Powrót

Ile zarabiają najszybciej rosnące polskie firmy? Czarne konie rankingu Financial Times 2018


11 kwietnia 2018

Brak komentarzy

Aż 20 spośród 1000 najszybciej rosnących firm w Europie to firmy z Polski, według najnowszego rankingu FT 1000: Europe’s Fastest Growing Companies Financial Times.

A jeśli ktoś nadal nie wierzy, że startupy i firmy technologiczne to czarny koń polskiej gospodarki, to zaskoczy go fakt, że spośród tej dwudziestki tylko dwie firmy nie są spółkami technologicznymi. Pozostałe 18 to firmy tworzące software, gry, technologie dla marketingu i e-handlu. Dla porównania, cały europejski ranking obejmuje aż 38 branż. Wyniki potwierdzają fakt, że sektor nowych technologii to nasza polska specjalizacja.

W tym roku polska reprezentacja urosła! W zeszłym jedynie 6 polskich spółek znalazło się w rankingu najszybciej rosnących, a klasyfikowane są wyłącznie firmy, które w 2016 roku osiągnęły przychody minimum 1.5 mln euro, a trzy lata wcześniej – minimum 100 tys.FT 1000 Europe's Fastest Growing PolandCo warto wiedzieć o tych szybko rosnących spółkach technologicznych wyróżnionych w rankingu Financial Times? W sumie ich przychody wyniosły w 2016 roku 1,050 mln zł.  To prawie tyle, co producent pojazdów szynowych Pesa SA (1,093 mln zł), więcej niż chemiczna Selena FM SA (1,014 mln zł ), czy farmaceutyczna Grupa Adamed (993 mln zł). To także prawie dokładnie tyle, ile w ubiegłym roku wypracował przychodu sam Comarch SA, znany polski gigant usług IT, choć już od jakiegoś czasu nierosnący w ogóle.

Biorąc pod uwagę, że głównym kosztem firm technologicznych są zasoby ludzkie, warto spojrzeć, jaki przychód jeden taki ludzki zasób potrafi wypracować. Przeciętny pracownik polskich firm technologicznych z rankingu w samym tylko 2016 roku wypracował aż 530 tys. zł przychodu. Dla porównania, pracownik Comarchu w tym samym roku wypracował prawie dwa razy mniej, przeciętnie 270 tys. zł.

Wskaźnik ten można traktować jako przybliżenie efektywności sprzedażowej i organizacyjnej firm. Niestety, odstajemy tutaj na minus od średniej z całego rankingu FT 1000 Europe’s Fastest Growing. Przeciętny pracownik szybkorosnącej firmy europejskiej wypracował w rok dwa razy więcej, bo aż 251 tys. euro przychodu.

Kluczem do wyższych przychodów (a co za tym idzie wyższych marż, możliwości reinwestycji kapitału, i szybszego wzrostu) jest obecność na międzynarodowych rynkach i zdobywanie zagranicznych klientów. Prawie każda z tych firm celuje do klientów zagranicznych, co widać nawet w komunikacji na ich stronach internetowych.

Na przykładzie tych 18 firm widać, jak bardzo eksport usług przyspiesza wzrost. Jeśli więc polskie startupy nadal jak do jeża będą podchodzić do zagranicznych klientów, (tych samych, o które walczą firmy z Niemiec, Francji, czy Wielkiej Brytanii!) nadal będą zarabiać o połowę mniej.

Numerem jeden pośród polskich firm jest spółka Benhauer rozwijająca Salesmanago, platformę narzędzi do automatyzacji marketingu. Historia Salesmanago pokazuje, jak ważny dla wzrostu startupu jest prywatny, inteligentny kapitał inwestycyjny. W firmę trzy lata temu zainwestował seryjny przedsiębiorca, twórca InPost i Paczkomatów, Rafał Brzoska, obejmując 20% firmy przy wycenie 25 mln zł. Niecałe dwa lata później, przy wycenie już ponad 100 mln zł, w kolejną rundę zainwestował europejski fundusz VC 3TS Capital Partners. Do dziś zarząd spółki Benhauer to oryginalni założyciele Salesmanago.

Na liście nie znajdziemy już dwóch zeszłorocznych faworytów, firm Vercom i ITmagination. Ta ostatnia zasłynęła ostatnio nieudaną próbą wdrożenia aplikacji mobilnej w państwowym gigancie paliwowym.

Pełen ranking znajdziecie tutaj (zachęcamy do zabawy danymi na pliku csv).

Pod względem liczby szybko rosnących firm Polska jest już na 8. miejscu. Wyprzedzają nas Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Austria i Holandia.

Dobra robota! Czy w przyszłym roku skoczymy do pierwszej trójki?

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej