Powrót

Dlaczego warto być na SXSW – nasza insiderska relacja


23 marca 2018

Brak komentarzy

Przedstawiciele ekosystemu z Austin mówią, że ich miasto to nowa stolica cyfrowych technologii, detronizująca nawet Krzemową Dolinę, oraz globalna siedziba rozwoju technologii blockchain. Przekonaliśmy się o tym na własne oczy: w tym roku Startup Poland reprezentowało polskie startupy podczas Festiwalu SXSW w Austin. Firmy osadzone w Teksasie nie płacą podatku CIT i również dlatego rynek nieruchomości biurowych w Austin rozrasta się w niebotycznym tempie. Młode pokolenie wnuków magnatów paliwowych z Houston, a jednocześnie dziedziców ich fortun, z których znany jest Teksas, powoli przekonuje nestorów do inwestowania „old money” w nowe technologie i startupy. Jedną z pierwszych polecanych instytucji, które doradzają spółkom w Austin (za miesięczne fee $1000) jest Capital Factory, którą zarządza Fred Schmidt – wnuk polskiego wynalazcy ciekłego kryształu, Jana Czochralskiego.

Na 10 dni trwania SXSW (South by South West), Austin należy wyłącznie do uczestników Festiwalu. Kierowcy Ubera i lokalne restauracje w tydzień zarabiają tyle, ile przeciętnie w rok. Policja blokuje ulice i zezwala jedynie na ruch pieszy, a wszystkie miejskie przestrzenie (od hoteli, przez prywatne mieszkania i domki jednorodzinne w centrum) zamieniają się w show space, sceny koncertowe lub biura pokazowe znanych firm technologicznych.

Dlaczego warto pojechać do Austin na SXSW, jeśli myślisz o uczestnictwie w Festiwalu jako o szansie na zdobycie kontaktów biznesowych:

  • Trade Show (trwa cztery pełne dni targowe) daje możliwość poznania delegacji krajowych odpowiedzialnych za biznes z całego świata (m.in. Brazylia, Japonia, Chiny, Peru, Niemcy, Holandia, Skandynawia) i nawiązania kontaktów z nimi oraz firmami wystawiającymi swoje produkty na stoiskach. Najczęściej to właśnie rozwiązania z obszaru nowych technologii.
  • Oprócz stanowisk targowych, krajowe lub regionalne delegacje mają swoje niezależne “Houses”, czyli wynajmują przestrzeń w mieście, do której można przyjść i zobaczyć ich program atrakcji. Niektórzy prezentują kulturę i dziedzictwo (Peruvian House, Scandinavian House), inni – najsilniejsze sektory gospodarki (Dutch House, EU House), są też tacy, którzy skupiają się przede wszystkim na rynku rozrywki (Australia Sounds).
  • Poza Trade Show, organizowane są przestrzenie wystawiennicze, w których pokazują się najbardziej zaawansowane projekty technologiczne. Do najbardziej obleganych w tym roku należały VR/AR Show, które prezentowały komercyjne i artystyczne prace wykonane przez światowe studia produkcyjne. Do największych atrakcji VR należało doświadczenie wykonania V Symfonii Beethovena we współpracy z NASA Jet Propulsion Lab, oraz projekty sławnego VR studio Felix & Paul, które pokazało m.in trailer do ostatniego filmu legendarnego Wesa Andersona, “The Isle of Dogs”.

Gwiazdami tegorocznej edycji SXSW Interactive byli m.in. Elon Musk, Melinda Gates, Sadiq KhanJoseph Lubin.

Organizatorami polskiej delegacji do Austin i polskiego pawilonu była Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Instytut Adama MickiewiczaOprócz nas w delegacji wzięły udział także startupy oraz projekty filmowe i artystyczne: Limitless, Nuadu, UserEngage, STKTK, The Farm 51, PanGenerator, ONSTAGE app, Seedia, Centrala, Trupa Trupa, Oly.

Dziękujemy wszystkim członkom delegacji. Mamy nadzieję, że znów spotkamy się tam za rok, w jeszcze większym gronie! Bilety lotnicze i hotele najlepiej rezerwować z przynajmniej półrocznym wyprzedzeniem. Startupy – do dzieła!

Fred Schmidt, Capital Factory
Fred Schmidt, Capital Factory
Polski pawilon na SXSW 2018
Polski pawilon na SXSW 2018
Austin, Texas
Austin, Texas

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej