Powrót

Sebastian Kulczyk zainwestuje w startupy przez akcelerator InCredibles! Startup Poland partnerem projektu


29 maja 2017

Brak komentarzy

Kulczyk Investments otwiera akcelerator InCredibles. Sebastian Kulczyk zapowiada, że jako inwestor na rynku nowych technologii chce wspierać ekosystem w najbardziej transparentny i skuteczny sposób. Deklaruje elastyczność, szybkość podejmowania decyzji oraz dostęp do własnego kapitału. Startup Poland jest partnerem merytorycznym dbającym o jakość umów inwestorskich.

29 maja w siedzibie Campus Warsaw został zaprezentowany InCredibles, akcelerator pod egidą Kulczyk Investments. Premiera miała formę dyskusji o polskim ekosystemie startupów, w której wzięli udział: Sebastian Kulczyk, CEO Kulczyk Investments i Julia Krysztofiak-Szopa, CEO Startup Poland. Rozmowę poprowadził Rafał Plutecki, szef Campus Warsaw.

– Wierzymy, że w Polsce jest potencjał intelektualny. Najważniejszym problemem jest nawet nie bariera pieniędzy, tylko potrzeba, żeby mentalnie przenieść się na inny poziom myślenia. Myślenia o tym, że te wszystkie rzeczy, z którymi musimy się zmierzyć idąc [z biznesem – przyp. red.] zagranicę, są do zrobienia. Oczywiście jest tu potrzebna pomoc i wsparcie – mówił o potrzebie budowania globalnych startupów Sebastian Kulczyk.

Julia Krysztofiak-Szopa, CEO Startup Poland opowiadała o tym, jak wygląda obecnie rynek  polskich inwestycji VC. – Ekosystem startupów u nas rośnie, ale w Polsce w ciągu roku inwestycji VC jest tyle, ile w samym Berlinie przez pół roku. Jesteśmy jeszcze na wczesnej fazie rozwoju ekosystemu – mówiła.

– W Polsce na pewno wciąż brakuje mądrego kapitału. Mówiąc „mądry” mam na myśli taki, który nie pochodzi z instrumentów rządowych czy grantów, które w pewien sposób zasiewają finansowo ekosystem. Chodzi o pieniądze, które idą z jakąś wiedzą dotyczącą prowadzenia biznesu – dodała.

InCredibles: mniej formalnie, bardziej przejrzyście

Prezesowi Kulczyk Investments szczególnie zależy na tym, żeby współpraca ze startupami w ramach InCredibles była możliwie najmniej obciążająca dla przedsiębiorców. – Brakuje na naszym rynku inwestorów, którzy wyłożą pieniądze na niezbyt sformalizowanych zasadach. Niewielu jest inwestorów, którzy po prostu spojrzą na człowieka i powiedzą: kurczę, lubię go, wierzę w niego – mówił. Do tej pory większość środków dostępnych dla startupów na polskim rynku pochodziła ze środków Unii Europejskiej, których dystrybucja i rozliczanie jest zbiurokratyzowane, co często utrudnia rozwój spółek działających w bardzo dynamicznym otoczeniu. Akcelerator Kulczyka – jeśli uda się dotrzymać założeń – będzie nową jakością na polskim rynku.

Kolejnym wyróżnikiem programu InCredibles ma być tranparentność. Również w kwestii umów. W ramach merytorycznego patronatu nad tą częścią przedsięwzięcia Startup Poland przygotowało wzory umów inwestycyjnych, które zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym.

Projekt ma być maksymalnie użyteczny dla jego użytkowników. Akcelerator będzie korzystał z zaplecza Campus Warsaw i Google oraz doświadczeń Fundacji Startup Poland, natomiast mentorów chce dopasowywać do potrzeb i oczekiwań konkretnych projektów, które wejdą do akceleracji. W ramach InCredibles spółki mogą liczyć na bezzwrotne granty lub większe wsparcie na bazie umowy „wsparcie za udziały”.

Zobacz pełną relację z wydarzenia promującego start InCredibles:

wstępny KALENDARZ InCredibles

Zamknięcie rejestracji do 15 lipca
Selekcja 10 spółek do programu lipiec-sierpień 2017r.
Finałowy event w Campus Warsaw wrzesień-październik 2017r.

Więcej informacji na stronie InCredibles

ak

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej