Powrót

Znamy klucz do sukcesu polskich startupów. Dzielimy się wiedzą w Startup Poland Global


19 października 2016

Brak komentarzy

Ruszyła rekrutacja projektów do Startup Poland Global. Zakwalifikowane do programu zespoły przejdą przez intensywną ścieżkę szkoleniową. Chcemy wypuścić spod naszych skrzydeł uformowane projekty gotowe zawalczyć o globalny rynek. O tym, dlaczego postawiliśmy na eksport i czego nauczymy uczestników rozmawiamy z Agnieszką Skalą ze SPIN, jedną z mentorek w programie.

Czy polskie startupy za mało eksportują?


Agnieszka Skala: Jeśli porównamy polskie startupy do innych mikroprzedsiębiorstw czy MŚP w kraju, to radzą sobie całkiem nieźle: 50 proc. eksportuje. Jeśli jednak będziemy porównywać się do startupów w innych krajach, to rzeczywiście nie wypadamy najlepiej. Ciekawe są wyniki raportu Polskie Startupy 2016 mówiące o stopniu realizacji eksportu przez startupy. Mamy dużą grupę eksporterów, którzy sprzedają ok. 20 proc. swojej produkcji za granicą i dużą grupę startupów, które idą na całość realizują  poza Polską 80-90 proc. sprzedaży. Na pewno ci, którzy sprzedają teraz za granicą 20-30 proc., mogliby eksportować odważniej, w większym zakresie. Tu jest potencjał.

Eksport to dla polskiego startupu konieczność?

Dane świadczą o tym, że eksport jest dla startupu kluczem do sukcesu. Pozwala na rozwój i skalowanie. Startupy, które eksportują mają większe przychody, szybciej rosną, a przede wszystkim — zatrudniają więcej ludzi. Ta korelacja między eksportem a zatrudnieniem jest jednoznaczna, więc jeśli chcemy tworzyć miejsca pracy, to powinniśmy wspierać te startupy, które eskportują lub chcą eksportować.

Trwa nabór do programu Startup Poland Global, którym wspieramy ambitnych przedsiębiorców chcących założyć i rozwijać globalny biznes. Wraz z Markiem Kapturkiewiczem w ramach SPIN przeprowadzicie intensywne warsztaty rozwojowe dla uczestników programu. Czy takimi działaniami możemy wzmocnić eksportowy potencjał polskich startupów?


Na pewno pomagamy zmienić podejście do prowadzenia biznesu. Z mojego doświadczenia wynika, że wśród polskich startupów panuje niebezpieczne przekonanie, że najpierw sobie sprawdzimy jak nam idzie na rynku polskim, a gdy już się tutaj ogarniemy, to wtedy wyjdziemy z produktem na rynek zagraniczny. Uważam, że z takim myśleniem są związane dwa zasadnicze niebezpieczeństwa. Po pierwsze, na polskim rynku można bardzo łatwo ugrzęznąć. Polega to na tym, że startup mości sobie w Polsce bezpieczną niszę, z której jakoś żyje i nie ma motywacji, żeby z niej wyjść. Drugie niebezpieczeństwo jest takie, że sukces produktu w kraju niekoniecznie powtórzymy za granicą.

Uważam, że jeśli startup chce sprzedawać na rynek globalny, to szkoda, żeby tracił czas na dostosowywanie się do polskiej specyfiki. Jeśli jednak firma świadomie chce zacząć od rynku polskiego, to nie powinna traktować go jako punktu wyjścia za granicę, bo to może być pułapka.

Czy nie testując produktu poza rodzimym rynkiem, tracimy jakąś szansę?

Zdecydowanie. Być może to nie jest to produkt, którym podbiliśmy polski rynek, ale w Indonezji sprawdziłby się świetnie.

Kiedy jest ten odpowiedni moment, żeby pomyśleć o globalnym wymiarze swojego biznesu? Czy jeśli mamy pomysł na kartce, to wizje podboju świata nie są trochę fantasmagoryczne?

Konkurowanie w wymiarze globalnym, co trzeba powiedzieć wprost, jest znacznie większym wyzwaniem niż sprzedaż produktu na rynku lokalnym, więc jeśli chcemy eksportować, to powinniśmy jak najwcześniej i jak najlepiej się do tego przygotować. Etap pomysłu jest bardzo dobrym momentem, żeby pomyśleć szerzej o swoim produkcie.

Jak warsztaty, które przeprowadzicie w ramach Startup Poland Global, mają przygotować projekty i firmy do konkurowania na globalnym rynku?

Prowadzimy zajęcia od początku z założeniem, że budujemy firmy, które mają wyjść w świat. Pracujemy z zespołami metodą zarządzania przedsięwzięciem Lean Startup, w ramach której mamy do dyspozycji konkretne narzędzia: Lean Canvas modelowanie biznesowe, Customer Development, czyli metodę przeprowadzania wywiadów z klientami oraz Agile zwinne techniki rozwoju produktów i usług. Są to metody dość dobrze znane na rynku startupów. Jednak to, że są znane nie oznacza, że zespoły potrafią z nich efektywnie korzystać. Niezależnie od tego, czy uczestnicy warsztatów spotykają się z canvami po raz pierwszy, czy już znają tę metodę pracy, to po zajęciach zawsze dostajemy informację zwrotną od uczestników, że dopiero teraz rozumieją, jak to się naprawdę robi. Okazuje się, że sposób w jaki pracowali nad swoimi projektami do tej pory, nie do końca był efektywny.

Z jakimi konkretnymi umiejętnościami wyjdzie z tych warsztatów zespół?

Startup wyjdzie z przepracowaną propozycją wartości, z którą idzie na rynek. To oznacza bardzo głębokie wejście w problemy, potrzeby i zachowania klientów. Postawimy bardzo konkretne hipotezy. Następnie, dzięki Customer Development, nauczymy się, jakie wywiady przeprowadzać, żeby te hipotezy zweryfikować na tak lub nie. Nie wystarczy rozmawiać z klientem, trzeba umieć rozmawiać z klientem. Często zdarzają się sytuacje, w których startup przeprowadził wywiady z klientami, ale niewiele z tego wynika. Sztuka polega na tym, żeby przeprowadzić takie wywiady, które będziemy w stanie przełożyć na model biznesowy.

Masz ogromne doświadczenie w pracy ze startupami. Czy często w trakcie Twoich warsztatów startupy przewracają do góry nogami pomysł i model biznesowy, z którym przyszły?

W grupie ośmiu startupów zwykle jeden lub dwa stwierdza, że musi wrócić do koncepcji swojego biznesu. To jest sukces, bo właśnie zaoszczędzili czas i pieniądze, swoje albo inwestorów, które zainwestowaliby w brnięcie w ślepą ulicę. Na weryfikację modelu biznesowego nigdy nie jest za późno, bo przecież startup to z natury takie zwierzę, które musi być cały czas czujne. Zawsze będą pojawiać się nowe możliwości, nowe wyzwania, nowe rynki, nowy produkt, nowa funkcja w produkcie. Gdy ktoś tę czujność w sobie uśpi, pojawiają się problemy.

skalituo

Startup Poland Global to program dla odważnych marzycieli i ambitnych startupów.

Zmieniamy Twoje marzenie w biznesową rzeczywistość.
Dajemy Ci potężną dawkę wiedzy i pozytywnego wsparcia.
To 150 godzin power mentoringu oraz dostęp do partnerów i inwestorów z 16 krajów.

Sukces zaczyna się tam, gdzie Twoje marzenia!  DOŁĄCZ

logo-citi-blue-cmyk

Grant przyznany przez United Way Worldwide dzięki funduszom przekazanym przez Citi Foundation

Komentarze Dodaj komentarz Anuluj

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Dodaj komentarz za pomocą formularza powyżej