Powrót

Zaczynamy badanie polskich startupów


9 czerwca 2015

Brak komentarzy

Zespół Startup Poland, przy merytorycznej współpracy z Politechniką Warszawską, podejmuje się trudnego zadania – raportu sceny startupowej w Polsce.

startup-classes

Zbudowaliśmy w tym celu ankietę, która zaowocuje raportem o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących branżę cyfrową w Polsce. Jej uczestnicy, po wyrażeniu takiej woli, będą dodatkowo mogli pojawić się w bazie danych startupów, którą buduje Fundacja Startup Poland.

Sądzimy, że raport będzie bardzo przydatny w rozmowach zarówno z politykami, jak i inwestorami czy zagranicznymi partnerami. Pozwoli przyjrzeć się naszemu rynkowi – źródłom finansowania, modelom biznesowym, źródłom innowacji. Z ankiety dowiemy się m.in. jak wygląda zatrudnienie, udział kobiet wśród założycieli, kontakty ze sferą nauki. Zweryfikujemy hipotezy związane z trudnością analizy branży na podstawie statystyk GUS. Zapytamy o poziom osiąganego wzrostu i plany na przyszłość, źródła zasobów i obecność na rynkach zagranicznych.

Te dane to punkt wyjścia dla badań nad wkładem startupów w polską gospodarkę. Uważamy że pora rozpocząć działania, które doprowadzą za jakiś czas do pozyskania wiarygodnych danych na ten temat.

Jak będziemy przeprowadzać badanie?

Nie wnikając w szczegóły – zebraliśmy znane nam fundusze VC, akceleratory, konkursy startupowe, listy dotacyjne, listy ze stron mamstartup, foundedinpoland, prywatne rankingi i pliki „startupowych działaczy” etc. W sumie mamy listę ponad 2500 startupów, z którymi będziemy się osobiście kontaktować. Praca żmudna, ale patrząc na wcześniejsze próby podjęcia takich badań, wydaje się jedynie słuszna. A my (nie tylko przez nazwę fundacji) czujemy się predestynowani do przeprowadzenia takiego badania.

To pierwsze tak szeroko zakrojone badanie wśród startupów. Prosimy o wyrozumiałość i aktywne zgłaszanie uwag służących poprawie ankiety w przyszłości. Przede wszystkim jednak liczymy na “pospolite ruszenie”: potrzebujemy, aby każdy polski startup poświęcił 20 minut czasu na jej wypełnienie. To i dużo i mało, ale korzyść z końcowego efektu będzie ogromna.

Prosimy abyście wsparli nasze działania zachęcając startupy do wypełnienia tej ankiety. Dziękujemy!

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej