Powrót

PGE odpala fundusz CVC! PGE Ventures w startupy zainwestuje 20 mln zł rocznie


22 czerwca 2017

1 komentarz

PGE uruchamia PGE Ventures, fundusz CVC z planowanym budżetem rocznym 20-22 mln zł. Szuka głównie projektów energetycznych, surowcowych oraz z obszaru utylizacji odpadów. Zapowiada również własny akcelerator

Jako Ministerstwo Energii konsekwentnie i komleksowo wspieramy innowacje. Wierzymy, że w dobie szybkich zmian technologicznych i biznesowych, polskie firmy energetyczne muszą być krok do przodu. Takie inicjatywy jak PFR Ventures  doskonale wpisują się w innowacyjną strategię Ministerstwa – pogratulował PGE inicjatywy Minister Michał Kurtyka.

W Polsce funduszy CVC prowadzonych przez polskie spółki nie ma. PGE Ventures wyznacza trend. Mamy nadzieję, że pójdą za nim również inne spółki skarbu państwa – mówiła na konferencji otwierającej projekt prezes Startup Poland Julia Krysztofiak-Szopa.

PGE Ventures – jak to ma działać

Planowany roczny budżet PGE Ventures to 20-22 mln zł, z czego  10-15 mln zł rocznie to środki własne Grupy. Resztę środków zespół PGE Ventures z Piotrem Czakiem na czele chce pozyskać z funduszy dostępnych w ramach PFR i NCBR (PFR Starter FIZ, NCBR CVC i PFR KOFFI FIZ).

PFR Ventures planuje trzy do pięciu wejść kapitałowych rocznie z przewidywanym czasem inwestycji 3-4 lata i stopą zwrotu na poziomie 10-15 proc. Fundusz preferuje obejmowanie mniejszościowych udziałów w spółkach, ale możliwe jest także wykupienie i inkorporowanie startupów do struktur Grupy.

Finansowanie ma pochodzić zarówno ze środków własnych grupy, jak i środków prywatnych. W przyszłości przewidujemy również możliwość pozyskiwania funduszu na rynkach kapitałowych – zapowiedział prezes Grupy Kapitałowej PGE Henryk Baranowski.

PGE Ventures – dla kogo?

Fundusz jest zainteresowany czterema obszarami funkcjonalno-produktowymi:
-> optymalizacja prowadzonej działalności
-> magazynowanie energii i czyste technologie wytwórcze
-> technologie informatyczne i komunikacyjne
-> wzbogacanie surowców oraz utylizacja odpadów

Rekrutacja projektów odbędzie się przez program scoutingowy, który wystartuje 1 września. 10 startupów przejdzie do wstępnego due diligence. Umowy inwestycyjne z wybranymi firmami mają być podpisane na przełomie 2017/2018 roku.

Nie tylko CVC, będzie też akceleracja

W ramach nowej startegii Grupy Energetcznej powstanie również akcelerator PGE Nowa Energia, który ma wesprzeć przedsiębiorców na wcześniejszym etapie rozwoju. – Mamy ambicję byc częścią szerszego ekosystemu startupowego powstającego przez ostatnie dwa lata w Polsce – podsumował Czak.

Czak

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Konrad

23 czerwca 2017 o 10:27

Dobra inicjatywa!