Project Aurora

biotechnologia

Narzędzie Szybkiej Selekcji Antybiotyków

W czasie choroby chcemy mieć pewność, że przyjmowane leki przyniosą pożądane efekty. Niestety, w przypadku infekcji bakteryjnych lekarz pierwszego kontaktu nie ma skutecznej metody selekcji antybiotyku - a przynajmniej do tej pory nie miał!

PROBLEM

Antybiotykoterapia prowadzi do wyniszczenia organizmu, a jej działania niepożądane są powodem wizyt na oddziałach ratunkowych. Powinny być precyzyjnie dobierane do bakterii powodujących chorobę, tak aby leczenie było jak najbardziej efektywne i najkrótsze. Aktualna metoda selekcji antybiotyków to antybiogram. Badanie wymaga wyspecjalizowanej kadry oraz laboratorium. Opóźnia ono wdrożenie leczenia u pacjenta, ponieważ minimalny czas otrzymania wyników to 48h. Koszt badania uniemożliwia zlecenie go każdemu pacjentowi. ECDPC doniosła o 7 lekoopornych szczepach bakterii w 27 krajach UE. Powodem rozwijania się antybiotykoodporności jest nadmierne i nieuzasadnione przepisywanie antybiotyków. Według raportu CDC z 2013 roku 50% antybiotyków przepisywanych przez lekarzy jest niepotrzebna.

ECDC i EMA oszacowało, że rocznie z powodu bakterii lekoopornych umiera 25 tysięcy Europejczyków. Bezpośredni koszt leczenia chorób spowodowanych bakteriami lekoopornymi w Europie to 1,5 mld € rocznie. 73% pacjentów chorych na zapalenia oskrzeli otrzymuje antybiotyki, mimo że tylko 10% przypadków spowodowana jest przez bakterie.

CELE PROJEKTU

Celem projektu jest możliwość szybkiego doboru skutecznego antybiotyku. Pozwoli to na zmniejszenie śmiertelności spowodowanej niewłaściwym leczeniem chorób bakteryjnych. Dokładne dobranie antybiotyku do zakażenia zahamuje również rozwijający się problem uodporniania się bakterii na antybiotyki.

NFZ płaci lekarzowi pierwszego kontaktu 8 PLN za przebadanie jednego pacjenta, a wykonanie antybiogramu kosztuje ponad 6 razy więcej. Lekarz pierwszego kontaktu przypisuje antybiotyki o szerokim spektrum lub zgodnie z doświadczeniem. Niewłaściwy dobór antybiotyków powoduje wydłużenie leczenia oraz szybsze uodpornianie się bakterii.

Projekt zakłada znaczne skrócenie czasu badania i zminimalizowanie kosztów. Nie jest wymagane laboratorium, a wykonać test może niewyszkolona obsługa. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie jej w krajach mających problem z brakiem środków na badania pacjentów.

Dzięki specjalnemu algorytmowi oraz analizie komputerowej jesteśmy w stanie zastąpić skomplikowany test laboratoryjny prostym badaniem z wykorzystaniem smartphone oraz taniego urządzenia diagnostycznego. Koszt pojedynczego badania nie przekraczał będzie 8 PLN.

Zespół

Pytania i odpowiedzi Zadaj pytanie Anuluj

Nikt jeszcze nie zadał pytania

Zadaj pytanie za pomocą formularza powyżej

Podpisz deklarację

Dokument to praca początkujacych, jak i doświadczonych przedsiębiorców z branży nowych technologii, inwestorów, przedstawicieli parków technologicznych oraz animatorów lokalnych społeczności. Zjednoczonych, by mówić wspólnym głosem o potrzebach startupów.


Dziękujemy, Deklaracja została podpisana!
  • Marcin Żurowiczjest z nami
  • Bartłomiej Kudełkadołączył do nas
  • Kashif Naeemwitamy na pokładzie
  • Piotr Poddębniakwłaśnie dołączył
  • Grzegorz Rejowskidziękujemy za podpisanie
  • Rafał Froniawłaśnie podpisał Manifest
  • Mikołaj Roszakjest z nami
  • Gultekin cirikdołączył do nas

4673 osób podpisało deklarację

X

Możliwa jest późniejsza edycja

Tworząc konto w serwisie uzyskasz dostęp do panelu administracyjnego w którym możesz dodać swój profil do bazy Startup Poland!


Zgadzam się na wykorzystanie logotypu i podstawowych danych kontaktowych mojej firmy na stronie internetowej Startup Poland do celów statutowych fundacji.Masz już konto? Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się
Nie masz konta? Zarejestruj się