Powrót

Startup Manifesto Policy Tracker zainaugurowany w Lizbonie


6 listopada 2015

Brak komentarzy

Wysiłkiem europejskich aktywistów sceny startupowej powstała interaktywna mapa, która gromadzi informacje o zaawansowaniu inicjatyw prawnych i społeczno-gospodarczych wspierających rozwój środowiska startupowego w 28 krajach członkowskich UE. Każdy może dowiedzieć się jakie polityki wspierające innowacyjność i przedsiębiorczość wprowadzono w Europie. Startup Poland jest w gronie współautorów narodowych manifestów, które przyczyniły się do powstania Startup Manifesto Policy Tracker.

Startup Manifesto Policy Tracker inauguracja
Startup Manifesto Policy Tracker – panel inauguracyjny w Lizbonie

Źródło: European Digital Forum

Komisja Europejska przy pomocy Europejskiego Forum Cyfrowego, zorganizowała w Lizbonie konferencję ICT 2015: Innovate, Connect, Transform. W dniach 20-22 października 2015 roku w stolicy Portugali spotkało się ponad 7000 innowatorów, przedsiębiorców, startupów, inwestorów, przedstawicieli krajowych administracji rządowych i reprezentantów narodowych społeczności startupowych. Dlatego nie zabrakło tam Startup Poland.

Jednym z osiągnięć spotkania organizacji z całej Europy było zaprezentowanie nowego projektu – Startup Manifesto Policy Tracker. Jest to platforma online, która gromadzi informacje o powstałych “manifestach” czy deklaracjach programowych organizacji reprezetujących głos środowiska startupowego. By zobaczyć jak radzi sobie dany kraj we wprowadzaniu polityk wspierających przedsiębiorczość wystarczy wejść na interaktywną mapę na stronie internetowej. Znajduje się tam również tabela z podziałem na 6 kategorii: otoczenie prawne i instytucjonalne, edukacja i umiejętności, dostęp do talentów, dostęp do kapitału, polityka prywatności i ochrona danych oraz kompetencje przywódcze.

Dzięki temu narzędziu każdy w otwarty sposób będzie mógł porównać i usystematyzować wiedzę o narodowych rozwiązaniach stymulujących rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Dowiadujemy się jakie praktyki w uczeniu umiejętności cyfrowych od najmłodszych lat wprowadziły europejskie stolice oraz jak radzą sobie z dopasowaniem wiedzy absolwentów i studentów do nowych realiów rynku pracy. Ponadto, możemy sprawdzić na jakim etapie zaawansowania są ułatwienia dla inwestorów w finansowaniu startupów oraz jak zmieniają się europejskie przepisy o ochronie danych osobowych.

Na samej konferencji spotkało się 10 przedstawicieli manifestów startupowych, którzy reprezentowali 9 europejskich krajów. Współautorzy narodowych manifestów z Belgii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Polski, Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, zebrali się żeby podsumować wyniki ich pracy nad Startup Manifesto Policy Tracker.

Lisbon Council
Kolacja współautorów Startup Manifesto Policy Tracker, październik 2015

Źródło: European Digital Forum

European Digital Forum, organizator Startup Europe Forum, to interdyscplinarna sieć badawcza zarządzana wspólnie przez think tanki Lisbon Council i Nesta.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej