Powrót

Startup Estonia: W ciągu sześciu miesięcy budżet państwa zarobił 11,7 mln € na startupach


17 grudnia 2015

Brak komentarzy

Startup Estonia postawiła sobie za cel stworzenie w swoim kraju najlepszych w Europie warunków do rozwoju startupów. Na ten moment musi mierzyć się z holenderskim StartupDelta, którego misją jest wypromowanie marki Holandii na tym samym sloganie. Czy polski ekosystem może się z nimi mierzyć?

„W ciągu ostatnich sześciu miesięcy państwo zebrało 11,7 mln € z tytułu podatku dochodowego od lokalnych startupów zatrudniających obecnie 2 154 specjalistów”, poinformowała niedawno w oficjalnym komunikacie prasowym Prezes Startup Estonia, Mari Vavulski. Ponadto, zwróciła uwagę na ważny produkt uboczny powstawania w Estonii innowacyjnych firm zorientowanych na rynek globalny: budowanie pozytywnego wizerunku Estonii na świecie oraz wysyłanie jasnego komunikatu o innowacyjności i przedsiębiorczości Estończyków. Vavulski podkreśliła również, że 80% specjalistów zatrudnionych w startupach pracuje i mieszka w Estonii.

Estoński odpowiednik Startup Poland powstał w 2014 roku jako jednostka wspierająca rozwój lokalnych startupów, zarządzana przez Estoński Fundusz Rozwoju (Estonian Development Fund). Ich misją założycielską było zidentyfikowanie i zlikwidowanie słabości krajowego ekosystemu oraz dostarczanie rozwiązań służących zapewnianiu stabilnego rozwoju. „W pierwszym roku Startup Estonia uruchomiła szereg programów akceleracyjnych oraz dotyczących finansowania typu seed. Pomagaliśmy również w rozwoju lokalnej sieci inwestorów i przy promowaniu estońskiego ekosystemu dla startupów za granicą,” dodaje Vavulski. W ośmiu programach zorganizowanych przez Startup Estonia wzięło udział 98 firm, a 71 z nich pomyślnie je ukończyło. W sumie zebrano 1,9 mln € kapitału na rozwój. Z lokalnych programów realizowanych przez Startup Estonia, 4 startupy dostały się do międzynarodowych akceleratorów: Sorry as a Service, Deltabid, Results on Air oraz Deekit.

Pomimo że estoński ekosystem dobrze się rozwija, szefowa Startup Estonia, przewiduje, że brak inteligentnego kapitału (ang. smart capital) i projektów konkurencyjnych w skali globalnej mogą w krótkim czasie spowolnić rozwój. „Główną przyczyną jest młody wiek naszego ekosystemu. Oznacza to, że nie mamy pokolenia przedsiębiorców z długoletnim, wszechstronnym doświadczeniem w tym biznesie, którzy chcieliby ponownie zainwestować swoją wiedzę i kapitał w nowe przedsięwzięcia. Dlatego kolejnym celem Startup Estonia jest inwestowanie w młode, estońskie przedsiębiorstwa angażujące zaawansowaną wiedzę i wysokie technologie w tworzenie nowych rozwiązań i udzielenie im pomocy konsultingowej w zakresie zarządzania, potrzebnej do nadania rozpędu ich działalności,” przekonywała dalej Vavulski.

Proporcje liczby mieszkańców Estonii do ilości zarejestrowanych startupów zaskakują. Na 1,3 mln mieszkańców jest ich 404. W Polsce, jak wynika z naszego raportu, mamy 2 432 startupy. Na pochwałę zasługuje także umiejętne zbieranie danych w Estonii – jak pokazuje komunikat prasowy, lokalne organizacje dokładnie wiedzą ile jest młodych przedsiębiorców, ile zatrudniają one osób i ile wygeneruja zysku do państwowego budżetu. Czy GUS w Polsce posiada takie dane? Nie. PARP? Nie.

Zadaniem Startup Poland jest właśnie dostarczanie konkretnych instrumentów wsparcia, jak i wiedzy zarówno o ekosystemie, jak i dla ekosystemu. Za parę dni podejmujemy pierwszą próbę by zacząć mierzyć wielkość naszego ekosystemu – startujemy z nowym portalem Startup Poland.

Reasumując, na przykładzie Estonii widzimy, że sprzyjające środowisko do rozwoju innowacyjnych, skalowalnych firm, przekłada się na ich zaangażowanie w budowanie marki narodowej wspierającej zarówno indywidualne interesy przedsiębiorców, jak i te gospodarcze, kraju, z którego pochodzą. Dzięki tym działaniom oraz skali mobilizacji i zaangażowania startupów w ich własne środowisko, już teraz nie mamy wątpliwości, że my też bierzemy udział w wyścigu.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej