Powrót

Startupy tygodnia>BEACONY


1 lipca 2016

Brak komentarzy
Polski rynek beaconów jest bodaj najprężniej rozwijającym się obszarem wśród najgorętszych startupowych trendów. Globalne sukcesy rodzimych firm na tym polu to wynik bardzo dobrych wdrożeń technologii oraz doskonałego timingu – pierwsze urządzenia trafiły na rynek zaraz po opublikowaniu przez Apple protokołu komunikacyjnego iBeacon w 2013 roku. Prezentujemy trzy najważniejsze startupy działające w tym obszarze: krakowskie Estimote i Kontakt.io – trzon Polskiej Doliny Beaconowej oraz stołeczne Ifinity.


Potencjał rynku beaconów jest ogromny, bo wciąż pojawiają się nowe obszary zastosowań dla tych niewielkich, stosunkowo niedrogich urządzeń umożliwiających lokalizację użytkownika w oparciu o standard Bluetooth 4.0 BLE obsługiwany przez każdy smartfon.  Dziś polskie beacony pracują dla sektora retail, transportu i logistyki, instytucji kultury, miast oraz wspierają największe eventy. Wraz z rozwojem technologii i software’u do ich obsługi pojawiają się kolejne pola dla wdrożeń. Do 2019 roku sprzedaż samych beaconów na świecie ma przynieść przychody rzędu 500 mln dolarów (dane ABI). Może to właśnie na tej ogromnej łące pasie się polski jednorożec?

Estimote Inc.

Estimote istnieje od 2013 roku i szczyci się tym, że – po publikacji przez Apple protokołu iBeacon
– była pierwszą firmą w Polsce, która wypuściła kompatybilne urządzenia. Dziś z technologii Estimote korzysta społeczność 70 tysięcy deweloperów na całym świecie. Firma wśród klientów ma dwie trzecie firm z listy Fortune 100 i takie marki jak Target oraz FC Barcelona. Największym dotychczasowym projektem Estimote było wdrożenie w Tesco w Tajlandii z wykorzystaniem tysięcy beaconów. Największym rynkiem, w stronę którego zwraca się Estimote są Stany Zjednoczone.

Spółka przeszła przez uznawany za najlepszy na świecie akcelerator Y Combinator i jest wspierana przez czołowych inwestorów z Doliny Krzemowej. Jeszcze w 2013 roku pozyskała od nich kwotę 3,1 mln dolarów, a w tym roku w rundzie A zebrała kolejne 11 mln dolarów.

Estimote Inc._Kto za tym stoi?

estiteam

Jakub Krzych jest CEO i współzałożycielem Estimote. Ukończył informatykę i fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez cztery lata zasiadał w zarządzie oraz był Dyrektorem ds. Produktu w AdTaily, największej sieci reklamy internetowej w Europie środkowej, przejętej przez Agorę. Prywatnie mąż
i ojciec lubiący spędzać czas bawiąc się LEGO z dwójką bliźniaków.

Łukasz Kostka jest CTO i współzałożycielem Estimote. Jest magistrem informatyki na AGH, gdzie rozpoczął także badania doktorskie w obszarze smart cities. Analityk danych o duszy hakera, uwielbia łączyć nowoczesną technologię z doskonałym designem by rozwiązywać rzeczywiste problemy. Prywatnie podróżnik i entuzjasta nurtu quantified self.

Kontakt.io


Kontakt.io działa od marca 2013 roku, a technologię BLE wdrażał z myślą o storzeniu rozwiązania, które umożliwi osobom niewidomym sprawne poruszanie się po muzeach i instytucjach publiczych. Prędko okazało się, że komercyjne wykorzystanie rozwiązań z użyciem Bluetooth Low Energy może być znacznie szersze. Dziś Kontakt.io obsługuje ponad 16 tys. klientów w 120 krajach świata, a pod koniec 2015 roku wartość firmy została wyceniona przez inwestorów na 25 milionów dolarów. Firma szczyci się tym, że ma dziś największą liczbę zaimplementowanych beaconów na świecie. Według ABI Reaseach posiada obecnie 13 procent rynku (ABI RESEARCH ‘BLE Beacon Vendor: Competitive Assessment” 2016).

Beacony wraz z elastycznym software’m to podstawowy produkt oferowany przez Kontakt.io klientom. Firma oddaje też w ręce deweloperów szereg narzędzi do samodzielnego budowania oprogramowania. Sprzedaje w modelu B2B, obsługując zarówno agencje mobilne, internet software house’y, jak i klienta końcowego.

Deklarują, że wzrost budują w oparciu o własne przychody, a pieniądze pozyskane od inwestorów przeznaczają na kolejne innowacje produktów oraz wzmacnianie kompetencji zespołów. 5 mln dolarów inwestycji, które ostatnio zasiliły budżet Kontakt.io ma wesprzeć dwa lata dynamicznego rozwoju spółki i wzrost zatrudnienia o kolejnych 50 osób w zespołach pracujących w Krakowie, Berlinie, Nowym Yorku, Shenzhen i Guadalajarze.

Startup zapowiada też, że jeszcze w tym roku wypuści na rynek kilka nowych produktów, które na stałe zmienią krajobraz branży beaconowej.

Kontakt.io_Kto za tym stoi?

Kontakt.io stworzyła czwórka znajomych:  Tomasz Koźmiński, Tomasz Kołek, Rafał Janicki i Szymon Niemczura.

Kontaters

Dziś na pokładzie Kontakt.io jest ponad 80 osób, a liderami w obecnym składzie są: Szymon Niemczura – CEO, Łukasz Wierzbicki – Head of Engineering, Tomasz Kołek – Head of Operations, Filip Karwala – Head of Sales & Marketing, Philipp von Gilsa – Head of Growth i Santtu Pulli – Head of Customer Success.

Ifinity

Ifinity istnieje od lipca 2014 roku. Jej głównym produktem jest platforma do budowy i zarządzania usługami lokalizacyjnymi. Startup zarabia przede wszystkim na licencjonowaniu tej platformy oraz na sprzedaży hardware’u realizującego usługę. Sprzedaje w modelu B2B. Obecnie większość klientów to firmy IT integrujące rozwiązanie Ifinity ze swoimi produktami. Drugą grupę klientów stanowią miasta, z którymi firma współpracuje w obszarze dostarczania systemów nawigacyjnych, między innymi na potrzeby osób niewidomych.

Ifinity podkreśla, że ich rozwiązania są oparte nie tylko o beacony, ale o dostępne usługi lokalizacyjne w ogóle. “Korzystamy z wielu źródeł danych lokalizacyjnych. Beacony są tylko jednym z nich. Obecnie nasza platforma pozwala na integrację dowolnego źródła danych lokalizacyjnych dzięki czemu możemy dostarczyć usługę lokalizacji zgodną z realnymi potrzebami klienta”
– tłumaczy Tomasz Skupiński,
Business Development Manager.

Rozwój produktu i firmy jest finansowany z pieniędzy zainwestowanych w firmę  przez SpeedUp Venture Capital Group oraz z bieżących przychodów. W 2014 roku wycena spółki sięgnęła 38 mln złotych.

Wśród najciekawszych zrealizowanych w oparciu o usługi lokalizacji projektów jest zbudowanie systemu nawigacyjnego opartego o beacony w Centrum Nauki Kopernik oraz na stacji Metra Centrum Nauki Kopernik. System został zaprojektowany z myślą o osobach niewidomych i kolejno rozbudowany o funkcje dla reszty mieszkańców. Miasto cały czas pracuje nad jego doskonaleniem.

Ifinity_Kto za tym stoi?

Ifinity założyli warszawscy przedsiębiorcy: Adam Jesionkiewicz i Michał Polak. Adam pełni rolę CEO, a Michał jest CTO firmy. W zespole pracuje kilkanaście osób, z czego większość stanowią osoby odpowiedzialne za doskonalenie i rozwój platformy

Ifinity team

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej