Powrót

Rusza największy polski projekt akceleracyjny. Pierwsze startupy już w SCALE UP-ach, trwają rekrutacje projektów


19 kwietnia 2017

Brak komentarzy

Zakończyły się pierwsze rekrutacje do akceleratorów, które wygrały parpowski konkurs na organizację SCALE UP-ów,  a część z nich wciąż poszukuje chętnych startupów. To największy program akceleracyjny na polskim rynku startupowym, w ramach którego do ekosystemu trafi 57,78 mln zł unijnych środków. Strategicznym celem projektu jest połączenie około 200  startupów z korporacjami mierzone konkretnymi wdrożeniami. Na razie z ofert akceleratorów wyłania się ciekawa perspektywa rozwoju startupów działających w przeróżnych branżach: od przemysłu kosmicznego, branżę morską, aż po medycynę czy rolnictwo.

Konkurs na organizację akceleratorów w ramach programu SCALE UP wygrało 10 akceleratorów z całej Polski. Każdy z nich musiał zaoferować swoją wizję tego, w jaki sposób stworzyć startupom warunki do zbudowania i przetestowania produktu i modelu biznesowego oraz stworzenia dla niego od razu szansy na komercyjne wdrożenie w dużej firmie. Warunkiem przystąpienia do konkursu było włączenie do akceleracji dużych firm potencjalnie zainteresowanych powstałymi w akceleratorach rozwiązaniami.

Kwota grantu dla każdego z dziesięciu zwycięskich akceleratorów nie przekracza 6 mln zł. W tej kwocie znajduje się również dofinansowanie dla startupów – każdy z biorących udział w programie może liczyć na wsparcie non-equity do kwoty 250 tys. zł. Program potrwa 15 miesięcy i ma być podzielony na 3-6 miesięczne interwały. To oznacza, że każdy z akceleratorów przeprowadzi co najmniej dwa nabory projektów.  Co oferują?

GammaRebels powered by Poczta Polska to akcelerator HardGamma Ventures we współpracy z Pocztą Polską. Promują się skalą, jaką są w stanie zdobyć startupy decydujące się na współpracę – ich partner obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze w kraju, a sama baza odbiorców prywatnych daje dostęp do ponad 40 milionów klientów. Możemy spodziewać się rozwiązań z obszaru cyfryzacji placówek pocztowych, optymalizacji pracy i logistyki

Nabory do GammaRabels w ramach SCALE UP:

II runda:  1 sierpnia – 4 września 2017 r.

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu: do 200 tys. zł

Stołeczny akcelerator HardGamma Ventures  jest beneficjentem grantu w wysokości 5 859 275 zł

——————————————————————————————————————————–

Space3ac Intermodal Transportation to jedyny w Europie akcelerator łączący sektor kosmiczny z transportem i program skupiony wokół idei transportu intermodalnego, czyli takiego, który zakłada więcej niż jeden rodzaj transportu. Wprowadzanie takich rozwiązań na rynek jest uzasadnione również z punktu widzenia efektywnego wykorzystania naszych zasobów – sprzyjające rozwojowi transportu intermodalnego położenie geograficzne naszego kraju jest bardzo cennym dobrem naturalnym – tłumaczy Wojciech Drewczyński, Kierownik Projektu Space3ac z ramienia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Projekt tworzy Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy ze spółkami: Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku SA, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni SA, C.Hartwig Gdynia SA, a także Instytutem Morskim w Gdańsku oraz Polską Agencją Kosmiczną.

Nabory do Space3ac Intermodal Transportation w ramach SCALE UP:

II runda: 1 września – 30 listopada 2017 r.

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu: do 200 tys. zł

Pomorski akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 900 000 zł

——————————————————————————————————————————–

Impact_Poland to projekt tworzony przez FundingBox Accelerator. Szuka startupów z sektora rolno- żywnościowego i sektora ochrony zdrowia. Partnerzy korporacyjni –  GRH Żydowo i NEUCA S.A. oferują nie tylko narzędzia, które mogą pomóc w rozwoju produktu, ale również doświadczenie w skalowaniu. Autorzy reklamują swoją ofertę autorskim podejściem „live due diligence”, które ma umozliwić bieżącą weryfikację postępu startupów i być podstawą do decyzji o kolejnych transzach inwestycji. Do pierwszej rundy naboru zgłosiło się 148 startupów. 17 wybranych startupów już pracuje w ramach akceleratora. 

Nabory do Impact_Poland w ramach SCALE UP:

II runda: 5 czerwca – 30 czerwca 2017 r.

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu: do 222 tys. zł.

Toruński akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 695 989,70 zł

——————————————————————————————————————————–

MIT Enterprise Forum Poland (MITEF Poland) organizowany przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej za głównego partnera ma Bank Polski, a program wspierają również KGHM Cuprum, PGNIG i Grupa ADAMED. Akcelerator przyciąga zarówno szeroką ofertą branżową – fintech, energia, surowce, zdrowie, jak i swoją stałą współpracą z Institute of Technology w Bostonie.  Zainteresowanie udziałem w akceleracji cieszącego się dobrą sławą na rynku polskim MITEF-u jest spore. W pierwszej rundzie rejestracji zgłosiło się aż 120 startupów.

Nabory do MIT Enterprise Forum Poland w ramach SCALE UP:

II runda: 1 marca – 15 maja 2017 r. NABÓR OTWARTY

Warszawski akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 900 000 zł

——————————————————————————————————————————–

ScaleUP KPT organizowany przez Krakowski Park Technologiczny to praca nad rozwiązaniami dla przemysłu. Głównym partnerem jest Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice, program daje więc szansę do testowania pomysłów z obszaru smart city, IIoT i rozwiązań wpisujących się w ideę Industry 4.0.  Akcelerator oferuje 13 tygodni pracy nad biznesem, możliwość testów u partnerów biznesowych, wsparcie finansowe i dostęp do mentorów.

Nabory do ScaleUP KPT w ramach SCALE UP:

II runda: lipiec 2017 r.

Krakowski akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 899 996 zł

——————————————————————————————————————————–

Startup Spark organizowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną zachęca do zgłaszania rozwiązań z zakresu logistyki, optymalizacji, e-commerce w branżach kosmetycznej, motoryzacyjnej, IT. partnerami w projekcie są: Procter&Gamble, Polskie Radio Łódź, Wielton SA, Grupa Albea i SKB Development. Na wsparcie w ramach programu może liczyć aż 25 startupów.

Nabory do Startup Spark w ramach SCALE UP:

II runda: kwiecień – wrzesień 2017 r. NABÓR OTWARTY

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu:  160 tys. zł

Łódzki akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 530 073,50 zł

——————————————————————————————————————————–

Huge Thing.vc tworzy Huge Thing we współpracy z ALIOR Bankiem, który poszukuje rozwiązań z obszaru blokchain, biometrii, autentykacji oraz AI. Startupy, zanim wejdą na ścieżkę docelowej akceleracji, biorą udział w trzystopniowej rekrutacji, której ostatnim elementem jest preakcelerator w formie trzech weekendowych zjazdów szkoleniowych. Do udziału w preakceleratorze planujemy zaprosić większą liczbę zespołów z ciekawymi projektami, aby mieć możliwość weryfikacji pomysłów i umożliwić ich twórcom zadecydowanie, czy rzeczywiście chcą wziąć udział w akceleracji. Dzięki temu z jednej strony uczestnicy będą mogli więcej dowiedzieć się na temat akceleracji, a my będziemy mogli zaprosić najlepsze i najbardziej zaangażowane zespoły do udziału w Huge Thing  – mówi Katarzyna Kołakowska, manager programu Huge Thing. To już czwarty akcelerator organizowany przez ekipę Huge Thing.

Nabory do Huge Thing.vc w ramach SCALE UP:

II runda: sierpień  2017 r.

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu:  do 45 tys. euro

Poznański akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 772 449 zł

——————————————————————————————————————————–

Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB to projekt DGA S.A. współpracującej z przedsiębiorstwem H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Zaprasza startupy o  różnych specjalizacjach, z naciskiem kładzionym przede wszystkim na biogospodarkę, a konkretnie produkty chemii specjalistycznej, metody ich wytwarzania, magazynowania i dystrybucji, zrównoważoną energetykę, surowce naturalne i gospodarkę odpadami. Startupy biorące udział w projekcie będą mogły wykorzystać m.in. park maszynowy HCP.

Nabory do INDUSTRYLAB w ramach SCALE UP:

II runda: 5 czerwca 2017 r.

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu:  do 200 tys. zł

Poznański akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 505 750 zł

——————————————————————————————————————————–

IDEA Global to akcelerator firmy Ideo przeprowadzany w formie niestacjonarnej z comiesięcznym meetupem w Rzeszowie. Szczególny nacisk kładzie na Insurtech, FinTech, Internet Rzeczy, zdrowie i motoryzację, ale pozostaje otwarty również na pomysły z innych branż. Partnerami projektu są  MFinanse S.A., Aviva sp. z.o.o, Olimp Labolatories Sp. z.o.o, Kirchoff S.A., Autosan S.A., Netia S.A. i Romet Sp. z.o.o. Naprawdę warto aplikować. Nawet odrzucone projekty mają swoją drugą szansę – niektórzy partnerzy prosili, aby przekazywać im informacje również o tych projektach, które nie zakwalifikują się do programu – mówi  jeden z pomysłodawców akceleratora, Daniel Dereniowski. Pierwszy nabór został już zamknięty – wzięło w nim udział 160 startupów. Druga runda naboru jest ciągła i potrwa  aż do lipca.

Nabory do Idea Global w ramach SCALE UP:

II runda – rekrutacja ciągła do 21 lipca 2017 r. NABÓR OTWARTY

Dofinansowanie dla pojedynczego startupu:  do 250 tys. zł

Podkarpacki akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 854 091 zł

——————————————————————————————————————————–

Pilot maker organizowany przez techBrainers akceleruje przede wszystkim startupy odpowiadające potrzebom trzech kluczowych partnerów projektu: Tauron poszukuje m.in. rozwiązań służących ograniczaniu strat dystrybuowanej energii elektrycznej, Amplus liczy na system optymalizujący produkcję rolno-spożywczą i metody przedłużania trwałości świeżych produktów, z kolei Kross oczekuje rozwiązań do zastosowania w rowerach elektrycznych. Wsparcie dla projektów zadeklarowały też fundusze: Movens Capital, Leonarto i Arkley.

Nabory do Pilot maker w ramach SCALE UP:

III runda: maj – czerwiec 2017

Akcelerator jest beneficjentem grantu w wysokości 5 881 500 zł

Operatorem programu SCALE UP jest PARP, a  konkurs na akceleratory jest pierwszym projektem pod szyldem Start In Poland.

hw, ak

Przeczytaj też:

Znamy 10 akceleratorów, które powstaną w ramach Start In Poland

Umowa startupu z akceleratorem: to musisz wiedzieć, zanim ją podpiszesz

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej