Powrót

Holenderska Prezydencja w Radzie UE podejmuje temat deficytu talentów w branży ICT


28 stycznia 2016

5 komentarzy

Rozwój kompetencji cyfrowych to kluczowe wyzwanie Europy na najbliższe kilka lat i dlatego Holenderska Prezydencja, która przewodzi Radzie Unii Europejskiej przez pierwsze półrocze 2016, nawołuje kraje członkowskie do zmian.

Minister Gospodarki Holandii Henk Kamp podczas spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za konkurencyjność 27 stycznia 2016 roku w Amsterdamie,  powiedział, że standardyzacja przemysłu, rozwój kompetencji cyfrowych i skuteczne przepisy prawa, dostosowane do rewolucji cyfrowej, w której żyjemy, są tematem prac Komisji Europejskiej na 2016 rok.

Programiści systemów i aplikacji (software and applications developers) znajdują się w grupie 25 zawódów w Europie, które w 2012 roku odnotowały największy wzrost zatrudnienia w stosunku do danych z 2011 roku (6% zmiana). Największy wzrost zaobserwowano w 9 krajach (w Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii), w których ta kategoria pracowników znalazła się wśród 10 najbardziej poszukiwanych zawodów (1). W sektorze ICT powstaje rocznie około 120 000 nowych miejsc pracy (2).

Prezydencja Holenderska odwołała się do danych Komisji Europejskiej i przypomniała, że brak przygotowania branż ICT w poszczególnych krajach europejskich do nadchodzących wyzwań, może doprowadzić do spełnienia się czarnego scenariusza. Zgodnie z prognozami, które pokazują rozbieżności pomiędzy popytem a podażą wykwalifikowanych pracowników w sektorze ICT, teoretyczna liczba nieobsadzonych wakatów w 2020 roku ma wynieść około 850 000 (3).

Apel Ministra Gospodarki Holandii jest odpowiedzią na te dane. Minister Kamp przekonuje kraje członkowskie do stawienia oporu realnej perspektywie powstania luki w ilości kompetentnych pracowników, jakich będzie poszukiwać sektor innowacyjności w najbliższych latach. Holendrzy chcą by w Europie powstały odpowiednie warunki, włączając w to możliwość udzielania wsparcia finansowego pracownikom i przedsiębiorcom konfrontującym się na codzień z problemem zatrudniania talentów.

Startup Poland w Deklaracji Programowej zwrócił uwagę na a rosnącą potrzebę wypracowywania krajowych przepisów, które sprzyjają zatrudnianiu specjalistów spoza Unii Europejskiej. Obserwujemy zmiany w tym kierunku na całym świecie. Wynikają one przede wszystkim z intensywnie rosnącego popytu na specjalistów w dziedzinie informatyki oraz niewystarczającej podaży talentów gotowych do wypełnienia pogłębiającej się luki. Polskie startupy i duże firmy programistyczne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej skorzystałyby z liberalizacji przyznawania polskich wiz specjalistom spoza UE.

Już 12 krajów na świecie dostrzegło tę potrzebę i w ciągu kilku ostatnich lat wprowadziło rozwiązania, które ułatwiają dostęp do talentów, których lokalne firmy potrzebują do rozwoju (4). Decyzja o wprowadzeniu polityki ułatwiającej zatrudnianie specjalistów i udzielającej im prawo prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej, wynika również z powszechnej w krajach zachodnich świadomości pozytywnego wpływu utalentowanych przedsiębiorców na lokalną gospodarkę. Powstało wiele badań na ten temat i dla wszystkich analiz wspólny jest wniosek, że przedsiębiorczość międzynarodowych fachowców pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy krajów, w których występuje.

Źródła danych:

(1): European Vacancy and Recruitment Report 2014, European Commission

(2), (3): DG Enterprise and Industry, European e-Skills 2014 Conference, e-Leadership and IT Professionalism

(4): “Worldwide Start-up Visa Policies Compared”, Josephine Goube, Migreat, London, 2015

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Gildas

3 lutego 2016 o 20:16

Uwazam, ze kazda osoba, ktora po prostu sie interesuje programowaniem bedzie miala frajde kodowac i przez to bedzie coraz bardziej ‚cenna’ na rynku pracy. Chodzi o to, ze programowanie to rowniez przyjemna praca a nawet w formie gry.

Coders Lab

29 stycznia 2016 o 18:32

Bardzo trafny artykuł! Zarówno w Polsce jak i na całym świecie brakuje programistow. Na rynku pojawiło się kilka fajnych inicjatyw wychodzacych na przeciw tak dużemu popytowi na specjalistów z zakresu programowania. Szkoła programowania Coders Lab wypuściła juz ponad 150 absolwentów na rynek pracy! 🙂

Coders Lab

29 stycznia 2016 o 10:50

Przyznam, że niezwykle trafny artykuł. W Polsce zapotrzebowanie jest i w odpowiedzi na nie powstało wiele ciekawych inicjatyw pomagających w rozpoczęciu kariery. My przeszkoliliśmy już ponad 150 osób 🙂

Marcin

29 stycznia 2016 o 00:10

Jesli system jest niewydolny szukasz rozwiazan, ktore go obchodzą. Eukacja zawodowa ma problem z tempem dostarczania nowych kadr. Jesli zeskalujemy model i program dzialania infoShare Academy to jest szansa na dostarczenie odpowiedniej ilosci mlodych programistow.

magdalena

magdalena

Świetnie, że Wasza inicjatywa daje oczekiwane efekty wśród programistów. Życzymy powodzenia z infoShare Academy!