Powrót

Zmiany w ZUS uderzą w startupy, ale za rok


5 grudnia 2017

1 komentarz

W sprawie ZUS-u wiadomości są dwie: dobra i zła. Zła jest taka, że 4 grudnia Komisja Senacka zarekomendowała przyjęcie poprawki znoszącej limit ZUS, a dobra, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2019 roku, a nie jak planowano – od 2018.  Dlaczego sprawa dotyczy startupów? Dodatkowe obciążenia finansowe dotkną osób zarabiających powyżej 10 tys. zł brutto i ich pracodawców. Tyle średnio zarabia w Polsce doświadczony programista. Trudno będzie przy dodatkowych obciążeniach składać programistom atrakcyjne oferty pracy na  coraz bardziej konkurencyjnym globalnym rynku IT. Na razie udało się odwlec wejście prawa w życie.

Zaniepokojone zmianami planowanymi w ramach rządowego projektu zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Startup Poland skierowało apel do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie prac nad ustawą i wyłączenie wysoko wykwalifikowanych pracowników IT z zakresu proponowanych zmian (treść całego listu pod tekstem). Na razie udało się opóźnić o rok wejście prawa w życie.

Sky is the limit. Nowe zasady ZUS

Na czym polega proponowana zmiana? Teraz istnieje w polskim prawie limit opłacanych składek ZUS w wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS. Ktoś komu naliczane składki ten limit przekroczyły, nie płaci składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ponad ustalony limit. Przepis ten obowiązuje od 1999 r. i miał zapobiegać wypłatom ogromnych emerytur (i tym samym zapewnić bezpieczeństwo finansowe ZUS). Obecny rząd chce ten limit znieść, a  kosztami podwyższonych składek obarczyć i zatrudnionego na umowę o pracę, i pracodawcę. W zamyśle ma być również zniesiony limit wypłacanych emerytur, czyli zapłacimy więcej w nadziei, że kiedyś więcej od ZUS-u dostaniemy.

Programiści jeszcze drożej

Zmiany dotkną osób zarabiających ponad 10 tys. zł brutto. Tyle właśnie wynosi mediana rocznego wynagrodzenia doświadczonego programisty w Polsce (28 830 euro). Dla porównania, mediana rocznego wynagrodzenia programisty w Europie, to 47 300 euro (wg Raportu O’Reilly 2016). Zmiana przewidywana przez projekt znacząco obniża pensję netto tym, którzy  już zarabiają połowę tego, co mogliby zarabiać świadcząc pracę w tym samym zawodzie w firmie szwajcarskiej, brytyjskiej, irlandzkiej czy duńskiej – to kraje europejskie o najwyższych wynagrodzeniach inżynierów IT (wg  Raportu O’Reilly). Wpływ na spadek konkurencyjności na rynku IT polskich pracodawców był jednym z punktów, na który zwracaliśmy uwagę w liście wskazującym mankamenty nowego modelu rozliczeń z ZUS.

W sprawie zniesienia górnego limitu składek Startup Poland zaniepokoił również pośpiech we wprowadzaniu zmian w życie. Obowiązywanie przepisów od 1 stycznia 2018 roku oznaczałoby potrzebę nagłego wysupłania w noworocznym budżecie firm dodatkowych środków na pokrycie podwyższonych składek. Dla wielu startupów oznaczałoby to utratę płynności finansowej.  W tym kontekście wywalczone odłożenie wejścia przepisów o rok jest bardzo ważne.

Zapłacimy wszyscy

Przyjmijmy, że zatrudniony przez nas programista zarabia miesięcznie 15 tys złotych brutto. Po wprowadzeniu nowych przepisów koszt jego zatrudnienia wzrasta o 8,5 tys. zł, sam pracownik rocznie znajdzie na koncie 3,5 tys. zł mniej. Startup zatrudniający czterech takich programistów będzie rocznie płacił ZUS-owi o 34 tys. zł więcej. Te koszty trzeba będzie zamortyzować.

Agata Kowalczyk, konsultacja prawna: Marta Pawlak

———————————————————————————————

Treść listu skierowanego do Premiera Morawieckiego o wstrzymanie prac nad projektem znoszącym górny limit  składek na ZUS. Nasz apel wysłaliśmy też do Marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbiety Rafalskiej:

Stanowisko Fundacji Startup Poland dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk 1974)

Warszawa, 30 listopada 2017 r. 

 Pan

Mateusz Morawiecki

Wiceprezes Rady Ministrów

Minister Rozwoju, Minister Finansów

Szanowny Panie Premierze,

Startup Poland to organizacja pozarządowa reprezentująca interesy polskich startupów, czyli młodych innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych. Startupy powstają i rosną przede wszystkim dzięki pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT: programistów, specjalistów sztucznej inteligencji, analityków, architektów systemów, czy menedżerów IT.

60% przedsiębiorstw tego rodzaju zatrudnia pracowników w oparciu o umowy o pracę, zgodnie z wynikami Raportu “Polskie Startupy 2017”, który dołączamy do niniejszego listu. Polskie startupy toczą zaciętą walkę o programistów i specjalistów IT z firmami z całego świata. Zawód programisty jest bowiem, jako jeden z nielicznych, w pełni zglobalizowany: programiści mogą świadczyć pracę zdalnie, a języki programowania są niezależne od języków etnicznych.

Dlatego wyrażamy ogromne zaniepokojenie zmianami, które wprowadza rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 1974, (dalej „Projekt”), a które polegają na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od 1 stycznia 2018 r.  

Zmiany te obniżą pensje netto pracowników zatrudnionych w polskich firmach na podstawie umów o pracę, zarabiających powyżej 10 tys. złotych brutto, oraz znacząco podwyższą koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawców – polskie startupy. To sprawi, że polskim startupom jeszcze trudniej będzie konkurencyjnie wynagradzać polskich specjalistów, a tym samym zatrzymać ich w swoich zespołach i polskimi siłami rozwijać spółki technologiczne o międzynarodowym znaczeniu. Już dziś polskie startupy zmagają się z brakami kadrowymi, a 28% zmuszonych jest importować talent z zagranicy.

W Polsce mediana rocznego wynagrodzenia dla starszego inżyniera oprogramowania zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę, to 10,100 zł brutto miesięcznie, wg Raportu Sedlak & Sedlak. W przeliczeniu, mediana rocznego wynagrodzenia doświadczonego programisty w Polsce to 28,830 euro. Dla porównania, mediana rocznego programisty w Europie to 47,300 euro, wg Raportu O’Reilly 2016.

Zmiana przewidywana przez Projekt znacząco obniża pensję netto już tym, którzy zarabiają połowę tego, co mogliby zarabiać świadcząc pracę w tym samym zawodzie w firmie szwajcarskiej, brytyjskiej, irlandzkiej czy duńskiej (to kraje europejskie o najwyższych wynagrodzeniach inżynierów IT wg cytowanego wyżej Raportu O’Reilly).

Kraje Unii Europejskiej już dziś zmagają się z niedoborem talentu IT, a do 2020 roku w UE brakować będzie nawet do 750 tysięcy pracowników tego sektora. Deficyt tego talentu na rynku podwyższy jeszcze wynagrodzenia w Europie i oczekiwania płacowe tego sektora pracowników w Polsce. Polska produkuje najwyższej klasy talent technologiczny w Europie. Według światowego rankingu HackerRank, polscy inżynierowie oprogramowania zajmują trzecie miejsce pod względem jakości, daleko wyprzedzając Niemcy czy Francję, a ustępując jedynie Chinom i Rosji. O tym, w jakich krajach ci najlepsi, polscy programiści będą budować przewagi technologiczne przedsiębiorstw, zadecyduje wyłącznie wysokość ich wynagrodzeń.

W interesie powodzenia Rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest zapewnienie konkurencyjności Polski dla przedsiębiorców, inwestorów i przede wszystkim – pracowników innowacyjnych branż. Inne kraje naszego regionu, np. Rumunia, prowadzą bardzo daleko idącą politykę przyciągania talentu IT. Tam już od 2004 roku inżynierowie oprogramowania w ogóle nie płacą podatku PIT, a w lutym 2017 roku rząd rumuński rozszerzył definicję inżyniera oprogramowania, aby jeszcze bardziej zwiększyć aplikowalność powyższego zwolnienia.

Dlatego apelujemy o wstrzymanie prac nad Projektem w obecnej formie i tym samym wyłączenie wysoko wykwalifikowanych pracowników IT z zakresu proponowanych zmian.

Z poważaniem,

Julia Krysztofiak-Szopa

Prezes Fundacji Startup Poland  

Do wiadomości:

  1. P. Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  2. P. Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Źródła:

1. “Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017”: https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-programistow-w-2017-roku

2. Andy Oram, John King: “European Software Development Salary Survey. Tools, Trends, Titles: What Pays (and What Doesn’t) for Programming Professionals in Europe”, O’Reilly, 2016: http://www.oreilly.com/programming/free/files/2016-european-software-development-salary-survey.pdf

3. Karen Turner, “Who would win the coding Olympics?”, The Washington Post, 30/08/2016: https://www.washingtonpost.com/news/the-switch/wp/2016/08/30/who-would-win-the-coding-olympics/?utm_term=.fef6c7b364b

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Michał

18 grudnia 2017 o 12:46

Warto pomyśleć o finansowaniu swojego startupu np w postaci kredytu pozabankowego, polecam lista-firm.com.pl