Powrót

Podsumowanie: 12 miesięcy Startup Poland


3 kwietnia 2016

4 komentarze

Dziś mija 12 miesięcy odkąd objęłam stanowisko prezesa Fundacji Startup Poland. Rok to dobry okres, by podsumować co się udało, a nad czym jeszcze musimy popracować. Zatem, drogi pamiętniczku…

Pamiętam jak rok temu zapowiadałam, że naszym głównym celem jest zbudowanie świadomości potencjału polskiej innowacyjności wśród administracji publicznej i polityków. Patrząc na obecną debatę o gospodarce z dumą mogę powiedzieć, że nam się to udało!

Pamiętam jak rok temu w Sejmie pokazywałam pewnemu posłowi jak działa aplikacja Uber, a on na mnie patrzył groźnie pytając czy to jest legalne.

Pamiętam jak na Europejskim Kongresie Gospodarczym (jedna z większych konferencji politycznych w Polsce) „pitchowałam” politykom naszą misję i próbowałam wytłumaczyć, że startupowcy to nie są chłopaki we flanelowych koszulach z tłustymi włosami, którzy tylko bawią się w biznes. Dziś zapraszają ich do Ministerstw na konsultacje projektów rządowych.

Wysoka dziewczyna z biało niebieską książeczką

Pierwszym celem było dotarcie z naszą deklaracją programową do jak największej liczby osób. Do dziś udało się zebrać 824 podpisów (choć przyznaję, że zakładałam, iż uda się dojść do tysiąca). W prezentacjach o fundacji umieszczam zawsze poniższe zdjęcie – choć biegania jest dużo to cieszy mnie bardzo, że wspierają nas przedstawiciele różnych opcji.

Eliza Kruczkowska Startup Poland

Jak już udało mi się zbudować świadomość wśród niektórych decydentów, że warto pochylić się nad tymi startupami, zaczęłam otrzymywać pytania typu – “No dobrze, to ilu Was jest? W jakich branżach działacie? Ile osób zatrudniacie?”. I powstał pomysł stworzenia raportu, który by te trendy badał (GUS, ani żadna inna instytucja tego to tej pory nie robił).

Tu ukłon w Waszą stronę – gdyby nie poświęcony czas i zaangażowanie społeczności nie udałoby się stworzyć dokumentu, który teraz leży na biurku niejednego urzędnika zajmującego się innowacjami. I pierwsza lekcja – że unikalna, wartościowa treść pozwoli ci się odróżnić od innych (kolejną publikację, poradnik prawny – Startup Handbook pobrało ponad 5 tysięcy osób!).

Idąc dalej, jesteśmy organizacją ogólnopolską, udało się znaleźć nam znakomitych reprezentantów (nazywamy ich ambasadorami Startup Poland) w 16 polskich miastach wojewódzkich. Ta praca w regionach jest bardzo ważna bo innowacje powstają nie tylko w Warszawie!

Zaistnieliśmy też na arenie międzynarodowej –  reprezentowaliśmy Polskę m.in. podczas Startup Nation Summit w Meksyku, SLUSH w Helsinkach i wielokokrotnie w Brukseli podczas konsultacji Komisji Europejskiej w sprawie Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Osobiście dla mnie wisienką na torcie była ostatnia współpraca z Ministerstwem Rozwoju bo pokazuje, że Startup Poland jest tam, gdzie być powinno – między rządem i startupami. Dzięki polskiemu startupowi “odpaliliśmy” platformę do konsultacji z naszym środowiskiem na temat zmian legislacyjnych potrzebnych dla startupów. Dziś złożyliśmy zebrane wnioski w Ministerstwie.

I przy tym wszystkim bardzo zależało nam, by utrzymać niezależność polityczną i trzymać się merytoryki. Myślę, że i to się udaje, gdyż staramy się rozsądnie dobierać wsparcie finansowe, tylko ze źródeł dających nam autonomię. 

Co dalej?

Dzięki współpracy z Koalicją na Rzecz Polskich Innowacji powstają kolejne poradniki, tym razem dotyczące podatków i crowdfundingu. Będziemy dalej monitorować dynamikę, kierunki rozwoju, trendy i rozmiar rynku startupów w naszym kraju. W czerwcu zaczynamy doroczne badanie startupów, rozszerzając zasięg o kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Będziemy mieć swoich reprezentantów w Brukseli, w maju współzakładamy organizację składająca się z naszych europejskich odpowiedników, European Startup Network.

Abyśmy mogli skutecznie łączyć startupy z mediami, inwestorami i innymi zainteresowanymi jednostkami, sukcesywnie rozbudowujemy bazę startupów i inwestorów w Polsce. Zaczynamy cykl “startup tygodnia” i serię rozmów ze startupowcami,  którzy na łamach naszego bloga będą dzielić się doświadczeniami z pracy w startupie, prowadzić nas przez swoje przedsięwzięcia, sukcesy i porażki. Razem z nimi będziemy poznawać bliżej świat młodych, innowacyjnych firm i specyfikę ich funkcjonowania na rodzimych oraz światowych rynkach.

Ważnym aspektem w polu naszych zainteresowań jest również kreowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej jako miejsca przyjaznego dla młodych innowacyjnych firm i potencjalnych inwestorów czy zarządzających funduszami.

Równie mocno jak na promowaniu marki Made in Poland i polskich technologii za granicą, zależy nam też, by tradycyjny biznes zaczął rozumieć te technologie i rozpoczynał współpracę ze startupami. Bedziemy się angażować w organizacje spotkań łączących te dwie grupy.

Dalej interesują nas tematy związane z ochroną własności intelektualnej, zastosowania IT w administracji (w tym bardzo ważne zmiany w prawie zamówień publicznych), rozwój gospodarki z wykorzystaniem narzędzi informatycznych (m.in. digital single market), ale także IT w edukacji, IoT i  IT w miastach, oraz wreszcie rozwój rynku VC, czy umiędzynarodowienie sceny startupowej.

Dlatego będziemy dalej z uwagą śledzić wszystkie działania decydentów mogące mieć wpływ na działalność startupów. Szczególnie, że właśnie poprawiana jest ustawa o wspieraniu innowacyjności, a na koniec roku ma powstać zupełnie nowy projekt. Chcemy w tym czynnie uczestniczyć!

Startup Poland dla mnie

Ostatnie dwanaście miesięcy były też dla mnie osobistym wyzwaniem – zostałam obdarzona ogromnym kredytem zaufania i już od pierwszych dni wpuszczona na “głęboką wodę”. Pamiętam jak się stresowałam, gdy w maju spotkałam się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i brałam udział w panelu o jednolitym rynku cyfrowym przed publicznością 300 “mądrych głów”. Ale najbardziej mi zależało, by same startupy czuły się godnie reprezentowane i kiedyś powiedziały że “dobrze, że jest taka organizacja, która dba o nasze interesy”.

To był bardzo intensywny rok, pewnie tak jak pierwszy rok w każdym startupie. Bo choć na poczatku zaczynałam w pojedynkę, natrafiłam na dużo pomocnych dusz. Dlatego nie sposób nie podziękować wszystkim tym, którzy kibicowali, bo to przez cały czas dodawało energii; tym, którzy krytykowali i poddawali pod wątpliwość zasadność działania tej organizacji, bo to jeszcze bardziej mobilizowało mnie do pracy; nawet tym, co byli obojętni, bo to motywowało do rozszerzenia pola działania. I dalej motywuje!

I choć byli tacy, którzy nazywali mnie Siłaczką, to ja wierzę, że kropla drąży skałę, a to co robimy jest ważne i przynosi efekty. Róbmy swoje i spotkajmy się tu za rok!

Dziękuję,

Eliza Kruczkowka

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Katarzyna Abramowicz

4 kwietnia 2016 o 17:51

Brawo, kawał pracy wykonany. Trzymam kciuki za utrzymanie tempa! Pozdrowienia

Karol Król

4 kwietnia 2016 o 17:17

#FTW !!!

Błażej

4 kwietnia 2016 o 16:17

Gratulacje i podziękowania 😉 Oby tak dalej!

Jacek Olejnik

4 kwietnia 2016 o 16:04

Gratulacje 🙂 Świetna robota!