Powrót

Startupy tygodnia>Gastronomia


8 lipca 2016

Brak komentarzy

Wartość polskiego rynku  jedzenia zamawianego online wynosi ponad 200 mln rocznie, a do 2020 roku cały rynek gastronomii online w Polsce ma być wart miliard złotych. Choć najbardziej lukratywna działka zamówień online wydaje się być zagospodarowania, to sam rynek gastronomii jest tak duży, że z pewnością znajdzie się na nim jeszcze kilka nisz do wzięcia. Dziś prezentujemy dwóch największych graczy na polskim rynku food delivery: Pyszne.pl i PizzaPortal oraz dowodzoną przez dwie młode przedsiębiorcze kobiety rokującą appkę – LunchMapę.

Pyszne.pl

Pyszne.pl istnieje od  2010 roku i realizuje zamówienia jedzenia przez internet za pomocą plarformy desktopowej oraz aplikacji mobilnej. Z bazą ok. 5 tysięcy restauracji w całym kraju firma jest obecnie liderem polskiego rynku food delivery. Zarabia, pobierając prowizję od restauracji za zamówienia złożone za pośrednictwem serwisu. Zespół tworzy obecnie około 50 osób.

Pyszne.pl to przykład udanej “osiem jedynki”, czyli biznesu, który skorzystał z dotacji Unii Europejskiej z Programu Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 8.1. W ten sposób firma pozyskała na start niemal 400 000 zł. Szybko jednak okazało się, że aby rosnąć, potrzebne są kolejne środki. Dlatego w 2012 roku  Pyszne.pl sprzedało 100% udziałów niemieckiej  firmie yd. Yourdelivery GmbH, którą dwa lata później przejęło działające w kilkunastu krajach Takeaway.com.

Pyszne.pl_Kto za tym stoi?

Inicjatorem i współzałożycielem Pyszne.pl jest Arkadiusz Krupicz, który na pomysł utworzenia platformy wpadł podczas praktyk studenckich w niemieckim oddziale Siemensa, gdzie po raz pierwszy zamówił jedzenie online. Do stworzenia polskiego odpowiednika przekonał swojego kolegę Piotra Czajkowskiego. Do dziś zarządzają biznesem.

Pyszne.pl
Pyszne.pl

PizzaPortal

PizzaPortal istnieje na rynku od 2011 jako platforma,  dzięki której użytkownicy mogą zamówić jedzenie ze współpracujących z firmą restauracji. Weszła na polski rynek jako marka należąca do grupy OnlinePizza Norden. Obecnie firma obsługuje ok. 2500 punktów gastronomicznych.

W rok po uruchomieniu PizzaPortal za kwotę 120 mln zł kupił globalny potentat rynku food delivery – Delivery Hero. W 2014 roku firma przejęła największego na polskim rynku konkurenta – Foodpandę. Wszystkie lokale, z którymi współpracowała Foodpanda weszły do oferty PizzaPortalu. Od tego momentu PizzaPortal umożliwiła zamawianie posiłków również z restauracji, które nie posiadają własnych kurierów – wraz z Foodpandą przejęła ich system dowozów.

PizzaPortal zarabia w modelu prowizyjnym: pobiera mikroopłaty od restauracji za każde złożone za pośrednictwem platformy zamówienie. Z usługi korzystają głównie mieszkańcy większych miast w wieku 20-45 lat. PizzaPortal zatrudnia obecnie 80 osób.

Jako przewagi konkurencyjne firma podaje jakość swojego produktu pod względem technologicznym: responsywność strony oraz aplikacje mobilne oraz obsługę klienta potwierdzaną nagrodami: Laur Klienta, Laur Konsumenta oraz Lider Jakości.

W tym roku PizzaPortal sprawdzał możliwości realizowania zleceń za pośrednictwem dronów i chociaż polskie przepisy bezpieczeństwa utrudniają realizację takiej usługi, szef firmy Lech Kaniuk deklarował, że w najbliższych latach chce wdrożyć tę formę dostaw. Zoptymalizowanie dostaw jedzenia to cel powołanej w tym roku przez niego spółki VF Poland.

PizzaPortal_Kto za tym stoi?

Założycielem i dyrektorem zarządzającym PizzaPortalem jest Lech Kaniuk. Większość życia spędził w Szwecji, gdzie w 2006 roku wraz z czterema współnikami założył serwis food delivery: Online Pizza Norden. W 2009 roku wrócił do Polski, aby rozwijać PizzaPortal.pl. Inwestuje też w inne startupy, m.in. iTaxi, Prowly i Migam.pl. Jest założycielem firmy Bean&Buddies, która zajmuje się paleniem i sprzedażą kawy.

PizzaPortal
PizzaPortal


LunchMapa

LunchMapa powstała w lipcu 2014 roku. Jest prostą aplikacją mobilną i serwisem internetowym, który pokazuje dokładne menu lunchowe restauracji znajdujących się najbliżej położenia użytkownika. Prezentuje też  szczegółowe oferty śniadaniowe oraz weekendowe. Na polskim rynku nie ma obecnie bezpośredniego konkurenta. Założycielki deklarują, że każda restauracja, której menu znajdzie się w serwisie, jest przez nie wcześniej weryfikowana pod kątem jakości oferty.

LunchMapa zarabia w modelu abonamentowym, pobierając stałe opłaty od restauracji, które prezentują w serwisie swoje oferty. Obecne LunchMapa współpracuje z ponad 200 restauracjami działającymi nie tylko w Warszawie, ale również w Krakowie i Łodzi. Firma w ciągu najbliższych kilku miesięcy planuje wejść na rynki lokalne w całej Polsce. Na horyzoncie jest również ekspansja zagraniczna.

Za największy dotychczasowy  sukces LunchMapa uznaje pozyskanie dużego wsparcia inwestycyjnego- nie tylko finansowego, ale również merytorycznego. Wiemy, że w firmę zainwestowały m.in. osoby związane z Inovo.

LunchMapa_Kto za tym stoi?

Dwie młode kobiety, które aby rozwijać LunchMapę, czasowo przerwały studia. To Paula Chustecka, urlopowana studentka finansów i rachunkowości, prywatnie amatorka podróży oraz Agnieszka Orlańska, studentka zarządzania, która w wolnym czasie biega i gotuje. Obie zajmują się pozyskiwaniem nowych klientów, marketingiem oraz finansami spółki. Trzecią osobą w zespole jest wspierający stronę technologiczną przedsięwzięcia programista Krzysiek.

LunchMapa
LunchMapa

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej