Powrót

Startupy tygodnia>rozwiązania dla dzieci i rodziców


19 sierpnia 2016

1 komentarz

Prawie 4 miliony obywateli naszego kraju to dzieci w wieku 3-12 lat, 3,6 mln to nastolatki w wieku  12-16 lat. W Unii Europejskiej 70 procent kobiet w wieku 25 – 49 lat jest matkami. Te dane przybliżają rozmiary rynku usług i produktów skierowanych do dzieci i ich rodziców. Prezentujemy dwa polskie rozwiązania, które mają ułatwić życie rodzicom: MotoMums i Mobaby oraz produkty edukacyjne Professor Why, dzięki którym być może uda się zachęcić nastolatki do tworzenia innowacji w naukach przyrodniczych.

MotoMums – rozwiązanie dla rodzinnej logistyki

Prace nad MotoMums ruszyły w lutym 2016 roku. To platforma, która łączy rodziców: tych, którzy chcą powierzyć przewożenie dzieci pomiędzy szkołą i zajęciami dodatkowymi z osobami zmotoryzowanymi, doświadczonymi w opiece nad dziećmi. Od września tego roku usługi MotoMums będą rozliczane w modelu abonamentowym. Firma jest obecnie w procesie finansowania seed.

Dostrzegłyśmy realną potrzebę czynnych zawodowo rodziców, dla których rodzinna logistyka jest ogromnym wyzwaniem. Transport dzieci do szkół czy zajęć dodatkowych i połączenie tego z obowiązkami służbowymi jest bardzo trudne, czego konsekwencją jest codzienny stress i poczucie winy, a czasami rezygnacja z zajęć dodatkowych dziecka – tłumaczy pomysłodawczyni MotoMums Edyta Kotowicz.

W UE 70% kobiet w wieku 25 – 49 lat jest matkami. W Polsce jest prawie 4 mln dzieci w wieku 3-12 lat, 45% chodzi na zajęcia dodatkowe, a 22% mieszka z jednym rodzicem. Zgodnie z badaniami, na które powołuje się MotoMums, ok.90% rodziców, którzy przywożą dziecko na zajęcia dodatkowe albo do szkoły samochodem, deklaruje problem braku czasu na bycie szoferem swoich dzieci.

Przewagę konkurencyjną MotoMums widzi w fakcie, że serwis umożliwia znalezienie osób, które stale (w wyznaczone dni i godziny) będą pomagały rodzicom w dostarczaniu dzieci do wybranych miejsc. Wartością dodaną jest fakt, że dziecko zna Motomamę, a dzięki zaufaniu pomiędzy rodzicami, Motomama może mieć upoważnienie do odbioru malucha ze szkoły czy przedszkola. Samochody, którymi realizowane są przejazdy w ramach platformy, muszą być wyposażone w foteliki albo podstawki.

MotoMums_Kto za tym stoi?

motomums

Pomysłodawczynią MotoMums jest Edyta Kotowicz. Z wykształcenia socjolog i magister wiedzy o kulturze na UJ. Przez ponad 5 lat zajmowała się komunikacją w agencjach reklamowych, zdobywając międzynarodowe branżowe uznanie (m.in. Cannes Lions, Clio). Poprzednio założycielka platformy crowdfundingowej Jillion. Wolny czas przeznacza na rozwój osobisty i podróże.

agnieszka

Agnieszka Nowakowska, która do zespołu dołączyła w czerwcu tego roku jest odpowiedzialna za sprawy operacyjne. Jest mamą dwóch chłopców w wieku 3 i 5 lat. Od ponad 15 lat związana z obszarem marketingu w branży FMCH oraz telekomunikacyjnej. Wolny czas przeznacza na wyjście do teatru, poznanie nowych trendów w marketingu oraz sport.

Stronę technologiczną zespołu wspierają współpracujący z firmą partnerzy.

Professor Why TM – edukacja w świecie zaawansowanych technologii

W kwietniu 2015  powstała marka edukacyjna Professor Why TM, spółka-córka założonej w 2013 roku CTAdventure Sp. z o.o. Firma oferuje obecnie cztery edukacyjne gry komputerowe z zakresu nauk przyrodniczych, które przenoszą̨ gracza w świat wirtualnych laboratoriów. Produkty łączą w sobie najważniejsze aspekty popularnych gier: grafikę 3D, zabawę, rywalizację oraz możliwość dzielenia się osiągniętymi umiejętnościami ze znajomymi (gra połączona jest z popularnymi portalami społecznościowymi). Gry łączą obraz rzeczywisty z kamery internetowej z obrazem generowanym komputerowo. Przeznaczone są dla nastolatków w wieku 12-16 lat.

Doszliśmy do wniosku, że edukacja w klasycznym wymiarze przestaje być efektywna. Wiele badań dowodzi, że odpowiedni nastrój i zabawa zwiększają przyswajalność informacji, dlatego stosując elementy grywalizacji, również w nauce, otrzymuje się najlepsze rezultaty. Dzieciaki i tak spędzają wiele godzin przed komputerem, a rodzice i nauczyciele nie mają alternatywy, by zastąpić popularne gry typu „bij-zabij” – mówi o pomyśle Mateusz Marmołowski z Professor Why TM

Tytuły  oferowane obecnie przez firmę to Professor Why TM Chemia edycja kolekcjonerska, Professor Why TM Chemia 1 i Chemia 2, które umożliwiają wykonywanie dziesiątek eksperymentów chemicznych w wirtualnym laboratorium oraz najnowszy projekt –  Professor Why TM – Kwantowe Oko (The Quantum Eye).

Docelowi użytkownicy gier Professor Why TM to dzieci w wieku szkolnym 12-16 lat. W Polsce to ok. 3,4 mln osób. Statystyki dotyczące rynku gier w Polsce wskazują̨, że 43% tytułów dostępnych na rynku jest kierowanych do tego segmentu. W skali globalnej w 2013r. ten segment stanowił blisko 60% rynku. Sprzedaż odbywa się w modelu B2C z przewagą kanałów internetowych – produkty są dostępne  w formie pudełkowej i cyfrowej.

Podczas wydzielania struktur w ramach CTAdventure Sp. z o.o  i zakładania nowej spółki Professor Why ™ (kwiecień 2015) firma korzystała ze wsparcia JEREMIE Seed Capital.

Obecnie firma pracuje nad rozbudową ostatniego tytułu – Professor Why TM – Kwantowe Oko (The Quantum Eye) oraz ekspansją na rynki zagraniczne, również nieanglojęzyczne. Kwantowe Oko zostanie opublikowane na platformie Steam w trybie Early Access. Early Access to metoda wydawania gry jeszcze w fazie tworzenia wersji finalnej. W ramach Early Access użytkownicy Steam dobrowolnie godzą̨ się̨ na zakup nieukończonej wersji gry. W zamian otrzymują̨ możliwość współuczestniczenia w procesie jej tworzenia np. poprzez sugerowania kolejnych poziomów, ciekawych rozwiązań lub wpływając na jej fabułę.

Professor Why_Kto za tym stoi?

Projekt Professor Why tworzy zespół kilkunastu osób. Zespół założycielski tworzą:

Profesor Why

Marek Trojanowicz , który łączy bogate doświadczenie w zakresie zarzadzania przedsiębiorstwem z wiedzą z zakresu inżynierii oprogramowania i projektowania systemów.Tworzy produkty i technologie dla segmentów B2C oraz B2B. Założyciel i akcjonariusz spółki InteliWISE S.A. (ITL), założyciel i fundator w fundacji StartupHubPoland, członek Rady Nadzorczej Madkom S.A. Magazyn “Time” nazwał go jednym z pionierów e-learningu w Europie. Ukończył Informatykę̨ na Politechnice Gdańskiej.

Mateusz Marmołowski absolwent Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Po studiach spędził kilka lat w Dolinie Krzemowej w USA, gdzie pracował w dziale rozwoju biznesu dla InteliWISE USA Inc. Doświadczenie zdobywał również̇ w Digital Enterprise Research Institute w Irlandii, gdzie prowadził badania i uczestniczył w procesie tworzenia sieci semantycznej przez W3C. Stworzył Rezumey.pl – usługę on-line która pozwala w prosty sposób przygotować́ CV w formie infografiki na podstawie profilu w sieci skocznościowej. Certyfikowany trener w dziedzinie programowania m.in. w szkole InfoShare Academy.

Mobaby – miejski pomocnik dla rodziców

Firma powstała ba początku 2016 roku, a sam projekt był rozwijany od połowy 2015 r. Mobaby to darmowa aplikacja mobilna (miejski-pomocnik) dla rodziców, która pozwala za pomocą geolokalizacji odnajdywać miejsca przyjazne małym dzieciom. Aplikacja umożliwia filtorwanie lokalizacji pod kątem dostępności akcesoriów dziecięcych, np. Wysokich krzesełek dziecięcych w restauracjach czy podjazdów dla wózków. Pomysł powstał jako projekt zaliczeniowy na studiach podyplomowych z UX designu. Projekt jest w fazie  testowania pierwszej wersji aplikacji z użytkownikami. Startup zakwalifikował się do programu akceleracji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Startup Wanted.

Jako mama 3-miesięcznego malucha poszukiwałam problemu do rozwiązania w najbliższym otoczeniu i okazało się, że takiej aplikacji jak MOBABY czyli swoistego GPSa dla rodziców po prostu nie ma, a te które istnieją, albo mają bardzo ubogie dane, albo nie odpowiadają na pytania typu „czy ja wjadę tam wózkiem?” Po przeprowadzeniu badań na potencjalnej grupie docelowej okazało się, że wielu rodziców ma podobne problemy, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to dobry kierunek – mówi Magdalena Górecka, szefowa MOBABY.

Twórcy deklarują, że dla rodziców, dziadków i wszystkich innych użytkowników, aplikacja będzie zawsze bezpłatna. Zarabiać chcą na klientach biznesowych, którzy chcą dotrzeć do rodziców.

Do tej pory projekt jest finansowany ze środków własnych. Mobaby ma zamiar jednak włączyć wsparcie inwestorskie, a pieniądze zamierzają przeznaczyć na skalowanie aplikacji na kolejne polskie miasta i zatrudnienie zespołu, który będzie budował zasięg.

Cele na najbliższy czas to rozwój aplikacji, pozyskanie pierwszych użytkowników i skalowanie aplikacji na kolejne rynki w Polsce.

Mobaby_Kto za tym stoi?

mobaby

Pomysłodawczynią i projektantką aplikacji jest Magdalena Górecka. Z wykształcenia informatyk, posiada ponad 12-letnie doświadczenie w marketingu i projektowaniu. W chwili obecnej jestem związana UX Designem i Digital Marketingiem. Jest seryjnym przedsiębiorcą, przez ponad dekadę z współprowadziła agencję eventową i studio projektowe. W wolnych chwilach, na swoim blogu cybermatkapolka.pl pisze o social mediach i UX designie.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Pav

24 sierpnia 2016 o 08:16

To jest dramat Europy, a nie 0,4% mniej startupa/mieszkańca: „W Unii Europejskiej 70 procent kobiet w wieku 25 – 49 lat jest matkami.”