Duże koło

Niedawno pisaliśmy o Polskim Ładzie i podstawowych założeniach projektu ustawy wdrażających ten program gospodarczo-społeczny, który został w połowie maja tego roku przedstawiony przez Zjednoczoną Prawicę. Ponieważ po zakończeniu konsultacji społecznych, Polski Ład trafił na początku września do Sejmu, a jego założenia nieco się zmieniły, poniżej przedstawiamy krótką informację na temat aktualnej wersji Polskiego Ładu.

 

Jak zapewne pamiętacie, jako Startup Poland najbardziej krytykowaliśmy w Polskim Ładzie brak możliwości odliczenia składek zdrowotnych od podatku dochodowego, który zwiększy różnice między wynagrodzeniami brutto a netto dla zatrudnianych w startupach specjalistów (chociażby specjalistów IT, którzy stanowią często podstawę startupowej kadry pracowniczej), a także podwyższenie składki zdrowotnej do 9% dochodu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Te zmiany spowodują wzrost kosztów zatrudnienia specjalistów na umowach o pracę i B2B, które w Polsce są już bardzo wysokie i stanowią coraz częściej podkreślaną barierę inwestycyjną.

 

Na skutek konsultacji społecznych, w których Startup Poland również przedstawiło swoje stanowisko, rząd zaproponował modyfikację przepisów Polskiego Ładu powodującą obniżenie składki zdrowotnej z 9% na 4,9% dla podatników rozliczających się na zasadach liniowych. W praktyce osoby prowadzące działalność gospodarczą mniej netto stracą na zmianach, ale nadal ich sytuacja będzie mniej korzystna niż aktualnie. Nie wprowadzono natomiast żadnych modyfikacji dla zatrudnionych na podstawie umów o prace, zatem Polski Ład – o ile wejdzie w życie – dotknie osoby zarabiające od ok. 12 tys złotych brutto miesięcznie. W przypadku przykładowo osób zarabiających miesięcznie 15 tys. zł brutto strata wyniesie ok. 2 tys. zł rocznie, a dla osób zarabiających 18 tys. zł brutto miesięcznie – ok. 5 tys zł rocznie. Strata podatkowa będzie tym większa, im większe wynagrodzenie brutto będzie osiągał pracownik.

 

Nic nie zmieniło się odnośnie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. złotych i podwyższeniu do 120 tys. złotych granicy wejścia w drugi próg podatkowy, czyli 32 %. Dodatkowo w projekcie procedowanym w Sejmie pojawiły się przepsiy wprowadzające  minimalnego podatku dla wielkich firm w wysokości 0,4 proc. przychodów firmy i 10 proc. wydatków pasywnych.

 

Obecnie trwają prace nad Polskim Ładem w komisjach sejmowych. Rząd zapowiada przyjęcie nowych przepisów przez Sejm w listopadzie. Jeśli tak będzie, Polski Ład i nowe zasady podatkowe wejdą w życie na początku roku. Zdania na temat Polskiego Ładu są wśród posłów mocno podzielone, Senat też raczej nie poprze ustawy w aktualnym brzmieniu, więc spodziewamy się dalszych modyfikacji Polskiego Ładu, o których będziemy Was na bieżąco informować. A zatem ciąg dalszy nastąpi…