Powrót

Gdańsk, Warszawa i Poznań wypracują standard wsparcia nowych technologii na poziomie miast.


29 czerwca 2015

Brak komentarzy

W ramach Res Publika Festival odbyła się debata o możliwości powołania Chief Technology Officer w urzędach polskich miast. O potrzebie budowania polityki proprzedsiębiorczej debatowali wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Piotr Danilewicz koordynator projektu Startup Poznań oraz Eliza Kruczkowska, prezes fundacji Startup Poland.

 
CTO panel Startup Poland

(c) ResPublika  od lewej: Piotr Danielewicz, Eliza Kruczkowska, Piotr Grzelak, Michał Olszewski

Powstanie takiego stanowiska to jeden z postulatów Fundacja Startup Poland zawartych w ogłoszonej na początku 2015 r. Deklaracji Programowej.

  • Dostrzegamy potrzebę powołania stanowiska Chief Technology Officer (CTO) przez urzędy miast w Polsce. Zależy nam, aby w urzędach wyznaczone zostały osoby odpowiedzialne za kontakty ze społecznością start-upową, które będą pośrednikiem między światem biznesu a światem administracji – powiedziała Eliza Kruczkowska.

Wspieranie przedsiębiorczości w kontekście innowacyjnych firm stało się jednym z głównych zadań władz administracyjnych na szczeblu lokalnym i centralnym. Stymulowanie rozwoju gospodarczego wiąże się z określonymi korzyściami. Profity związane z dobrze rozwiniętymi ekosystemami biznesowymi lokalnie to przede wszystkim większe przychody z podatków dochodowych od wzrastającej ilości firm.

  • Prowadzenie dialogu jest częścią wspierania idei rozwoju przedsiębiorczości i nowych technologii na terenie miasta, stymulowanie współpracy startupów z sektorem publicznym, środowiskiem biznesowym i uczelniami wyższymi. – powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

CTO miałby być punktem kontaktowym dla startupów w urzędach, „pomostem” pomiędzy konkretnym miastem a społecznością lokalnych przedsiębiorców, a jego rolą będzie wybór i zastosowanie nowoczesnych technologii, a w konsekwencji rozwój innowacyjności w miastach.

 
CTO Startup POland Res Publika

(c) ResPublika

  •  My mamy już takiego CTO I jest nim Tomasz Nadolny, pełnomocnik prezydenta miasta ds innowacji w Gdańsku – dodał Grzelak.

Nowoczesne miasto musi być zarządzane przez administrację rozumiejącą zmieniający się świat technologii. Otwieranie danych, wsparcie firm technologicznych, oraz wykorzystywanie technologii do rozwoju lokalnych społeczności to nowe zadania jakie stoją przez urzędami. Do 2020 roku w EU 3% PKB krajów czlonkowskich ma być oparta o ponowne wykorzystanie otwartych danych. Warszawa udostępniiła dane poprzez portal Danepowarszawsku, Gdańsk na portalu Otwarty Gdańsk, a Poznań pod specjalnym adresem poznan.pl/api

Dane mogą posłużyć mieszkańcom i grupom mieszkańców (np. zorganizowanych w Rady Osiedli, Stowarzyszenia, NGO…) twórcom stron internetowych, aplikacji mobilnych, nowych e-usług oraz sektorowi MŚP jako zachęta do wykorzystywania zasobów przy budowaniu swojej oferty biznesowej dla mieszkańców.

Podczas debaty pojawiło się również zagadnienie inteligentnego miasta (smart city), które ma za zadanie budowanie infrastruktury zwiększającej komfort życia mieszkańców. To zauważyło Miasto Poznań, które z dwa tygodnie temu współorganizowało Startup Weekend Smartcity poszukując pomysłów na aplikacje dla swoich mieszkańców i z sukcesem organizuje co roku Startup Poznań.
 
W 2013 roku w tramwajach i autobusach pojawiły się plakaty z kodem QR umożliwiającym bezpłatne pobranie audiobooków. Przygotowana przez MPK i  audeo.pl akcja nie była pierwszym przykładem współpracy miejskiego przewoźnika ze startupem. Wcześniej podobną akcję MPK przeprowadziło z serwisem lubimyczytac.pl, kiedy to możliwe było pobranie książek na urządzenia mobilne.

  • Realizację projektu Startup Poznań rozpoczęliśmy od poznania potrzeb lokalnego środowiska startupowego, po przeprowadzonych spotkaniach byliśmy w stanie sformułować najważniejsze cele, wokół których teraz się koncentrujemy – powiedział Piotr Danielewicz.

CTO panel Startup Poland Poznań

(c) ResPublika

Warszawa z kolei , dzieki aplikacji na smartfony, Virtualnej Warszawie, zawdzięcza zeszłoroczną wygraną Warszawy w konkursie Mayors Challange organizowanym przez fundację byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga.

– Już teraz widzimy, że projekt CTO ma dwie nogi – kształtowania polityki wsparcia przedsiebiorczości i startegii rozwoju technologicznego miasta – dodał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski – Analizowaliśmy to już wewnątrz miasta i widzimy, że te dwie funkcje należy rozdzielić.

Jako następne kroki pracy nad projektem CTO, Fundacja Startup Poland zamierza przeprowadzić ankietę wśród społeczności startupowej w poszczególnych miastach, zanalizować czy lokalne firmy współpracują z urzędami miast I jakie są potrzeby w zakresie wsparcia środowiska przez samorząd itp.

– Chcemy uczestniczyc też w pracy nad przygotowaniem zakresu kompetencji i wymagań odnośnie kandydatów na stanowisko CTO, zaprojektować szkolenia dla urzędników i pośredniczyć w kontaktach z lokalnym środowiskiem stratupowym – dodała na koniec Kruczkowska.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej