowanych zmianach w prawie autorskim.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Marzena

19 lutego 2017 o 15:23

Startup to jest to! Dla mnie numer jeden to książka „Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę” Zdobyłam środki na myjnie 🙂