Powrót

Zaczynamy badanie polskich startupów


9 czerwca 2015

1 komentarz

Zespół Startup Poland, przy merytorycznej współpracy z Politechniką Warszawską, podejmuje się trudnego zadania – raportu sceny startupowej w Polsce.

startup-classes

Zbudowaliśmy w tym celu ankietę, która zaowocuje raportem o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących branżę cyfrową w Polsce. Jej uczestnicy, po wyrażeniu takiej woli, będą dodatkowo mogli pojawić się w bazie danych startupów, którą buduje Fundacja Startup Poland.

Sądzimy, że raport będzie bardzo przydatny w rozmowach zarówno z politykami, jak i inwestorami czy zagranicznymi partnerami. Pozwoli przyjrzeć się naszemu rynkowi – źródłom finansowania, modelom biznesowym, źródłom innowacji. Z ankiety dowiemy się m.in. jak wygląda zatrudnienie, udział kobiet wśród założycieli, kontakty ze sferą nauki. Zweryfikujemy hipotezy związane z trudnością analizy branży na podstawie statystyk GUS. Zapytamy o poziom osiąganego wzrostu i plany na przyszłość, źródła zasobów i obecność na rynkach zagranicznych.

Te dane to punkt wyjścia dla badań nad wkładem startupów w polską gospodarkę. Uważamy że pora rozpocząć działania, które doprowadzą za jakiś czas do pozyskania wiarygodnych danych na ten temat.

Jak będziemy przeprowadzać badanie?

Nie wnikając w szczegóły – zebraliśmy znane nam fundusze VC, akceleratory, konkursy startupowe, listy dotacyjne, listy ze stron mamstartup, foundedinpoland, prywatne rankingi i pliki „startupowych działaczy” etc. W sumie mamy listę ponad 2500 startupów, z którymi będziemy się osobiście kontaktować. Praca żmudna, ale patrząc na wcześniejsze próby podjęcia takich badań, wydaje się jedynie słuszna. A my (nie tylko przez nazwę fundacji) czujemy się predestynowani do przeprowadzenia takiego badania.

To pierwsze tak szeroko zakrojone badanie wśród startupów. Prosimy o wyrozumiałość i aktywne zgłaszanie uwag służących poprawie ankiety w przyszłości. Przede wszystkim jednak liczymy na “pospolite ruszenie”: potrzebujemy, aby każdy polski startup poświęcił 20 minut czasu na jej wypełnienie. To i dużo i mało, ale korzyść z końcowego efektu będzie ogromna.

Prosimy abyście wsparli nasze działania zachęcając startupy do wypełnienia tej ankiety. Dziękujemy!

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Robert

2 września 2016 o 09:56

Czy są już dostępne wyniki z tej ankiety?