Powrót

Startupy ocenią działania inwestorów. Rusza pierwsze badanie jakości polskich inwestycji VC


21 września 2017

Brak komentarzy

Koniec szemrania po forach i Facebookach, o polskich inwestycjach VC porozmawiajmy jak dorośli. Fundacja Startup Poland rozpoczyna debatę profesjonalnym badaniem współpracy startupów z inwestorami w ramach projektu “Dobre i złe praktyki inwestorów oczami polskich startupów”. Metodologię badania Zespół Fundacji stworzył we współpracy ze specjalistami z pracowni analityczno-strategicznej One Eleven. Masz inwestora? Dostaniesz od nas maila z ankietą.

W piątek 22 września rusza w pełni anonimowe badanie spółek portfelowych polskich funduszy inwestycyjnych. Przedstawiciele każdego startupu, który pozyskał od zewnętrznego inwestora finansowanie na etapie zalążkowym w kwocie do miliona złotych otrzyma drogą mailową ankietę. Na jej podstawie Fundacja Startup Poland we współpracy z One Eleven stworzy raport, w którym opisze dobre i złe praktyki na polskim rynku inwestycji.

Startupy często zgłaszają się do Fundacji Startup Poland z sygnałami, że inwestorzy stosują skrajnie niekorzystne dla startupu praktyki. Badanie VC uruchamiamy po to, żebyśmy mogli w skali makro sprawdzić, jak często founderzy mają do czynienia z takimi działaniami. To jedna strona medalu. Drugą jest pokazanie tych działań funduszy, które startupy oceniają bardzo pozytywnie. Znamy takie inwestycje, w których współpraca inwestora z founderami przebiega wzorowo. Chcemy wypunktować elementy dobrej współpracy, żeby stworzyć drogowskaz na drodze do profesjonalizacji rynku inwestycji VC w Polsce – tłumaczy cel badania prezes Startup Poland Julia Krysztofiak-Szopa.

Zbudowanie kwestionariusza zostało poprzedzone serią wywiadów z doświadczonymi polskimi founderami, które pomogły zdefiniować newralgiczne obszary we współpracy na linii startup-inwestor.

To pod wieloma względami pionierskie badanie. Przygotowując je, mieliśmy świadomość, jak trudne i ważne będzie zebranie rzetelnej wiedzy o faktycznym przebiegu współpracy startupów z funduszami Venture Capital. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, żeby ankieta była ciekawa, krótka i – jednocześnie – użyteczna. Gorąco namawiamy wszystkich do szczerych wypowiedzi . Gwarantujemy pełną anonimowość zapewnia Adam Polasz, szef badań i analiz w One Eleven.

Z badania dowiemy się m.in., jak długo trwa proces inwestycyjny w Polsce, na ile zrozumiałe i negocjowane są umowy inwestycyjne, jakie są najważniejsze korzyści, które wynoszą ze współpracy startupy, a jakie konkretne punkty zapalne. Zadajemy w nim również bardzo ważne, ale kluczowe dla oceny jakości współpracy pytanie: czy polecisz swój fundusz innemu founderowi? No właśnie, polecisz? Daj znać.

Jeśli jesteś founderem i masz na pokładzie inwestora, w piątek 22 września w Twojej skrzynce pojawi się wiadomość “Oceń inwestora. Anonimowe badanie współpracy z polskimi funduszami VC”. Wypełnij tę ankietę i pomóż nam budować dojrzały rynek inwestycyjny w Polsce.

———————————————————————————————————-

Fundacja Startup Poland to to oddolna organizacja założona przez innowacyjnych przedsiębiorców , której misją jest tworzenie lepszych warunków dla rozwoju polskich startupów. Główne cele Fundacji to budowa dialogu z administracją publiczną oraz identyfikacja i rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną w kraju.

OneEleven to pracownia analityczno-strategiczna, specjalizująca się w kompleksowym doradztwie i wsparciu marketingowym: od poszukiwania inspiracji dla nowych produktów i usług, znajdowania niezagospodarowanych nisz rynkowych, poprzez rozwijanie i doskonalenie produktów istniejących i rekomendowanie dla nich optymalnych sposobów komunikacji i promocji.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej