Powrót

Jak wygląda startupowy ekosystem w Holandii?


24 czerwca 2015

Brak komentarzy

Jednym z prelegentów podczas tegorocznego festiwalu Bitspiration była Sigrid Johannisse – dyrektorka holenderskiej organizacji Startup Delta. Misją tej inicjatywy jest stworzenie płaszczyzny do współpracy całego środowiska startupowego w Holandii – połączenie zarówno organów rządowych, jak i startupów, funduszy inwestycyjnych i instytucji w największy i najsprawniejszy startupowy ekosystem. Czyli taka rządowa wersja Startup Poland!

Sigrid Johannisse

Według Sigrid, tym co wyróżnia Holandię jako kraj idealny do założenia startupu, jest świetne zaplecze technologiczne. Dzięki silnej pozycji w zaawansowaniu IT i techniki (jak choćby nanoelektronika), a także kreatywności w zastosowaniu technologii (np. łączenia przemysłu żywieniowego z IT), Holandia ma niesamowity potencjał do tworzenia oryginalnych i nowoczesnych startupów. Nie bez znaczenia jest również przyjazne przedsiębiorczości środowisko fiskalne – rząd jest świadomy, że wobec dynamicznych zmian na europejskiej scenie startupowej, system prawny musi być ciągle modyfikowany i doskonalony. Współpraca z rządem, ale również z systemem finansowym i holenderskim systemem edukacji jest jednym z głównych zadań Startup Delta na drodze tworzenia nowej jakości startupowego ekosystemu.

Kolejnym celem Startup Delta jest jak największa integracja ponad 10 holenderskich inkubatorów biznesu, stworzenie jasnych i przejrzystej informacji dla początkujących startupów oraz jednolitej platformy networkingowej, z możliwością wymiany pomysłów, uzyskania wsparcia i stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju. Na jednym portalu (startuje pod koniec czerwca) będą mogli się spotkać startupowcy, inwestorzy, fundusze VC oraz inkubatory z całego kraju. Ułatwi to dostęp do informacji i pozwoli na zacieśnienie współpracy między wszystkimi instytucjami. Dzięki połączeniu kapitału, talentu i networkingu, Holandia ma szansę stworzyć jeden z najprężniejszych i najbardziej obiecujących ekosystemów startupowych na świecie. Ważne jest również tworzenie jak największego wpływu na środowisko, podejmowanie akcji edukacyjnych i nieustanne rozwijanie kapitału ludzkiego i technologicznego.

Startup Delta Bitspiration

Sigrid optymistycznie wypowiadała się o środowisku startupowym w Polsce. Mówiła, że Polska ma potencjał i odpowiedni kapitał, żeby w niedługim czasie zrobić ogromny krok naprzód w rozwijaniu własnego ekosystemu startupowego.

„Powinniście spróbować zbudować bardziej przejrzysty i przyjazny system prawny, a także edukować i wpływać na postrzeganie startupów w naszym kraju.” komentowała podczas wizyty w Warszawie.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej