Powrót

We Francji powstała wiza dla przedsiębiorców – French Tech Ticket


30 czerwca 2015

Brak komentarzy

Decyzja francuskiego rządu to kamień milowy dla rozwoju ekosystemu startupowego – powstał program, który umożliwia zagranicznym przedsiębiorcom założenie firmy we Francji na dogodnych warunkach. Startupy, które chcą zakwalifikować się do programu muszą liczyć maksymalnie 3 członków zespołu mówiących po angielsku lub francusku, powinny się znajdować w fazie tworzenia lub wczesnego rozwoju, a chętni muszą przez 6 miesięcy trwania projektu mieszkać we Francji.

(c) www.travelin.pl

W zamian otrzymują wizę umożliwiającą pracę i dofinansowanie na każdego członka zespołu, aż do 25000 euro. To nie koniec ułatwień, które są przewidziane dla przedsiębiorców. Mogą oni liczyć również na darmowe biuro w  jednym z czołowych inkubatorów w Paryżu, a także na pomoc w rozwoju działalności. Otrzymają kontakt do osoby, która pomoże im z procedurami administracyjnymi, a także będą  brali udział w sesjach mentoringowych pomocnych przy rozwijaniu startupu.  Przewidziana jest również ścisła współpraca z jednym z 9 najlepszych inkubatorów we Francji (m.in. pomoc w opracowaniu strategii dofinansowania, porady ekspertów oraz ćwiczenie prezentacji przed inwestorami). Celem programu jest pomoc w stworzeniu w ciągu zaledwie 6 miesięcy startupu z wczesnej fazie rozwoju do odnoszącego sukcesy biznesu.

 

Jak na razie, Francja planuje przyznawać taką pomoc około 50 startupom każdego półrocza. Nie jest jednak pionierem stwarzając taki program – podobna inicjatywa powstała już w Chile (Start-up Chile), gdzie firmy mogły otrzymać grant, wizę i mentoring. Potwierdza to jednak, że we Francji istnieje bardzo dynamiczny i aktywny ekosystem startupowy, a rząd robi wszystko, żeby jeszcze bardziej ułatwić przedsiębiorcom założenie i prowadzenie własnego biznesu. Coraz więcej mówi się o Francji jako o „nowej republice startupowej”, a cały ekosystem zyskał nazwę „La French Tech”.

 

Jeśli program odniesie sukces, będzie to miało duży wpływ na postrzeganie kraju jako przyjaznego dla zagranicznych przedsiębiorców. Podobny cel miał wcześniejszy program, „Talent Passport”, który ułatwiał pracę i mieszkanie we Francji wykwalifikowanym pracownikom. Rząd przewiduje również ułatwienia administracyjne dla studentów, którzy chcą założyć własny biznes. Jeśli francuski ekosystem startupowy będzie się rozwijał w takim tempie, z coraz większym wsparciem rządowym, możemy liczyć na powstanie we Francji nowego raju dla przedsiębiorców.

 

Źródło: na podstawie artykułu z Techcrunch

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej