Powrót

Impact CEE: polskie startupy w realiach Rewolucji Przemysłowej 4.0


16 czerwca 2016

1 komentarz

Rządowy program Start in Poland, który ma wesprzeć innowacyjny biznes w Polsce, zapowiedzi ułatwień dla przedsiębiorców i konkret w postaci ponad 200 spotkań startupów z przedstawicielami korporacji. Za nami zorganizowany z rozmachem i mocnym politycznym tłem kongres Impact CEE w Krakowie.

Wchodząc w Czwartą Rewolucję Przemysłową nie możemy zapomnieć, że na świecie jest 1,5 mld ludzi, którzy tkwią w realiach drugiej rewolucji przemysłowej z brakiem dostępu do wody oraz 2 mld ludzi zatrzymanych w trzeciej rewolucji,: z brakiem dostępu do infrastruktury elektrycznej. Nie możemy zapomnieć o tym u progu czwartej rewolucji przemysłowej – porywającym wystąpieniem rozpoczął Kongres Nicholas Davis z World Economic Forum.

impact

Zdaniem eksperta WEF Rewolucja 4.0 to ogrom szans, ale i wiele wyzwań, które musimy sobie uświadomić, jeśli nie chcemy mimowolnie wejść w technokratyczną rzeczywistość. Podkreślił, że kluczowe jest teraz sprawne przywództwo nad technologiami i systemami teleinformatycznymi oparte na wartościach. Te same ogólnoludzkie wartości powinny też  dotyczyć obszaru działań państwa. Musimy dbać o to, żeby nowinki technologiczne, z których na co dzień korzystamy, niosły ze sobą wartość dla świata, a nie tylko samą funkcjonalność – podkreślał.

2,8 mld wsparcia dla startupów

Silna reprezentacja polityków z trzech kluczowych dla startupów resortów pojawiła się na kongresie Impact. Po raz pierwszy padły konkretne liczby i deklaracje wsparcia publicznego dla innowacyjnych biznesów zebrane w całość w ramach rządowego programu Start in Poland. Program opracowało Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności. Jego najjaśniejszym punktem jest wsparcie startupów na różnym etapie rozwoju kapitałem o łącznej wysokości 2,8 mld zł.

Więcej informacji o zasadach rozdziału tych środków wraz z ministerialną prezentacją na naszym blogu: Prawie 3 mld zł dla innowacyjnych startupów obiecuje rząd w Programie Start in Poland

Start in Poland ogłosił w Krakowie wicepremier Mateusz Morawiecki, który zaznaczył, że program ma być szansą dla polskich firm i innowatorów. – Nie chciałbym, żebyście wszyscy wyjechali do tej Kalifornii – mówił do startupowców. Szczegóły Start in Poland prezentowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Na krakowskiej scenie przemawiała również minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

morawiecki

Minister Gowin zapowiadał zmiany na poziomie instytucji zarządzających środkami na innowacje, wskazując na Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, którego działania mają być wpisane w priorytety Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (nazywanego “Planem Morawieckiego”). Jego zdaniem proponowane zmiany nie są zbyt daleko idącą ingerencją w gospodarkę. Rola państwa m bazować na zasadach pomocniczności. Po raz pierwszy powstaje konsekwentny ekosystem – zaznaczył.

Padły również zapowiedzi uruchomienia tanich kredytów na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.

Startupy wykorzystują swoje szanse

Wystarczyło wyjść z konferencyjnych sal na kongresowe korytarze i zajrzeć do stref, w których odbywały się spotkania startupów z dużym biznesem, żeby zobaczyć siłę polskich przedsiębiorców. Tylko w ramach spotkań Startup Connector organizowanych przez Startup Poland odbyło się 180 spotkań  korporacji i inwestorów ze startupami.

connector 2

Formuła piętnastominutowych spotkań sprawdza się rewelacyjnie. Dwa na trzy spotkania kończyły się umówieniem na kolejne etapy rozmów. – Dla nas to forma aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych. To działa, jesteśmy umówieni z firmami na kolejne spotkania – podsumował odbyte spotkania z Arkadiusz Adamek z Abyss Glass.

Zakwalifikowane do Startup Connectora przedsiębiorstwa były w opinii przedstawicieli korporacji rewelacyjnie przygotowane – zespoły nie tylko sprawnie pitchowały, ale w większości odrobiły zadanie domowe i wykazały się doskonałą znajomością zaplecza biznesowego firm, z którymi się spotykały.
To jest idealna szansa, żeby porozmawiać z firmami, szczególnie tymi spoza naszego regionu. Dla mnie 50 proc.  odbytych spotkań będzie miało kontynuację w siedzibie w Warszawie – mówił Mariusz Andrzejczak z CreoTech.

Zespół Startup Poland dziękuje wszystkim uczestnikom. Mamy wrażenie, że z każdym kolejnym zorganizowanym w tej formule spotkaniem coraz lepiej poznajemy potrzeby poszczególnych branż. Spotkania Startup Connectora są coraz bardziej efektywne. Najbardziej cieszą wiadomości o kolejnych planowanych wdrożeniach.

Kongres potwierdził też obowiązujące na startupowym rynku trendy. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów i potencjalnych partnerów strategicznych są wciąż rozwiązania z obszarów: fintech, internet rzeczy (IoT i IIoT), health-tech, mobility i rozwiązania dla energetyki. 

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Mateusz Jarosiewicz

23 czerwca 2016 o 10:57

Kongres był świetny. Nie można przecenić znaczenia rozmów jakie odbywały się równolegle do prelekcji i paneli dyskusyjnych. Szczególnie ciekawe były te „nieoficjalne”, przypadkowe, wynikające z „efektu Surendipity”. Organizatorom należy się uznanie za zaaranżowanie tak komfortowej przestrzeni do rozmów. Zapraszamy też do naszej relacji z tego wydarzenia: http://doradcyprzyszlosci.pl/doradcy-przyszlosci-na-impact16/