vpplant

energetyka

VPP efektywność energetyczna Demand Side Response negawaty Virtual Power Plant wirtualna elektrownia

Spółka Virtual Power Plant Sp. z o.o. (VPPlant) opracowała inteligentne narzędzia pozwalające na dostosowywanie zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynkach wielkokubaturowych do ich zmiennego obciążenia przy jednoczesnym zachowaniu odczuwalnego przez ludzi komfortu. Wynikiem uczestnictwa w programach organizowanych przez VPPlant są oszczędności na kosztach energii, a w przyszłości również przychody ze świadczenia usług wobec rynku energii przez aktywnych odbiorców energii.

Układy wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania (HVAC) odpowiadają za ponad 50% kosztów zużywanej energii w europejskich budynkach biurowych, halach widowiskowych, centrach konferencyjnych. Tradycyjnie sterowanie HVAC nie jest dopasowane na bieżąco ani do obciążenia przestrzeni, w których przebywają ludzie, ani do prognozy pogody, ani do sygnałów z hurtowego rynku energii - co może skutkować nieracjonalną konsumpcją energii lub brakiem odpowiednich poziomów komfortu.

Częściowe przesuwanie zużycia poza godziny szczytowych cen na hurtowym rynki energii może wytwarzać oszczędności dla spółki obrotu, która jest dostawcą energii dla optymalizowanego budynku. Pozwala to na uzyskanie niższej średniej ceny konsumowanej energii, ale przede wszystkim wpływa na obniżenie ryzyka blackout’ów poprzez odciążenie systemu energetycznego w godzinach najwyższego zapotrzebowania na energię.

VPPlant opracowała przy dofinansowaniu NCBiR/ Alfa Bridge - innowacyjną w skali europejskiej technologią pod nazwą Enabler DSR, którą między innymi wyróżnia :
1) Modelowanie procesów termodynamicznych budynku oraz dopasowanie sterowania HVAC na bieżąco do obciążenia budynku, prognozy pogody, sygnałów z rynku energii;
2) Niskoinwazyjna integracja z systemami BMS, dzięki czemu 1szy etap optymalizacji przynosi relatywnie szybko rezultaty i nie ma zagrożenia utraty świadczeń gwarancyjnych ze strony generalnego wykonawcy lub podwykonawców ;
3) Przygotowanie infrastruktury optymalizowanego budynku do świadczenia usług typu Demand Side Response (DSR) w rozszerzeniu tradycyjnej oferty koncernów energetycznych.

Enabler DSR jest sprzętowo-programową nakładką optymalizacyjną na tradycyjne systemy automatyki budynkowej. Sterownik Enablera DSR (umieszczony na optymalizowanym budynku) pracuje autonomicznie. Może być również wspierany z poziomu modułów optymalizacyjnych centralnej aplikacji Enablera DSR, która zlokalizowana jest w Centrum Zarządzania firmy VPPlant. Moduł optymalizatora konkretnego budynku cyklicznie pobiera z Centrum Zarządzania dane o aktualnej prognozie pogody, sygnały z hurtowego rynku energii lub wzorce zoptymalizowanych scenariuszy sterowań.

Implementacja Enablera DSR dzieli się na etapy, z których pierwszym jest przeprowadzenie analizy potencjału optymalizacji poprzez analizę stanu technicznego, profilu obciążenia / zużycia energii elektrycznej we współpracy ze służbami technicznymi budynku. Harmonogram implementacji Enabler DSR zależy od wyników wstępnej analizy dotychczasowego sterowania wentylacją. Początkowo wykonywana jest aktywacja Enabler DSR w trybie “uczenia się” budynku bez wprowadzenia zmian sterowania HVAC. Wyniki pomiarów są udostępniane po ich uprzednim przetworzeniu w formie panelu informacyjnego w bezpiecznym intranecie, w ten sposób wnioski z prowadzonej analizy na bieżąco przekazywane są służbom wskazanym przez zarządcę budynku. Zastosowanie Enablera DSR rozszerza użyteczność tradycyjnych systemów BMS wspierając służby typu property & facility management.

Model biznesowy VPPlant opiera się na podziale korzyści wypracowanych w wyniku implementacji Enabler DSR. Wykonywane prace są dla zarządcy budynku bezkosztowe, a wyniki analiz wiążą klauzule umowy o zachowaniu poufności, która podpisywana jest przez uczestników projektu optymalizacyjnego – na jego początku.

Zespół

Pytania i odpowiedzi Zadaj pytanie Anuluj

Nikt jeszcze nie zadał pytania

Zadaj pytanie za pomocą formularza powyżej

Podpisz deklarację

Dokument to praca początkujacych, jak i doświadczonych przedsiębiorców z branży nowych technologii, inwestorów, przedstawicieli parków technologicznych oraz animatorów lokalnych społeczności. Zjednoczonych, by mówić wspólnym głosem o potrzebach startupów.


Dziękujemy, Deklaracja została podpisana!
  • Tomasz Kucdziękujemy za podpisanie
  • Anna Rechitskaiawłaśnie dołączył
  • Mateusz Sobczukdołączył do nas
  • Paweł Muzykajest z nami
  • Firaswłaśnie podpisał Manifest
  • Joanna Liswitamy na pokładzie
  • Marcin Żurowiczdziękujemy za podpisanie
  • Bartłomiej Kudełkawłaśnie dołączył

4679 osób podpisało deklarację

X

Możliwa jest późniejsza edycja

Tworząc konto w serwisie uzyskasz dostęp do panelu administracyjnego w którym możesz dodać swój profil do bazy Startup Poland!


Zgadzam się na wykorzystanie logotypu i podstawowych danych kontaktowych mojej firmy na stronie internetowej Startup Poland do celów statutowych fundacji.Masz już konto? Zaloguj się
Nie masz konta? Zarejestruj się
Nie masz konta? Zarejestruj się