Powrót

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. 30-krotności składek ZUS. Co dalej z naszymi wynagrodzeniami powyżej 10 tysięcy brutto?


19 listopada 2018

Brak komentarzy

Jak już zapewne wiecie, 14 listopada br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa znosząca górny limit składek na ZUS jest niezgodna z art. 7 Konstytucji, zgodnie z którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Przyczyną decyzji Trybunału Konstytucyjnego było naruszenie procedury legislacyjnej.

Przypominamy, że ustawa znosząca górny limit składek na ZUS dotyczyła osób zarabiających powyżej 10 tys. brutto oraz pracodawców wypłacających takie wynagrodzenia. Znosiła ona art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym jeśli ktoś zarabia więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS (czyli ok. 127 tys zł brutto), to po przekroczeniu tej granicy on i jego pracodawca przestają płacić składki na ZUS. Przepis ten obowiązuje od 1999 r. i jego celem jest zapobieganie wypłatom dużych emerytur i próba zapewnienia bezpieczeństwa finansowego ZUS.

W praktyce zniesienie art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (czyli zniesienie limitu składek na ZUS) oznaczałoby, że pracownik zarabiający ok. 10 tys brutto na umowie o pracę dostanie mniej netto na konto, a koszty jego zatrudnienia dla pracodawcy by znacznie wzrosły. Dlatego Startup Poland zaangażował się bardzo mocno w dialog z sektorem publicznym w celu wstrzymania prac nad projektem znoszącym górny limit  składek na ZUS. Nasz apel adresowaliśmy do Premiera, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, posłów, senatorów, Ministrów: Finansów, Rozwoju i Inwestycji, a także Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wszystkich etapach prac nad ustawą.

Temat trwał przez ponad rok – od publikacji projektu ustawy w październiku zeszłego roku, poprzez przyjęcie ustawy przez Sejm i Senat w grudniu, aż do zaskarżenia ustawy przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego w styczniu tego roku. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego badali ustawę ponad 10 miesięcy, aby w ubiegłą środę wydać werdykt mówiący, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją.

Co teraz?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma skutek natychmiastowy i Prezydent nie może podpisać już ustawy, więc aktualny jej tekst upada i nie wejdzie w życie. Jednak Trybunał nie rozpatrywał ustawy od strony merytorycznej, badał jedynie tryb uchwalenia ustawy, (stwierdzając, że naruszenie procedury głosowania nastąpiło na etapie głosowania w Senacie, kiedy nie było większości senatorów wymaganej do podjęcia decyzji).  Dlatego rząd mógłby teraz teoretycznie, w ekspresowym tempie, złożyć w parlamencie nowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zmierzałby do podwyżki składek ZUS dla osób z wynagrodzeniami powyżej 10 tys. zł brutto. Mamy jednak nadzieję, że tak się nie stanie i rząd w ogóle porzuci pomysł zwiększania składek na ZUS. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego odzwierciedla bowiem to, co udało się nam zrobić w trakcie prac nad ustawą – przekonać sektor publiczny, że zniesienie limitu składek na ZUS, a co za tym idzie dodatkowe obciążenia wynagrodzeń w Polsce nie zapewni konkurencyjności Polski dla przedsiębiorców, inwestorów i przede wszystkim pracowników innowacyjnych branż.

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej