Powrót

Julia Krysztofiak-Szopa nową prezes Startup Poland


1 września 2016

1 komentarz

Wzmacnianie aktywności eksportowej polskich startupów oraz budowanie silnego ekosystemu startupowego w skali regionu Europy Środkowo-Wschodniej to priorytety nowej prezes Startup Poland Julii Krysztofiak-Szopy. Julia przejmuje stery od Elizy Kruczkowskiej, która po niemal dwóch latach pracy w Fundacji Startup Poland przechodzi do Polskiego Funduszu Rozwoju.

Julia Krysztofiak-Szopa została wybrana na stanowisko Prezesa Startup Poland decyzją Rady Fundacji.  Julia przedstawiła Radzie wizję rozwoju, w którą uwierzyliśmy. Dzięki doświadczeniu w globalnym akceleratorze, we własnym startupie, a także wieloletniej pracy w sektorze nowych technologii, jest świetnie przygotowana merytorycznie do objęcia roli CEO Startup Poland, która ma łączyć różne środowiska. Jestem pewien, że wprowadzi Fundację na nowe tory i jeszcze bardziej wzmocni pozycję polskich startupów, zarówno lokalnie, jak i globalnie – komentuje decyzję Borys Musielak, Przewodniczący Rady Fundacji Startup Poland.

Julia startupowe środowisko biznesowe zna od podszewki – w branży pracuje od ośmiu lat. Większość doświadczeń zdobywała w Dolinie Krzemowej i Szwajcarii. Była pierwszą dyrektor programową kalifornijskiego akceleratora startupów Blackbox.vc. Jest również przedsiębiorcą i współwłaścicielem globalnej marki produkowanej w Polsce bielizny- Wellfitting. Z wykształcenia jest filozofem.

Jako Fundacja Startup Poland będziemy przede wszystkim wspierać międzynarodową i międzypokoleniową wymianę doświadczeń przedsiębiorców oraz edukować startupy w zakresie biznesu, eksportu i sprzedaży. Będziemy także budować silną pozycję polskiego ekosystemu startupowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, tak aby przyciągać obcy kapitał, również społeczny. Szwajcaria nie od zawsze była bogata, ale jest taka przede wszystkim dzięki silnej etyce pracy i przeświadczeniu o własnej zaradności. Podobnie w Stanach Zjednoczonych, to mit “od pucybuta milionera” i wiara w dostępność sukcesu materialnego są podstawą potęgi gospodarczej tego narodu. Potrzebujemy uwierzyć w moc przedsiębiorczości jako siły napędowej każdego z nas, jak i całej polskiej gospodarki – mówi Krysztofiak-Szopa.

julia_k_szopa_headshot

Przed nową prezes stoi trudne wyzwanie i wysoko postawiona przez Elizę Kruczkowską poprzeczka. Obie panie deklarują chęć współpracy. Władze Fundacji ufają, że z takim wsparciem Startup Poland będzie jeszcze sprawniej działało na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości: Kiedy półtora roku temu zdecydowaliśmy się powierzyć prowadzenie fundacji Elizie Kruczkowskiej, zaufaliśmy intuicji. Łączyła w sobie doświadczenie działań komunikacyjnych dla firm, pracy w fundacji i u boku polityków. Taki niespotykany miks bardzo nam pasował. Przekonało nas też to, że ma jasną i konkretną wizję, a kolejne miesiące pracy pokazały, że doskonale potrafiła wszystko zaplanować, rozruszać operacyjnie i zarządzać priorytetami, podobnie jak świetnym zespołem zaangażowanych i zmotywowanych osób. Powołaliśmy fundację do życia, ale to Elizie zawdzięczamy, że zaledwie w ciągu roku stała się dojrzałym ciałem, które zjednoczyło polskie startupy, zbudowało dla nich efektywną platformę komunikacji z rządem i wzmocniło ich pozycję na arenie międzynarodowej. Eliza to wyjątkowa kobieta, której będzie nam na co dzień brakować w Fundacji, ale też osoba, która może dla polskich startupów zrobić znacznie więcej, mając do dyspozycji właściwe narzędzia. Wierzę, że dzięki współpracy Elizy i Julii obejmującej funkcję prezes Fundacji Startup Poland, dalszy rozwój sceny startupowej w Polsce nabierze przyspieszenia. Za dalszą karierę Elizy mocno trzymam kciuki i liczę na to, że za kilka lat będzie moim prezydentem, takim z którego wszyscy będziemy dumni. Dziękuję Eliza! – podumowuje współpracę z Elizą Anna Walkowska z Rady Fundacji Startup Poland.

Ustępująca prezes Startup Poland Eliza Kruczkowska przechodzi do Polskiego Funduszu Rozwoju, gdzie od września u boku Pawła Borysa będzie budować strategię wsparcia rozwoju dla startupów.

Przez ostatnie dwa lata w ramach Fundacji Startup Poland wskazywaliśmy problemy, z jakimi boryka się branża innowacyjna w Polsce, ale przede wszystkim staraliśmy się szukać dla nich rozwiązań. Po tych dwóch latach widzę, że udało się nam zbudować autonomiczną politycznie i niezależną od publicznych środków organizację, która stała się rozpoznawalnym i szanowanym głosem środowiska startupowego. Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczna za pomoc. Teraz, usatysfakcjonowana tym co stworzyliśmy, zdecydowałam się iść krok dalej i zająć się egzekucją tego, o co przez ostatnie miesiące walczyliśmy – mówi o swojej decyzji Eliza.

Obowiązki prezes Julia Krysztofiak-Szopa przejmie z dniem 1 października. Do tego czasu p.o. prezesa Fundacji Startup Poland zostaje Magdalena Beauchamp.

elizaunicorn

Dziękujemy, Eliza!

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Mariusz Jeznach

1 września 2016 o 11:09

To może być przełomowy rok dla całego środowiska i bardzo przyda się nowe spojrzenie na całokształt. Czy te oczy mogą kłamać. …chyba nie….Ogromne gratulacje i ogromne oczekiwania od townbook.pl i całego zespołu.