Powrót

Startupy tygodnia>edukacja


22 kwietnia 2016

3 komentarze

W ubiegłym tygodniu pojawił się pierwszy wpis z cyklu “Startupy tygodnia”. Przybliżyliśmy Wam historię polskich zespołów, które tworzą innowacyjne rozwiązania dla branży medycznej. Ku naszej uciesze tekst spotkał się ze sporym entuzjazmem ze strony środowiska startupowego – i nie tylko! Wy klikacie, a my czujnie “śledzimy”  kolejne, pojawiające się na naszej stronie projekty. Dzisiejszy wpis dedukujemy 3 startupom, które wdrażają swoje rozwiązania na rynek współczesnej edukacji.
Poznajcie Brainly, Dromnibus oraz CodeQuack!

Brainly – serwis społecznościowy dla spragnionych wiedzy

Tak w jednym zdaniu można opisać krakowski startup, który postanowił ułatwić dostęp do wiedzy milionom dzieci (a także dorosłych!) na całym świecie. Obecnie portal posiada już 60 mln użytkowników i działa łącznie w 35 krajach. Brainly to forum, gdzie można znaleźć odpowiedź na pytanie związane z niemal każdą dziedziną nauki – aby je zdobyć, trzeba najpierw dać coś od siebie np. rozwiązać zadanie z geografii, historii lub języka angielskiego. Tym sposobem wszyscy użytkownicy muszą wcielić się w rolę eksperta i w miarę swoich możliwości pomóc kolegom po drugiej stronie monitora. Jak mówią w Brainly „To takie społecznościowe odrabianie pracy domowej.”

Wszystkie rozwiązania, które pojawiają się na platformie są weryfikowane przez zespół moderatorów, liczący już ponad 1000 osób. Ich zadaniem jest sprawdzanie poziomu odpowiedzi pozostałych użytkowników serwisu, tłumaczenie najbardziej skomplikowanych zadań i wyłapywanie ‘’trolli”. To osoby, które rozwiązują poprawnie najwięcej zadań – otrzymują specjalną gratyfikację w postaci propozycji dołączenia do załogi Brainly. Kto może zostać moderatorem? Każdy, niezależnie od wieku (wśród moderatorów znajdują się nawet emerytowani nauczyciele, którzy chcą pielęgnować relacje z uczniami nie tracić kontaktu z pracą).  

Co ciekawe, w tym roku startup uczestniczył w 13 edycji Dnia Przedsiębiorczości, gdzie poznał swojego (prawdopodobnie) najmłodszego pracownika – 18 letniego Pawła z Chorzowa, który obejmie stanowisko Rookie Marketing Specjalist!

9481ed51308a2bb9ecd9263db79debb8

Kto za tym stoi?

3 wspólników Michał Borkowski, Tomasz Kraus i Łukasza Haluch.
Zanim wpadli na pomysł stworzenia Brainly Tomasz i Łukasz prowadzili agencję SEO, a Michał pracował przy projekcie portalu Questions & Answers (pytanie i odpowiedź), który był z resztą  inspiracją do założenia startupu. Któregoś dnia obserwując wzrastającą popularność tego typu serwisów, przyszli twórcy Brainly zauważyli, że zdecydowanie lepsze efekty w nauce przynosi praca w grupie, gdy inni wzajemnie sobie pomagają. Postanowili więc stworzyć właśnie taki portal, który ułatwi studentom wspólną naukę. Tak powstał prototyp Brainly –  serwis Zadane.pl. Oficjalna premiera odbyła się we wrześniu 2009 roku a chwilę później mieli już propozycję od inwestorów. Jako pierwszy startupem zainteresował się Maciej Pytel i dwóch (nieznanych nam) aniołów biznesu. We wrześniu 2012 roku portal otrzymał kolejną pulę pieniędzy od niemieckiego funduszu Point Nine Capitali, a w 2014 roku wpłynęło wsparcie od General Catalyst Partners oraz Runa Capital w wysokości 9 mln dolarów!

Jak mówią eksperci z telewizji ekonomicznej CNBC, wkrótce wartość projektu może przekroczyć 1 mld dolarów!

Dromnibus –  terapia i edukacja specjalna z tabletem

Dromnibus to pomysł trójki znajomych, którzy poznali się pracując wspólnie w Fundacji Hipoterapia na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Zamiłowanie do nowych technologii i potrzeba pomocy dzieciom, z którymi na co dzień pracowali sprawiły, że rozpoczęli pracę nad narzędziem wspomagającym pracę terapeutów. Po rozmowach ze specjalistami z Fundacji Hipoterapia, zespół przystąpił do działania i w krótkim czasie stworzył skrojoną na miarę aplikację. Dziś Dromnibus gromadzi łącznie 10 unikalnych gier edukacyjno-terapeutycznych. Każda z nich automatycznie dostosowuje się do potrzeb dzieci i opracowuje indywidualną ścieżkę ćwiczeń usprawniających konkretne umiejętności np. komunikację, różnicowanie i rozpoznawanie emocji czy umiejętności poznawcze.

Startup pomaga już tysiącom dzieci w całej Polsce, korzystają z niej setki rodziców,  terapeutów a także 19 placówek pedagogicznych m.in w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Drużyna Dromnibusa może pochwalić się naprawdę wielkim sukcesem – dziewczynka, która dotychczas porozumiewała się z otoczeniem tylko monosylabami, wypowiedziała swoje pierwsze pełne zdania. Stało się to podczas zabawy naszą aplikacją w pewnym momencie zaczęła odpowiadać lektorowi.

13081675_998238663597292_648145676_n

Jak wiele startupów – Dromnibus musiał stawić czoła wielu wyzwaniom: na ostatniej prostej, gdy już zaczynaliśmy świętować pierwsze sukcesy okazało się, że nie udało nam się -z przyczyn zewnętrznych- domknąć drugiej rundy inwestycyjnej. Miesiącami walczyliśmy o to, by ocalić to co zbudowaliśmy: produkt, w który wierzymy i najlepszy zespół na świecie! Wspomina Bogusia Matuszewska ze startupu. Całe szczęście – historia zakończyła się happy endem i  udało się! Niemal cały zespół w niezmienionym składzie wrócił do Dromnibusa ze zdwojoną siłą i zaangażowaniem. W niedługim czasie powiększyli bazę klientów, pozyskali inwestycję na dalszy rozwój i zdobyli grant na budowę narzędzia, które we współpracy z najlepszymi terapeutami już niedługo (mamy nadzieję!) zrewolucjonizuje proces terapii i edukacji na całym świecie.

Kto za tym stoi?

Prezesem jest Bogusia Matuszewska, w sprawach operacyjnych wspiera ją Kasia Chrabąszcz zaś nad sprawami finansowymi czuwa Michał Ryś. Cała trójka była wolontariuszami w Fundacji Hipoterapia na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych, gdzie narodził się pomysł na stworzenie Dromnibusa.  W pracy na co dzień wspiera ich zespół marketingowy Asia i Magda, zespół merytoryczny: Wojtek, Aga, Sabina i Bartek oraz zespół ds. sprzedaży Remik i Agata. Ponadto nad sprawami technicznymi czuwa zaprzyjaźniona firma programistyczna Jazzy Innovations
W projekt zaangażowany jest także sam Prezes Fundacji Hipoterapia, który koordynuje prace merytoryczne i często udziela cennych wskazówek.

Startup w ubiegłym roku otrzymał wyróżnienie Najlepsza Aplikacja Edukacyjna w konkursie Mobile Trends Awards. Firma coraz pewniej zaznacza swoją pozycję zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznych, gdzie wielokrotnie nasze rozwiązania doceniane było przez grono najlepszych specjalistów.  Jak choćby w trakcie największej na świecie konferencji zajmującej się tematyką technologii i zdrowia – Health 2.0 w Londynie.

Code Quack – interaktywne kursy programowania

Historia startupu rozpoczęła się w marcu 2014, kiedy to  Łukasz Pełszyński, założyciel CodeQuack postanowił napisać książkę o programowaniu dla początkujących. Książka miała być nastawiona na to, aby jak najlepiej wyjaśnić co się właściwie dzieje w programowaniu. W trakcie pisania okazało się jednak, że istnieje ogromny potencjał aby dotrzeć do większej rzeszy ludzi publikując ją w Internecie! Po jakimś czasie zespół CodeQuack postanowił umożliwić czytelnikom uruchamianie zadań w przeglądarce internetowej… to pociągnęło za sobą myśl, aby stworzyć platformę do publikowania interaktywnych kursów programowania.

Obecnie startup rozwiązuje jeden z kluczowych problemów dla polskiej gospodarki – zapobiega niedoborom talentów z branży IT. Edukuje programistów, niezależnie od tego w jakim rejonie Polski się znajdują, w małym mieście czy wsi. Jak mówi Łukasz Pełszyński: Gdy chcesz się uczyć programować, to największym problemem jest instalacja i obsługa środowiska programistycznego. Dzięki CodeQuack nie trzeba się z tym męczyć, wszystko jest dostępne w przeglądarce i jest przede wszystkim proste w obsłudze. Każdy z kursów Code Quack zawiera kilkadziesiąt zadań do własnoręcznego rozwiązania, uczeń może od razu sprawdzić swoje rozwiązanie a gdy ma problem, może też podejrzeć rozwiązanie. Potwierdzamy – rozwiązywanie zadań wciąga!

Startup jest na rynku od kilku miesięcy i rozpoczął już sprzedaż swoich kursów. Ich pierwszym klientem jest wydawnictwo Nowa Era, do której trafili dzięki Borysowi Musielakowi z warszawskiego Reaktora. Jesteśmy właśnie na finiszu pierwszej wspólnej kampanii marketingowej. Wbrew stereotypom o korporacjach, nasza współpraca układa sie bardzo dobrze i śmiało możemy polecić taka współpracę jako formę akceleracji.

Kto za tym stoi?

Jak wspominaliśmy, założycielem jest Michał Pełszyński – programista i startupowy weteran, który już wcześniej pracował nad wieloma, różnymi  projektami. Na przełomie 2014/2015 roku do Michała dołączył wspólnik –  Krzysztof Białek, były psycholog, obecnie programista, z którym Michał poznał się pracując w firmie Rebased. Cały zespół wspiera też programista – Mateusz Wilczyński. 

codequack

CodeQuack nie posiada jeszcze żadnej inwestycji kapitałowej, ale z pewnością pozyskanie funduszy jest ważnym punktem na ich liście – znacznie łatwiej byłoby rozruszać „całą maszynę”, gdyby przy projekcie pracowało więcej zdolnych ludzi.

Czym jeszcze może pochwalić się zespół CodeQuack? Jak twierdzą, udało im się przegrać już kilka skrzynek piwa podczas warszawskiego Reaktora. Zakładaliśmy się z Borysem, że osiągniemy pewnien próg przychodów, ale nigdy nie udało się nam z nim wygrać. 🙂

Jest nam bardzo miło, że tak chętnie dzielicie się z nami swoimi pomysłami! Jak widać, za każdym startupem kryje się inna historia i unikatowi ludzie. Jeśli macie ochotę pochwalić się tym, co robicie – zapiszcie się do naszej bazy, w której widocznych jest już ponad 300 polskich startupów lub piszcie na magda.jagielo@startuppoland.org.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Wociech

30 grudnia 2016 o 00:11

Szkoda że brakuje tutaj takiego startupu jak Revas, ktòry tworzy branżowe symulacje biznesowe dla szkół ponadgimazjalnych, uczelni i biznesu. http://www.revas.pl

Andrzej

7 lipca 2016 o 14:33

Polecam również przyjrzeć się nowemu startupowi dla nauczycieli i uczniów gry na instrumentach – 2playmobile.com

Justyna

22 kwietnia 2016 o 20:37

Super artykuł i super Startupy:)