Powrót

Startupy tygodnia // medycyna i zdrowie


15 kwietnia 2016

Brak komentarzy

Rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony polskim startupom!

O startupach mówią już niemal wszyscy – dziennikarze, politycy, a nawet prezesi największych firm, którzy zaczęli dostrzegać wielki potencjał małych przedsiębiorstw. I chociaż nasz ekosystem jest jeszcze bardzo młody, wiele rodzimych technologii budzi niemały podziw, także na zagranicznych rynkach. Startup Poland bacznie sie temu przygląda, z zaciekawieniem wertujemy wszystkie pojawiające się w naszej bazie projekty oraz informacje, które ślecie na nasze skrzynki. Widzimy kreatywnych, pracowitych ludzi oraz ich odważne pomysły, którymi chcielibyśmy się chwalić z resztą świata.

Postanowiliśmy więc poświęcić Wam cykl artykułów pod hasłem „startupy tygodnia”, gdzie będziemy wyróżniać najciekawsze propozycje, znajdujące się na naszej stronie. Część z nich pewnie bardzo dobrze znacie, jednak chcielibyśmy pokazać także te, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w startupowym świecie. Pierwszy tekst poświęcony jest projektom medycznym, lub bezpośrednio związanych z branżą. Startup Poland postanowiło dowiedzieć o nich czegoś więcej!

Sprawdźcie co kryje się pod nazwą  ZnanyLekarz.pl, Telemedi.co, Neurodio oraz SiDLY i kto właściwie za tym stoi?

ZnanyLekarz.pl znajdzie najlepszego specjalistę w Twojej okolicy

Znanylekarz.pl jest częścią grupy DocPlanner.com, którą w 2010 roku stworzył Mariusz Gralewski. Jak zrodził się pomysł na ten portal? Jak mówi  sam założyciel, gdy kiedyś rzeczywiście potrzebował pomocy lekarza, udał się do kliniki w poszukiwaniu profesjonalisty. Niestety nikt nie był w stanie udzielić mu informacji o tym, którego lekarza najbardziej cenią i lubią inni pacjenci. Postanowił więc ułatwić wybór wszystkim osobom, które znalazły się kiedyś w podobnej sytuacji.

Obecnie ZnanyLekarz.pl jest największym serwisem internetowym w Polsce, który umożliwia pacjentom umówienie się na wizytę oraz wymianę opinii o lekarzach. Cała grupa DocPlanner.com rozwija podobne serwisy już w 25 krajach Europy, Ameryki Południowej i Azj. Łącznie skupia 1,5 mln profili lekarzy i ponad 8 mln pacjentów!

W maju ubiegłego roku startup otrzymał (w 3 z kolei rundzie) 40 milionów złotych finansowania od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Łukasza Gadowskiego, który brał udział w realizacji serwisu Delivery Hero.

Kto za tym stoi?

Założycielem portalu jest Mariusz Gralewski. W świat startupów wkroczył jako 21 letni  student Politechniki Warszawskiej, który wpadł na pomysł stworzenia portalu z ogłoszeniami o pracę – Goldenline. Całkowity budżet pierwszego projektu wynosił 2000 złotych, a  finalnie sprzedano go Agorze za 20 mln zł.

źródło: http://bit.ly/1Nd7KdR

Poza Gralewskim zespól tworzy około 150 osób. Nie jest łatwo znaleźć się w tej grupie, ponieważ ZnanyLekarz.pl ma bardzo rygorystyczny model rekrutacji. Stawiają na najlepszych –  każdy członek ma duży wpływ na decyzje w firmie i ponosi ogromną odpowiedzialność. Nie mniej jednak wśród pracowników panuje bardzo nieformalna atmosfera – wiedzą o tym szczególnie ci, którzy mieli okazję odwiedzić ich warszawskie biuro, na środku którego znajduje się… karetka!

Telemedi.co oferuje natychmiastowy dostęp do lekarza online.

Telemedi.co to warszawski startup, który postanowił wziąć w swoje ręce problemy z wiecznymi kolejkami do lekarza i koniecznością tracenia czasu na dojazd do placówek. W tym celu stworzyli platformę medyczną, dzięki której można odbyć konsultację online z lekarzem, znajdującym się nawet na drugim końcu kraju. Telemedi.co współpracuje z lokalnymi przychodniami, wykorzystując ich wolne zasoby. Często zdarza się, że pacjenci w ostatniej chwili odwołują wizytę, wtedy lekarz odbywający dyżur w Krakowie może udzielić konsultacji online pacjentowi ze Szczecina. Tym samym, optymalizuje czas zarówno lekarzy jak i pacjentów. – mówi Paweł Sieczkiewicz, współzałożyciel Telemedi.co

Startup powstał w 2014 roku, a swoje pierwsze kroki stawiał w czeskim akceleratorze Wayra. Jak wspomina Sieczkiewicz  „kiedy dostawaliśmy sie do Wayry, Piotrek (wspólnik Pawła) miał taka gorączkę, że ledwo stał na nogach. Musieliśmy wyjść i wygłosić prezentacje  –  całe szczęście szybko sie spiął i rozbił bank!”. Chwilę później Telemedi.co dostrzegli inwestorzy z Venture Growth Partners, którzy pod koniec września 2014 roku zainwestowali w startup 78 000 euro. W październiku pisał już o nich magazyn WIRED, jednocześnie okrzykując program „Startupem tygodnia”.

Telemedi.co sprzedało już swoją usługę w formie franczyzy do Czech i Wielkiej Brytanii.

W ten sposób są w stanie łatwo opanować kilka rynków jednocześnie. Celem właścicieli poza rozszerzaniem działalności na rynki zagraniczne jest także wzmocnienie marki na polskim rynku. W tym celu, w lutym br. Telemedi.co pozyskało od Marusza Gralewskiego (twórcy serwisu ZnanyLekarz.pl) dofinansowanie w kwocie miliona złotych.

Kto za tym stoi?

Twórcami programu są Piotr Słomian i Paweł Sieczkiewicz, którzy poznali się podczas łódzkiego Startup weekend. Piotr jest ekonomistą, wywodzącym się w lekarskiej rodziny i to właśnie obserwacja pracy rodziców skłoniła go do założenia startupu. Paweł to specjalista od programowania. Jego drugą miłością są sztuki walki  (dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski w kickboxingu) oraz motocykle. Sam żartuje, że w związku z nie do końca bezpiecznymi zainteresowaniami jego partner nie raz postulował wpisywanie do umowy aneksu z zakazem jazdy na motorze. 🙂

żródło: http://bit.ly/1MxV0yf

Pasja, determinacja i mocny charakter obu wspólników jest doceniany przez największych graczy polskiego rynku startupów. Gralewski, zapytany dlaczego zdecydował się zainwestować właśnie w Telemedi.co tłumaczy: ,,Zobaczyłem ogień w oczach tych ludzi, którzy mieli wypisane na czole: „Muszę to zrobić”. Paweł Sieczkiewicz jest wojownikiem. On się nie podda”. Męską część zespołu uzupełnia Lek.med Paulina Nowak., która jest odpowiedzialna za medyczną część biznesu. Firma zatrudnia również dyrektora medycznego, który odpowiada za dobór kadry do projektu, a sami rodzice Piotra Słomiana pełnią rolę doradców.

Neurodio pomoże dzieciom w problemach z nauką

Mimo, że w naszej bazie znajduje się w wśród medycznych startupów, użytkownikami Neurodio nie są ani chorzy pacjenci, ani placówki lekarskie. Toruński startup owszem, pomaga, ale osobom z problemami w uczeniu się lub posiadającym deficyty poznawcze. Tworzą go ludzie z licznymi kompetencjami badawczymi, doświadczeniem technicznym, graficznym i biznesowym, którzy postanowili połączyć siły i wykorzystać swój potencjał. Dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat mózgu i projektowania gier, tworzą aplikacje i programy terapeutyczne.

Pierwszy projekt startupu to gra edukacyjna Kalkulio. Przeznaczona jest dla dwóch grup: dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z matematyką oraz tych nieco starszych, u których już zdiagnozowano problemy w nauce – tzw. dyskalkulię. Na razie projekt jest w trakcie badania, do którego zespół zaprosił kilkaset uczniów z 14 toruńskich szkół podstawowych. Tym razem to dzieci wcieliły się w rolę ekspertów i sprawdzają możliwości gry :).

Jak twierdzi zespół, Kalkulio ma bardzo pozytywny odzew –  dzieci nie już muszą wykonywać żmudnych ćwiczeń lub testów! Nauczyciele i dyrektorzy również przyjmują grę z ogromnym entuzjazmem bo obserwują zaangażowanie z jakim dzieci grają. Wszystko wskazuje na to, że gra wkrótce zostanie wdrożona testowo do specjalistycznych ośrodków. Następnym krokiem będzie zautomatyzowanie procesu tak, aby trafiać do wszystkich potrzebujących osób.

Kto za tym stoi?

Neurodio powstało zaledwie kilka miesięcy temu z inicjatywy Mirka Manelskiego, Łukasza Goraczewskiego oraz Karoliny Finc, którzy na co dzień pracują na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Karolina zajmuje się badaniem mechanizmów uczenia się dzieci oraz mózgów osób starszych przy użyciu rezonansu magnetycznego. W zespole pracuje nad tym, aby gry i treningi Neurodio były zgodne z najnowszymi trendami w badaniach, a przede wszystkim skuteczne!

żródło: http://bit.ly/1Nd7rQ7

Z kolei Łukasz Goraczewski jest związany z pracownią GameLab. W zespole odpowiada za game design i skuteczność treningów. Projektuje gry oraz planuje sposób w jaki mają działać i angażować użytkownika. To bardzo ważne zadanie, ponieważ celem naszych gier Neurodio jest nie tylko pomaganie ale też angażowanie w takim samym stopniu jak inne gry video. Jak mówią członkowie zespołu: ,,Kalkulilo jest jego oczkiem w głowie”. 🙂

Ostatnim z założycieli jest Mirek Manelski. Na co dzień pracuje w inkubatorze Exea Smart Space, gdzie od dwóch lat pomaga rozwijać się startupom na wczesnym etapie rozwoju. Koordynuje również projekty zewnętrzne przy tym współtworzę takie inicjatywy jak Startup Weekend czy Startup Campus UMK. Jak twierdzi, doświadczenie zdobyte w pracy z młodymi przedsiębiorcami pomaga mu w rozwijaniu swojego projektu, ale jak wspomina wielu rzeczy uczy się przy Neurodio i stara się przekazywać je dalej.

Oprócz grupy “projektowej” zespół tworzą również Andrzej Po prostu – a znany z murali toruński artysta oraz Karol Barski – ilustrator. Ponadto została powołana rada naukowa, w skład której wchodzą pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Naukowcy są bardzo otwarci i pomocni, nieraz pełniąc rolę mentorów zespołu Neurodio.

SiDLY– czuwaj nad zdrowiem bliskich, zawsze i wszędzie!

SiDLY to zespół ludzi z pasją, którzy postanowili zrewolucjonizować rynek telemedycyny w Polsce. W tym celu stworzyli innowacyjną opaskę SiDLY Care, dzięki której możemy monitorować stan zdrowia naszych bliskich i ich główne parametry życiowe takie jak temperaturę ciała czy puls. Opaska jest także wyposażona w funkcję lokalizacji, która informuje opiekuna o nagłych omdleniach lub alarmach „SOS” wysyłanych przez podopiecznego.

W sierpniu ubiegłego roku zespół otrzymał finansowanie z PEManagers, a 6 miesięcy później certyfikowane Opaski SiDLY zostały wdrożone m.in. w Klinice Chorób Wewnętrznych Hematologii i Onkologii Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie. Obecnie startup debiutuje także na wielu zagranicznych rynkach, w tym Szwajcarskim i Niemieckim.

Jak twierdzi zespół, ich produkt może okazać się pomocny nie tylko dla pacjentów cierpiących na różne choroby, ale także stanowić rozwiązanie dla problemu starzejącego się społeczeństwa i braku kadry medycznej.

Kto za tym stoi?

27 letnia doktorantka Szkoły Głównej Handlowej Edyta Kocyk, specjalizująca się w obszarze telemedycyny. W styczniu br. została wyrózniona wśród 10 Najlepszych Kobiet Technologii w Polsce! Pomysł na stworzenie opaski zrodził się z potrzeby i chęci opieki nad chorą babcią. Aby go zrealizować, skontaktowała się z Michałem Pizonem, stypendystą Rektora Wojskowej Akademii Technicznej i wspólnie stworzyli startup. Zespół wspiera także Babcia Edyty, która sumiennie testuje każdą wersję produktu! 🙂  Obecnie  SiDLY liczy już 12 osób –  to doświadczeni konstruktorzy, elektronicy i ekonomiści. Jak mówią – każdy dodaje od siebie pozytywną energię!

żródło: http://bit.ly/1Nd7rQ7

**Przy okazji poszukiwań informacji do startupie, natknęliśmy się na filmik niezawodnej Pani gadżet 🙂 sprawdźcie, jak ocenia pracę SiDLY:  http://player.pl/programy-online/pani-gadzet-odcinki,160/odcinek 7,S11E07,59649.html?atpl#play

Rozwiązania branży medycznej w wydaniu polskich startupów to naprawdę ciekawe, innowacyjne, a przede wszystkim przydatne projekty. Jeszcze raz, cieszymy się, że dzielicie się z nami swoimi pomysłami! A jeśli jeszcze tego nie zrobiliście i macie ochotę pochwalić się swoim produktem/usługą – zapiszcie się do naszej bazy, w której widocznych jest już ponad 260 polskich startupów lub piszcie na magda.jagielo@startuppoland.org.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej