Powrót

Polska poza pierwszą 20-stką rankingu ekosystemów startupowych na świecie


31 sierpnia 2015

Brak komentarzy

Przedstawimy Wam polską wersję najnowszego raportu Startup Ecosystem Report z 2015 roku. Przeczytacie w nim zaktualizowany i odnowiony ranking ekosystemów startupowych – Globalny Indeks Ekosystemów. Stary Kontynent pnie się w rankingu – wśród europejskich miast najwyżej znalazł się Londyn (6 miejsce), Berlin (spektakularny skok na 9 miejsce), Paryż (11) oraz Amsterdam (19). Polskich miast w klasyfikacji niestety zabrakło. 

Ranking ekosystemow startupowych 2015

Głównym elementem rankingu ekosystemów startupowych 2015 jest zaktualizowany i odnowiony Globalny Indeks Ekosystemów, który klasyfikuje 20 najlepszych startupowych ekosystemów świata. Każdy z nich został opisany i sklasyfikowany według wyników startupów na podstawie finansowania i końcowej wyceny, wielkości i dostępność kapitału od funduszy venture capital, talentu w branży technologicznej, zasięgu rynkowego oraz doświadczenia startupowców. Wyniki raportu wskazują, że choć 20 czy 30 lat temu startupy powstawały niemal wyłącznie w Dolinie Krzemowej i Bostonie, dziś jest to zjawisko międzynarodowe.

Główne ustalenia

  • Dolina Krzemowa nadal jest na szczycie. Rejon Bay Area to praktycznie synonim szybko rozwijających się startupów z branży technologicznej. Po raz kolejny ten rejon otrzymał najwyższe noty w kategoriach wyników, finansowania i talentu, co zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu. Jedynym elementem,

 

  • w którym dał się wyprzedzić, był zasięg rynkowy (miejsce 4.)

 

  • Dominujące ekosystemy startupowe znajdują się w Ameryce Północnej i w Europie (16 z 20 pozycji).

 

  • Sao Paulo to jedyny latynoamerykański ekosystem na liście top 20 – ma spore zasoby VC w swoim ekosystemie, jednak następuje bardzo mało wyjść poza swój region. Powoduje to brak płynności, a w efekcie lekką stagnację.

 

  • Ekosystemy startupowe w Azji zanotowały znaczący wzrost, ze szczególnym uwzględnieniem Singapuru, który awansował z 17. miejsca na 10., i Bengaluru, które awansowało z 19. na 15. pozycję.

Screenshot 2015-08-31 09.37.10

Skąd ta eksplozja startupów?

Do jakiego stopnia ta rewolucja to tylko rozdmuchany do granic możliwości hype? Czy ta bańka pęknie tak, jak poprzednie? Nikt z nas nie może precyzyjnie przewidzieć przyszłości, możemy jednak podpisać się pod słowami z The Economist: „Dzisiejszy boom przedsiębiorczy stoi na dużo solidniejszych fundamentach niż Internetowa Bańka z lat 90. i ma spore szanse utrzymać aktualny stan w najbliższej przyszłości”.

Co dzieje się za kulisami? Jak wygląda poparcie dla tej „nagłej” eksplozji? Wiele czynników stopniowo zyskiwało na znaczeniu. Steve Blank, przedsiębiorca, znawca tematu i wykładowca Stanford oraz Berkeley, zdefiniował cztery powody eksplozji startupów.

1. Dziś startup można stworzyć za tysiące, nie za miliony dolarów

2. Szerszy zakres działania sektora finansowania venture

3. Przedsiębiorczość rozwija własną dziedzinę zarządzania

4. Tempo adaptacji konsumentów do nowych technologii

Jakie jest znaczenie startupów we wzroście gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy

Podczas gdy największe startupy technologiczne ostatnich dwóch dekad w rodzaju Google, Facebooka czy Amazona sprawiają wrażenie mocnych graczy w światowej gospodarce, bardzo prawdopodobne, że kluczowi gracze, którzy będą rządzić światową gospodarką w 2025 roku to spółki, których nazw jeszcze nie znamy. Wiele z nich jeszcze nie istnieje. Powstaną przede wszystkim w Dolinie Krzemowej, ale także w bardziej zaskakujących lokalizacjach, takich jak Bengaluru, Sao Paolo czy Singapur. Pojawią się także w innych startupowych ekosystemach na świecie, które toczą szaloną walkę o idealne części składowe magicznej kombinacji dolarów na inwestycje, założycieli, talentu i kultury, dzięki którym ten rynek rozkwitnie. Wraz z bilionami dolarów z PKB w stawce, nie powinno dziwić, że rządy bardzo dokładnie przyglądają się temu procesowi.

Poza bogactwem, startupy zapewniają także miejsca pracy. W zasadzie to
jedyne jednostki, które wpływają na wzrost ilości miejsc pracy. Wpływowy raport Kauffmana pokazuje, że w ciągu ostatnich 28 lat to startupy były odpowiedzialne za utworzenie wszystkich nowych miejsc pracy w USA. W tym samym okresie spółki Ery Przemysłu średnio likwidowały więcej miejsc pracy niż były w stanie stworzyć, podczas gdy startupy nieustannie tworzyły nowe. Co więcej, zgodnie z wynikami wspomnianych badań, startupy wypadały lepiej także w poszczególnych latach. Przez 21 lat z badanych 28 (czyli 75%), to startupy odpowiadały za wyłączne tworzenie nowych miejsc pracy.

Wniosek z analizy powyższych okoliczności jest następujący: w nadchodzących dekadach ekosystemy z najlepiej zapowiadającymi się startupami będą mogły pochwalić się najlepiej prosperującą gospodarką.

Ekosystem startupowy ranking 2015

Cały raport można pobrać pod tym linkiem: Global Startup Ecosystem_PL

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej