Powrót

Młodzi Innowacyjni: dobre efekty spotkań startupów z biznesem


13 maja 2016

Brak komentarzy

Temat współpracy biznesu i startupów zdominował VI Forum Przesiębiorców Młodzi Innowacyjni, które odbyło się 13 maja we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą. Ważną częścią były organizowane przez Startup Poland spotkania przedstawicieli korporacji ze startupami w formule speed dating. Cieszą efekty: zadowoleni rozmówcy po obu stronach stołu i kilka realnych deklaracji współpracy.

Okazuje się, że pomimo barier, startupy z dużym biznesem mogą nie tylko się dogadać, ale obie strony mogą wyjść z takiego spotkania z nowymi pomysłami. – To najlepszy punkt dzisiejszego dnia! – tak ocenił spotkanie z prezesem firmy Atlas Artur Racicki z SocialWifi. Równie entuzjastycznie o “randkach” z młodymi biznesami wypowiadali się prezesi i dyrektorzy działów dużych firm. Niektóre spotkania miały charakter prezentacji produktu, inne zmieniły się w wartościowe sesje mentoringowe. Startup Poland zorganizowało i koordynowało w sumie czterdzieści spotkań.

wspolpraca

Co może dać startup korporacji? – padło pytanie na panelu, podczas którego startupy prezentowały case’y  udanych współpracy  z dużymi firmami. – Startup może dać korporacji czas, który musiałaby poświęcić na wewnętrzne wdrożenie rozwiązań, a startup od korporacji może na pewno nauczyć się uprocesowienia i uporządkowania biznesu – mówił Paweł Sieczkiewicz z Telemedi.co.

Dobre praktyki  prezentował m.in. duet Sotrender i Virgin Mobile Polska.

Dobre praktyki Sotrender i Virgin Mobile Polska

Tutaj znajdziecie prezentację o współpracy Sotrender i Virgin Mobile Polska

Wiatr zmian wieje w samym podejściu korporacji do współpracy z innowacyjnymi startupami:  duże firmy coraz częściej projektują oddzielne ścieżki umożliwiające pozyskiwanie partnerów z tego obszaru. – Spotykamy się z bardziej dynamicznym podejściem, które jest ważne, bo startupowi trudno będzie przejść przez procedury firmy, np. dotyczące wykazania przez partnera przepływów finansowych za ostatnie dwa lata. Na tym etapie wiele startupów po prostu odpadnie – mówił Jarosław Sygitowicz z ZenCard.

Deklaracje rządowe z planem Morawieckiego w tle

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opowiedział o bieżących działaniach na rzecz wsparcia innowacyjności w Polsce: “małej ustawie o innowacyjności”, Białej Księdze Innowacyjności, reformie instytutów badawczych i wdrożeniowej ścieżce kariery. Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Rozwoju zadeklarowała, że Ministerstwo będzie inwestować w startupy, ale chce angażować te środki w modelu jeden do jednego, czyli startup pozyskuje równolegle finansowanie od partnera publicznego i partnera z sektora prywatnego. Nowy program dedykowany pozyskiwaniu środków przez startupy zapowiedział też PARP.

Gowin

Ciekawym głosem w dyskusji o wspieraniu innowacyjności było stanowisko Adama Ringera, założyciela i szefa Green Caffè Nero, który zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce panuje atmosfera wzajemnej podejrzliwości – Tu nie chodzi tylko o fundusze na innowacje, ale o zbudowanie atmosfery zaufania publicznego, bo dziś przedsiębiorca walczy z nieprzyjaznym otoczeniem – mówił.

To atmosfera zaufania, zdaniem założyciela Green Caffè Nero, jest podstawą rozwoju innowacyjności, która charakteryzuje się tym, że nie wszystkie pomysły udaje się wdrożyć. Nie można bać się próbować.

To było dobre Forum. Dla Startup Poland szczególnie budujące były udane spotkania dwóch światów: dużego biznesu i startupów. Od dłuższego czasu pracujemy nad ich optymalną formułą. Rzeczywistość pozytywnie weryfikuje nasze założenia: udrażnianie kanałów komunikacji pomiędzy tymi podmiotami przynosi wymierne rezultaty. Trzymamy kciuki za wdrożenia!  

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej