Powrót

Startup Poland na Europejskim Kongresie Gospodarczym


23 kwietnia 2015

Brak komentarzy

Na zakończonym wczoraj Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach mieliśmy przyjemność uczestniczyć w panelu „Startupy i młoda przedsiębiorczość” moderowanym przez Darka Żuka – relacja Sary Koślińskiej, członkini Rady Fundacji, uczestniczącej w panelu. 

EEC2015 Katowice 1

(© Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni)

Panelistami byli założyciele startupów (Phenicoptere, Qpony, Saule Technologies, Incuvo, GlobBox), prezes sieci aniołów biznesu PolBAN i przedstawiciel PARP.

Głównymi tematami była droga startupów do sukcesu – bardzo różna w przypadku każdego z obecnych startupów- dynamiczny rozwój, wygrana w konkursie czy budowanie startupu „po godzinach” i czynniki decydujące o osiągnięciu sukcesu. Wsród wymienionych pojawiły się m.in. determinacja, odwaga, umiejętność przetrwania okresu zniechęcenia po początkowych niepowodzeniach, znalezienia modelu do naśladowania oraz posiadania mentora.

Następnie poproszono o krótką diagnozę obecnego stanu ekosystemu startupowego w Polsce i wyrażenie opinii o jej dalszym rozwoju. Przywołaliśmy dwa modele rozwoju ekosystemów w Europie i wskazaliśmy na drugi jako ten, który powinna przyjąć Polska jako docelowy. Pierwszy widoczny jest m.in. w Hiszpanii i Portugalii, które inwestują publiczne środki w projekty dla społeczności i drugi obecny w Holandii, Finlandii i Estonii, gdzie pomoc sprowadza się do nakładania minimum wymogów prawnych i podatkowych i promowania projektów w celu przyciągnięcia zagranicznego kapitału.

Dodatkowo przedstawiliśmy nasze główne cele na pierwszy rok działalności, którymi są:

  • pobudzenie inwestycji w startupy poprzez ułatwienie procedur dla inwestorów zagranicznych a następnie również poprzez wprowadzenie zachęt w postaci ulg podatkowych,
  • wprowadzenia dodatkowych mechanizmów inwestycyjnych i regulacji kwestii crowdfundingu oraz
  • stworzenie stanowiska CTO na poziomie rządowym i na poziomie władzy lokalnej w największych miastach Polski.

Podstawą do osiągnięcia obu jest podejmowanie przez nas działań w celu zwiększenia zrozumienia wagi startupów dla gospodarki przez parlamentarzystów i administrację państwową.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej