Powrót

I Kongres Innowatorów: konkurencyjną gospodarkę będziemy budować z Czechami, Węgrami i Słowakami


29 marca 2017

Brak komentarzy

Deklarację Warszawską – dokument o wspieraniu wspólnych projektów opartych na nowych technologiach podpisali 28 marca premierzy Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Dokument sygnowali  w Warszawie podczas I Kongresu Innowatorów CEE. W ślad za politycznymi deklaracjami w ramach  Funduszu Wyszehradzkiego ma zostać uruchomiona linia finansująca wspólne projekty badawczo-rozwojowe grupy.

Jesteśmy cały czas głodni sukcesu i bycia w europejskim świecie, chcemy to wykorzystać – mówiła na I Kongresie Innowatorów w Warszawie premier Polski Beata Szydło. Przyznała też, że realizowany obecnie przez polski rząd program gospodarczy i polityczny został zainspirowany doświadczeniami węgierskimi.

Zdaniem premiera Węgier Victora Orbana kryzys gospodarczy, który dotknął Europę w 2008 roku, nie był kryzysem koniunkturalnym, a strukturalnym: – Większość polityków potraktowała to jak część systemu – raz jest lepiej, raz gorzej i stwierdziła, że ten kryzys sam się naprawi. Uważam, że stało się coś innego – w 2008 roku Europa straciła konkurencyjność. Nie możemy robić tego samego i oczekiwać innych efektów, dlatego proponuję zmianę polityki europejskiej– tłumaczył Orban konieczność większego zaangażowania państwa w gospodarkę.

Premier Słowacji Robert Fico przypominał  o tym, że innowacje i nowe technologie należy budować także na poziomie Unii Europejskiej: – Musimy zadbać o te kwestie na trzech poziomach: narodowym, regionalnym, ale też europejskim. Bardzo istotne dla rozwoju technologii w Europie jest stworzenie strategii  europejskiego Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Znaczenie kształcenia w zakresie kompetencji cyfrowych i potrzebę wymiany doświadczeń oświatowych w ramach krajów Grupy Wyszehradzkiej podkreślał premier Czech Bohuslav Sobotka: – Bardzo ważne dla tworzenia innowacyjnej gospodarki jest również stworzenie bardzo dobrego środowiska prawnego dla małych i średnich przedsiębiorstw – mówił.

Kongres Innowatorów odbył się po raz pierwszy, z inicjatywy polskiego rządu. Oprócz liderów państw Grupy Wyszehradzkiej 29 marca w Warszawie wystąpiła m.in. prof. Mariana Mazzucato z Uniwersytetu Sussex, autorka książki „Państwo przedsiębiorcze”, która podważa liberalną wizję państwa jako „stróża nocnego”. W swojej książce podaje przykłady aktywnej roli państwa w budowaniu potęg technologicznych, podając m.in. kazusy firm z amerykańskiej Doliny Krzemowej. To m.in. tę książkę wskazuje wicepremier Mateusz Morawiecki jako inspirację dla polskiej narodowej strategii rozwoju. Do niej również odwoływał się Morawiecki podczas swojego wystąpienia, mówiąc że w Polsce „potrzebujemy umiejętnego wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez jak najbardziej widzialną rękę państwa”.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej