Powrót

Sebastian Kulczyk zainwestuje w startupy przez akcelerator InCredibles! Startup Poland partnerem projektu


29 maja 2017

4 komentarze

Kulczyk Investments otwiera akcelerator InCredibles. Sebastian Kulczyk zapowiada, że jako inwestor na rynku nowych technologii chce wspierać ekosystem w najbardziej transparentny i skuteczny sposób. Deklaruje elastyczność, szybkość podejmowania decyzji oraz dostęp do własnego kapitału. Startup Poland jest partnerem merytorycznym dbającym o jakość umów inwestorskich.

29 maja w siedzibie Campus Warsaw został zaprezentowany InCredibles, akcelerator pod egidą Kulczyk Investments. Premiera miała formę dyskusji o polskim ekosystemie startupów, w której wzięli udział: Sebastian Kulczyk, CEO Kulczyk Investments i Julia Krysztofiak-Szopa, CEO Startup Poland. Rozmowę poprowadził Rafał Plutecki, szef Campus Warsaw.

– Wierzymy, że w Polsce jest potencjał intelektualny. Najważniejszym problemem jest nawet nie bariera pieniędzy, tylko potrzeba, żeby mentalnie przenieść się na inny poziom myślenia. Myślenia o tym, że te wszystkie rzeczy, z którymi musimy się zmierzyć idąc [z biznesem – przyp. red.] zagranicę, są do zrobienia. Oczywiście jest tu potrzebna pomoc i wsparcie – mówił o potrzebie budowania globalnych startupów Sebastian Kulczyk.

Julia Krysztofiak-Szopa, CEO Startup Poland opowiadała o tym, jak wygląda obecnie rynek  polskich inwestycji VC. – Ekosystem startupów u nas rośnie, ale w Polsce w ciągu roku inwestycji VC jest tyle, ile w samym Berlinie przez pół roku. Jesteśmy jeszcze na wczesnej fazie rozwoju ekosystemu – mówiła.

– W Polsce na pewno wciąż brakuje mądrego kapitału. Mówiąc „mądry” mam na myśli taki, który nie pochodzi z instrumentów rządowych czy grantów, które w pewien sposób zasiewają finansowo ekosystem. Chodzi o pieniądze, które idą z jakąś wiedzą dotyczącą prowadzenia biznesu – dodała.

InCredibles: mniej formalnie, bardziej przejrzyście

Prezesowi Kulczyk Investments szczególnie zależy na tym, żeby współpraca ze startupami w ramach InCredibles była możliwie najmniej obciążająca dla przedsiębiorców. – Brakuje na naszym rynku inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na niezbyt sformalizowanych zasadach. Niewielu jest inwestorów, którzy po prostu spojrzą na człowieka i powiedzą: kurczę, lubię go, wierzę w niego – mówił. Do tej pory większość środków dostępnych dla startupów na polskim rynku pochodziła ze środków Unii Europejskiej, których dystrybucja i rozliczanie jest zbiurokratyzowane, co często utrudnia rozwój spółek działających w bardzo dynamicznym otoczeniu. Akcelerator Kulczyka – jeśli uda się dotrzymać założeń – będzie nową jakością na polskim rynku.

Kolejnym wyróżnikiem programu InCredibles ma być tranparentność. Również w kwestii umów. W ramach merytorycznego patronatu nad tą częścią przedsięwzięcia Startup Poland przygotowało wzory umów inwestycyjnych, które zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym.

Projekt ma być maksymalnie użyteczny dla jego użytkowników. Akcelerator będzie korzystał z zaplecza Campus Warsaw i Google oraz doświadczeń Fundacji Startup Poland, natomiast mentorów chce dopasowywać do potrzeb i oczekiwań konkretnych projektów, które wejdą do akceleracji. W ramach InCredibles spółki mogą liczyć na bezzwrotne granty lub większe wsparcie na bazie umowy „wsparcie za udziały”.

Zobacz pełną relację z wydarzenia promującego start InCredibles:

wstępny KALENDARZ InCredibles

Zamknięcie rejestracji do 15 lipca
Selekcja 10 spółek do programu lipiec-sierpień 2017r.
Finałowy event w Campus Warsaw wrzesień-październik 2017r.

Więcej informacji na stronie InCredibles

ak

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

aleks

2 listopada 2017 o 18:28

Godne naśladownictwa. Kulczyk to prestż.

barnaba

22 września 2017 o 16:35

Własnie dzisiaj Kulczyk wybrał stsrtupy, którym pomoże; to pierwsza, pilotażowa edycja InCredibles; fantastycznie.

henry

15 września 2017 o 16:57

Akcelerator, słowo pamietam z lekcji fizyki; jak to fajnie czytać takie ciekawostki, że ludzie wpadają na ciekawe pomysły i chcą je realizować i że są tacy ,którzy to „kupują” na pniu. Extra p. Kulczyk

Ryszard Hill

31 maja 2017 o 12:20

INICJATYWA ze wszechmiar potrzebna i bardzo na czasie, gdyz pieniedzy na swiecie jest rzeczywiscie duzo a dobrych projektow malo. W dodatku jest im sie trudno spotkac, bo dobre projekty zwykle przecieraja nowe szlaki a pieniadze wola juz sprawdzone drogi. Sam skorzystam z propozycji i jak zawsze bede kibicowal mariazom pomyslu i pieniedzy. RH.