Powrót

Startupy tygodnia>drony


27 maja 2016

Brak komentarzy

Autorskie technologie budowy dronów rozwijają się w Polsce coraz szybciej. Rodzime bezzałogowce obsługują film, wojsko czy rolnictwo, a do firm produkujących drony zgłaszają się przedstawiciele coraz to nowych branży. Jeśli za jeden z najważniejszych czynników sukcesu startupu uznamy odpowiedni timing, to firmy zajmujące się budową i obsługą dronów mają teraz swój czas. Oto trzy z nich.

FlyTech UAV – bezzałogowce na eksport

Początki firmy sięgają jeszcze studenckich kół naukowych dla lotników. To tam powstała pierwsza autorska maszyna PR-5 Wiewiór, na której członkowie zespołu uczyli się tworzyć od podstaw kompozyty. Po wielu wyróżnieniach i nagrodach odebranych za ten projekt, nadszedł decydujący moment – wygrana w konkursie na  europejskiej konferencji lotniczej w Madrycie. Posypały się propozycje pracy od Airbusa czy Boeinga, ale twórcy Wiewióra chcieli wtedy przede wszystkim skończyć studia. W ich trakcie wciąż prototypowali i zdobywali nowe umiejętności.

W 2013 roku założyli firmę, która działa obecnie pod nazwą FlyTech UAV. Zespół rozpoczął komercyjną produkcję i sprzedaż swoich systemów bezzałogowych. W czerwcu 2015 roku pozyskał wsparcie finansowe od funduszu inwestycyjnego Infini. Obecnie rozwiązania  FlyTech UAV kupują klienci instytucjonalni z obszaru geodezyjnego, energetycznego, ratowniczego czy rolniczego. Największym dotychczasowym sukcesem firmy jest wdrożenie systemów bezzałogowych u Głównego Geodety Kraju, czyli w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii (GUGiK). Najbliższa przyszłość FlyTech UAV to budowa nowych kanałów sprzedaży z naciskiem na sprzedaż zagraniczną, stworzenie globalnej sieci dystrybucji oraz dalszy rozwój produktów.

Kto za tym stoi?

Pięcioosobowy zespół wysepcjalizowanych pasjonatów lotnictwa. Łączy ich zamiłowanie do płatowców.

flytech

KD Aerial Technology – dron na życzenie

Budowa drona od podstaw? Nie ma problemu. Realizacja dużych customowych dronów to specjalność istniejącej od ponad roku KD Aerial Technology. Firma nie tylko produkuje drony, ale prowadzi też wdrożenia i szkolenia techniczne – niezbędne przy wprowadzaniu do przedsiębiorstw nowatorskich rozwiązań. KD Aerial Technology korzysta z nowoczesnych technologii CAD oraz parku maszynowego, dzięki czemu może sprawdzić przydatność drona oraz przetestować funkcje przed wdrożeniem produktu.“Pracujemy na podzespołach najlepszych producentów. To daje nam ogromną swobodę w proponowanych konstrukcjach” – mówi Prezes Zarządu Filip Janerka.

KD Aerial Technology produkuje drony zgodne ze specyfikacją i dopasowuje je do potrzeb bardzo różnych klientów. Ich drony znajdują zastosowanie w wielu branżach: od produkcji filmowej po rolnictwo. Firma sprzedaje swoje rozwiązania w internecie, w modelu B2B i fiinansuje się ze środków własnych. Zespół podsumował pierwszy rok działalności i  nakreślił plan ulepszenia procedur, budowy działu sprzedaży, inwestycji w dalsze badania i rozwijania autorskich technologii.

dron
dron

Kto za tym stoi?

Pięcioosobowy startup, na którego czele stoi absolwent ASP i fan ostrego koła – Filip Janerka. Za produkcję maszyn odpowiedzialny jest Patryk Szymanowicz, który ukończył budownictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a prywatnie pasjonuje się kolarstwem górskim. Funkcję Głównego Projektanta pełni w firmie Filip Dominas, zapalony narciarz i absolwent budowy maszyn na Politechnikce Wrocławskiej.

Ważną część zespołu stanowią dwie kobiety: odpowiedzialna za sprzedaż Dorota Zalewska z ICS, która pielęgnuje sportowe pasje – siatkówkę i pływanie oraz odpowiedzialna za obsługę klienta,, mikrobiolog po Uniwersytecie Wrocławskim i wielbicielka kina, Wioletta Patyk.

Najwięcej satysfakcji daje zespołowi budowa dużych platform typu HEAVY LIFT. Konstruowanie i lot tych dronów to niesamowite doświadczenie – mówią.

Flytronic – drony w szeregach wojska

Początki tej gliwickiej firmy sięgają 10 lat wstecz, gdy dwoje zapaleńców testowało w ogródku pierwsze latające konstrukcje. Formalnie startup powstał w 2008 roku. Dziś jest nie tylko jednym z największych dronowych graczy w Polsce, ale stanowi znaczące centrum badawczo-rozwojowe. Bezzałogowce Flytronic latają m.in.w służbie polskiego wojska. Pierwsze maszyny sprzedali wojsku w 2009 roku. W tym samym roku udziały w firmie kupiła WB Electronics, która po przejęciu kilku kolejnych spółek utworzyła grupę przemysłową WB. Grupa specjalizuje się w technologiach dla obronności.  

Od 2009 roku firma Flytronic skupiła swoją działalność na pracach badawczo-rozwojowych w zakresie awioniki, systemów łączności szerokopasmowej, specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w lotnictwie oraz prac związanych z tworzeniem nowych maszyn  bezzałogowych. Posiada koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wytwarzanie i handel wyrobami wojskowymi i policyjnymi. Od 2014 Flytronic prowadzi też w Gliwicach szkolenia z obsługi samolotów bezzałogowych, będąc pierwszym ośrodkiem szkoleniowym tego typu w Polsce i Europie.

Kto za tym stoi?

Firmę w 2008 roku założyli dwaj inżynierowie: Grzegorz Krupa i Wojciech Szumiński. Rok później dołączył do nich elektronik Piotr Postawka.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej