GastroView, AI, Deep Learning, AR, VR

Spółka CTAdventure.com (CTA) powstała w 2013 roku. Zespół tworzą ludzie, których pasją jest sztuczna inteligencja oraz przetwarzanie i rozpoznawanie obrazu – zarówno doktoranci, jak i osoby z tytułami doktora nauk ścisłych.

W naszym portfolio znajdują się projekty naukowe realizowane we współpracy z największymi lokalnymi i zagranicznymi placówkami badawczymi, jak np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Afeka the Tel Aviv College of Academic Engineering (Izrael), Polska Akademia Nauk, Politechnika w Mediolanie (Włochy), Uniwersytet w Granadzie (Hiszpania), Centrum Badawcze w Atenach (Grecja), Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska oraz NVidia z Kanady.

Od roku 2016 CTA prowadzi projekt GastroView, który został zauważony i wyróżniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce. Jego cel to automatyczna klasyfikacja anomalii w materiale wideo układu pokarmowego z endoskopii kapsułkowej. Podczas badania pigułka wielkości dużej tabletki, wyposażona w dwie szerokokątne kamery wideo, przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego i automatycznie nagrywa obraz wnętrza organów.

Materiał zarejestrowany przez kamery przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwala dostrzec zmiany wielkości 1 milimetra. W ciągu 8 godzin kamery wykonują ok. 100 000 zdjęć, które są kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu noszonego przez pacjenta podczas badania. Następnie zarejestrowany materiał wideo jest analizowany przez lekarza. Przeciętny czas przeglądania i oceny wyników endoskopii kapsułkowej zależy od wykrytej choroby oraz doświadczenia lekarza i wynosi wiele godzin. Automatyczna klasyfikacja anomalii w materiale wideo układu pokarmowego wymaga stworzenia komputerowych modeli. Umożliwią one interpretację obrazu stanowiącego macierz liczb pod kątem obecności złożonych obiektów wizualnych o dużej różnorodności, jakimi są np. polipy.

Do realizacji tego zadania używamy metod Głębokiego Uczenia (Deep Learning) oraz konwolucyjnych sieci neuronowych (CNN – Convolutional Neural Network). Sieci konwolucyjne to najdoskonalsze znane obecnie metody analizy i interpretacji złożonych obrazów i obiektów wizualnych. Dzięki naszemu oprogramowaniu będzie można zredukować czas przeglądania

maksymalnie o 70%, co spowoduje redukcję kosztów nawet o 50%. Równocześnie wzrośnie dokładność analizy nagrań oraz liczba wykrywanych anomalii.

Inne zagadnienia, którymi zajmuje się obecnie CTA to analiza i automatycznie porównywanie zmiany w kolejnych obrazach TK (CT – computed tomography) mózgu, analiza badań histopatologicznych, w tym w pełni automatyczna segmentacja komórek, segmentacja komórek bez kontrastu, predykcja przeżywalności lub innych parametrów bezpośrednio z obrazu oraz analiza sekwencji video z próbek obrazujących dynamikę komórek (np. detekcja podziału komórek macierzystych).

Wykorzystując dogłębną analizę z użyciem Uczenia Maszynowego (Machine Learning) CTA wydobywa istotne informacje ze zdjęć lub filmów. Naszą misją jest zastosowanie naukowych metod przetwarzania obrazu w wybranych dziedzinach, takich jak np. medycyna.

Zespół

Pytania i odpowiedzi Zadaj pytanie Anuluj

Nikt jeszcze nie zadał pytania

Zadaj pytanie za pomocą formularza powyżej